Euro2012 - duchowa oferta dla kibiców

Już za miesiąc, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców zapewnił, że Kościół jest gotowy na Euro2012. Przygotowano szereg wydarzeń duszpasterskich, które odbywać się będą w trakcie rozgrywek, i to nie tylko Mszy św. czy nabożeństw. Wydano specjalne modlitewniki, informatory dla kibiców, a w przygotowaniu są gazetki ewangelizacyjne.

By dotrzeć do kibiców obcokrajowców, duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których odbywały się będą nabożeństwa związane z Euro2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia. Za jej pośrednictwem można znaleźć aplikacje na iPhone'a i Androida  z geolokalizacją, wyszukujące czas i miejsce Mszy w najbliższej okolicy.

W przygotowaniach do rozgrywek szczególne zadania spoczęły na tych miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, a więc: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. „Z radością i dumą patrzymy na inicjatywy duszpasterskie w tych miastach” – przyznał ks. Pleń.

Dla kibiców, sportowców i sympatyków piłki nożnej przygotowano nie tylko Msze św. czy nabożeństwa ekumeniczne, ale także specjalne strefy wyłącznej modlitwy, miasteczka ewangelizacyjne oraz inicjatywy wydawnicze.

Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro2012, ale również Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. W przygotowaniu są także „Perełki dla kibica” z myślami Jana Pawła II.

Prócz tego w każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wyda 64-stronicową gazetkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne informacje, zarówno te dotyczące organizacji mistrzostw, ale także kościołów czy stref, w których gdzie kibice będą mogli się modlić.

Sztandarowym punktem program duszpasterskiego, związanego z Euro2012 są katechezy, które zostały przygotowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - poinformował ks. Pleń. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu tego sportowego święta, oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy nie ukazały się drukiem, ale dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. „Mogą one być wykorzystane przez każdego, kto chce te mistrzostwa traktować jako «swoje Euro»” - powiedział ks. Pleń.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

W Poznaniu przygotowana zostanie strefa wyłącznej modlitwy w czasie Euro2012, która umiejscowiona będzie w parafii pw. Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika oraz w kościele franciszkanów na Górze Przemysła. Modlitwa będzie tam trwać 24 godziny na dobę. Prócz tego Msze św. związane z rozgrywkami sprawowane będą m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela: 10 czerwca po chorwacku, a 17 czerwca po włosku. Na Mszę św. w języku niemieckim można będzie przyjść 10 i 17 czerwca do parafii pw. św. Marcina.

We Wrocławiu głównym kościołem Euro2012 będzie parafia garnizonowa św. Elżbiety. Tam zaplanowano (10 i 17 czerwca) Msze św. po polsku i angielsku, oraz modlitwy po czesku, rosyjsku, grecku i po polsku. Prócz tego w tym miejscu przystąpić będzie można do sakramentu pojednania i pokuty, spowiadając się po polsku lub angielsku. Spowiedź odbywać się będzie w Godzinie Miłosierdzia 8, 15, 22 i 29 czerwca.

Specjalna stronę internetową poświęconą mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury – to związane z Euro 2102 inicjatywy archidiecezji gdańskiej. Kibice będą mogli w ojczystym języku nie tylko modlić się o pomyślne występy swoich drużyn, ale też wyspowiadać się i porozmawiać o sprawach duchowych. Przygotowano Msze św. oraz możliwość spowiedzi w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim.

Ze specjalnej podstrony można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca.

– Nasza duchowa oferta to przede wszystkim troska o niedzielą Mszę świętą. Będą to nabożeństwa w różnych językach, by ułatwić gościom korzystanie z Mszy – mówi ks. Andrzej Pradela, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy świadomość, że nikt nie przyjeżdża tu na dni skupienia tylko na wielkie świętowanie. Jednocześnie z racji tego, że tak wielu tu przyjedzie, nie możemy zapomnieć o tej sferze duchowej - zaznacza gdański kapłan.

Przybysze będą mogli nie tylko uczestniczyć w sprawowanych w ich języku Mszach św., ale też wyspowiadać się i porozmawiać z duszpasterzem. „Wiemy z doświadczenia, że czasem ktoś przyjeżdża w zupełnie innym celu i nastawieniu, a różne sytuacje zmieniają człowieka – nawet pod względem religijnym i duchowym. Stawiamy na takie towarzyszenie duchowe wszystkim, którzy przyjadą na Euro do Gdańska” – zapewnia dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

Gdańsk zaprasza m.in. do bazyliki Mariackiej, bazyliki św. Brygidy, parafii pw. św. Katarzyny czy parafii pw. św. Anny i Joachima. W Trójmieście będzie można uczestniczyć we Mszach św. m.in. po włosku, chorwacku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku. W parafii pw. św. Michała w Sopocie, choć Eucharystia sprawowana będzie w języku polskim (10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30) to jednak dla obcokrajowców przygotowane zostaną specjalne napisy, by ułatwić im uczestnictwo w modlitwie.

Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie "0" stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją abp Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita gdański. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.

Zagraniczni kibice będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w Mszach św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców. W Trójmieście wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały Msze i modlitwy.

Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie "Katolicy na Ulicy", które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku, również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.

Kraków, choć nie należy do grona miast gospodarzy, to jednak zaprasza na nabożeństwa do bazyliki Mariackiej. Na życzenie będzie tam można sprawować Eucharystię po angielsku lub włosku. W Krakowie swoją bazę będą tam miały trzy reprezentacje: Włoch, Holandii i Anglii. Dlatego można się spodziewać również kibiców tych drużyn.

Ks. Pleń wyraził opinię, że w pewnym sensie Euro2012 powinno odbyć się w niemal każdej miejscowości, każdej parafii. „Zachęcamy, żeby organizować Euro diecezjalne, parafialne, bo nie chodzi nam tylko o kopanie piłką, ale o to, byśmy potrafili otwierać się na drugiego człowieka” – stwierdził duszpasterz.

Poinformował, że przy okazji duchowych przygotowań do piłkarskiego święta współpracowano z innymi Kościołami i wyznaniami. Stąd centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro2012 odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze w przeddzień rozgrywek, 6 czerwca, o godz. 16.00. Ale nabożeństwa takie odbędą się także w miastach-gospodarzach rozgrywek.

W strefach kibica obecni będą również duszpasterze, a wspomagać ich będą wolontariusze, którzy kolportować będą informacje nt. możliwości uczestniczenia we Mszy św., czy innym nabożeństwie związanym z Euro2012.

Finał Euro 2012 ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Kijowie. Duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek.

« 1 »
 • Singer
  07.05.2012 17:15
  Juz widze te tlumy kibicow z Danii,Szwecji,Norwegii,Holandii,Anglii ktore w kosciolach padaja na kolana przed swietymi,laskami slynacymi obrazami...O swieta naiwnosci!!!
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  07.05.2012 23:44

  Dla mnie najciekawsza z dzisiejszych pozytywnych wiadomości. Brawa dla KAI, brawa dla wszystkich którzy tę ofertę przygotowali.
  Wygląda na to, że tylko Kościół bez opóźnień, bez niedoróbek, bez cudów na kiju, przygotował się do Euro2012. Gratulacje dla księdza Plenia!

  Strona www też super: czytelna, elegancka, bez denerwujących animacji, nie przeładowana grafiką, bez odsyłaczy do szpiegowskich pejsbuków, tłiterów i podobnych. Jest wprawedzie google maps, ale tego uniknąć się nie da.

   

  Singer, choćby te "tłumy" były tylko jednoosobowe, to i tak warto. Nie marudź. :)
   

  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.