Nowy numer 14/2020 Archiwum

Biblia - tak! Objawienia prywatne - ostrożnie!

Budujmy swoją chrześcijańską tożsamość na mocnym fundamencie apostolskiego depozytu wiary – zachęcają biskupi. Przestrzegają równocześnie, by „nie przeceniać wartości objawień prywatnych, a tym bardziej nie opierać swej wiary na bliżej nieokreślonych wizjach”. List pasterski „Objawienie Boże a objawienia prywatne” będzie odczytywany w kościołach w Niedzielę Biblijną, 22 kwietnia.

U progu Tygodnia Biblijnego biskupi podkreślają w liście pasterskim, że słowa Pisma Świętego są skierowane do każdego z nas osobiście. „Dlatego Kościół, poprzez ustanowienie Niedzieli Biblijnej, zaprasza nas do codziennego – osobistego i wspólnotowego – czytania Pisma Świętego w rodzinach” – czytamy. Pomocą mogą być także telewizyjne i radiowe programy biblijne czy komentarze do czytań mszalnych w tygodnikach katolickich. „Twórzmy w parafiach kręgi biblijne, a w diecezjach Szkoły Słowa Bożego jako żywe Domy Słowa, aby Ewangelia nie była bezdomna! Oby Pismo Święte nie było jedną z wielu książek porzuconych na półce!” – proszą biskupi.

List Episkopatu podkreśla, że możemy poznawać Stwórcę, patrząc na otaczający nas świat. W sposób szczególny Bóg objawia się w człowieku, którego stworzył „na swój obraz”. Pełnia Objawienia Bożego dokonała się w Chrystusie. „W Nim Bóg otworzył przed ludźmi swoją Tajemnicę. I nie będzie już innego Objawiciela” – piszą biskupi za Katechizmem Kościoła Katolickiego. Cała prawda o zbawieniu została zawarta w Ewangelii Jezusa i w nauczaniu Apostołów. „Bóg objawia się nam także dzisiaj, gdy wraz z Kościołem otwieramy Pismo Święte, aby w duchu wiary je czytać i wyjaśniać metodami, którymi posługuje się ludzki rozum” – czytamy.

Biskupi jasno podkreślają, że „dane ludziom objawienia prywatne nie dodają nic nowego do Objawienia Bożego”. Jak czytamy, „udzielane są przez Boga pojedynczym osobom, aby Kościołowi powszechnemu lub wspólnotom lokalnym czy określonym grupom mocniej przypomnieć prawdę już obecną w Piśmie Świętym i Tradycji”. Na przykład przez św. Faustynę Pan Jezus przypomniał całemu Kościołowi prawdę o miłosierdziu Boga, objawioną już w Starym i Nowym Testamencie. Podobnie liczne objawienia maryjne niczego nie dodają do Ewangelii. „Z kolei, objawienia prywatne, dawane ludziom w postaci wizji czy głębokich przeżyć religijnych, służą najczęściej temu, aby ich nawrócić, pogłębić ich więź z Bogiem bądź umocnić na drodze dawania świadectwa Chrystusowej Ewangelii” – czytamy w liście biskupów.

Przypominają oni, że każde objawienie prywatne musi być uznane przez Urząd Nauczycielski Kościoła. „Dlatego trzeba zachować wielką ostrożność w przyjmowaniu treści dotyczących wiary i moralności zawartych w objawieniach prywatnych” – piszą hierarchowie. List przypomina, że żadne objawienie prywatne nie domaga się od nikogo przyjęcia w wierze, dotyczy to również objawień uznanych przez Kościół.

List pasterski „Objawienie Boże a objawienia prywatne” będzie odczytywany w kościołach 22 kwietnia. W tym dniu, nazywanym Niedzielą Biblijną, rozpoczyna się IV Tydzień Biblijny.
 

« 1 »

Polecamy

 • parafianka
  18.04.2012 15:59
  Z głębi serca dziękuję ks.Biskupom za ten tekst. Czekałam na taki głos. Jest olbrzymia potrzeba takiego pouczenia wobec szerzenia, np. w mojej parafii i to przez księży właśnie, niepotwierdzonych przez Kościół wizji i objawień. Ufam, że przyjmą te słowa także moi Kapłani.
  doceń 4
 • gut
  18.04.2012 16:44
  Biblia tak! :-)
  doceń 3
 • Iwona
  18.04.2012 16:55
  Biblia to świetna księga.
  doceń 3
 • Gość
  24.05.2019 22:16
  "choćby anioł z nieba" wiesz co jest dalej?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane