Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obronna "Katedra 2012"

W maju odbędą się ćwiczenia obronne Płocka pod kryptonimem Katedra 2012. W ramach dwóch scenariuszy - wypadku statku na Wiśle i zagrożenia terrorystycznego - sprawdzone zostanie działanie służb w osiąganiu wyższych stanów gotowości obronnej państwa.

Jak poinformował w czwartek płocki Urząd Miasta, ćwiczenia zaplanowano na 10 i 11 maja. Celem ćwiczeń będzie m.in. weryfikacja rozwiązań przyjętych w Planie Operacyjnym Funkcjonowania Miasta Płocka w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Podczas ćwiczeń dokonany zostanie przegląd przygotowania poszczególnych służb, w tym straży pożarnej i policji, do prowadzenia działań ratowniczych i ochrony ludności, a także gotowości służby zdrowia do realizacji zadań obronnych i udzielania pomocy medycznej w przypadku wystąpienia dużej liczby poszkodowanych.

Pierwszy epizod ćwiczeń przewiduje zainscenizowane na Wiśle zderzenie statku wycieczkowego z przęsłem mostu. W wyniku zderzenia na pokładzie statku wybucha pożar, są ranni, pasażerowie w popłochu skaczą do rzeki. Rozpoczyna się akcja ratunkowa. Z uszkodzonego statku do rzeki wycieka paliwo. Miastu grozi katastrofa ekologiczna. Plama paliwa zbliża się do ujęcia wody dla rafinerii PKN Orlen.

Drugi scenariusz zakłada ewakuację pracowników i petentów płockiego Urzędu Miasta po telefonicznej informacji o podłożonych w budynku ładunkach wybuchowych. Do budynku wkracza oddział specjalny policji. Pirotechnicy odnajdują jeden ładunek, niestety dochodzi do wybuchu drugiej z podłożonych bomb. Pożar spowodowany eksplozją odcina drogę ewakuacji pięciu ratownikom biorącym udział w ewakuacji, w tym dwóm w wieży zegarowej ratusza.

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski powiedział PAP, że "Katedra 2012" to ćwiczenia wynikające z harmonogramu tego rodzaju przygotowań na wypadek różnego rodzaju zagrożeń. "Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie koordynacji i skuteczności działań poszczególnych służb" - podkreślił. Dodał, że ćwiczenia zostały zaplanowane przez wojewodę mazowieckiego.

Piątkowski zaznaczył, że do ćwiczeń wybrano scenariusze zdarzeń, na które odpowiednie służby muszą być zawsze przygotowane. "Przyjrzymy się, jak te służby zadziałają razem" - powiedział. Jako przykład podał zadania w ramach epizodu z pożarem na statku wycieczkowym na Wiśle: poszkodowani w wodzie, akcja ratownicza straży pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, selekcja i opatrywanie rannych na nabrzeżu rzeki, organizacja transportu poszkodowanych do szpitala.

Ćwiczenia "Katedra 2012" zakończy konferencja, która podsumuje i oceni skuteczność działań poszczególnych służb ratowniczych.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze