Nowy numer 4/2019 Archiwum

Szykujemy się na 1050 lat chrztu

Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce realizowany będzie pod hasłem: „Od wiary i chrztu do świadectwa” – taką decyzję podjęli biskupi zgromadzeni na 357. zebraniu plenarnym KEP w Warszawie.

Program rozłożony jest na cztery lata od 2013 do 2017 r. Głównym celem nowego programu duszpasterskiego – jak informuje abp Stanisław Gądecki - jest przygotowanie wiernych na 1050. rocznicę chrztu Polski, która wypada w 2016 r.

Program - opracowany przez Komisję ds. Duszpasterstwa KEP kierowaną przez abp. Gądeckiego - skoncentrowany jest wokół sakramentu chrztu, tematyki katechumenalnej oraz świadectwa chrześcijańskiego.
„Chodzi tu o pogłębienie tożsamości chrzcielnej całego Kościoła katolickiego w Polsce” – wyjaśnia abp Gądecki.

Nowy program duszpasterski – wyjaśnia abp Gądecki – realizowany będzie na czterech podstawowych płaszczyznach. Ewangelizacyjnej - realizowanej poprzez pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem, inicjacyjnej, której celem jest uświadomienia sobie znaczenia i podjęcia łaski sakramentu, formacyjnej, poprzez kształtowanie postaw duchowych i moralnych oraz społecznej – realizowanej drogą pełniejszego podjęcia odpowiedzialności za kształtowanie w duchu wiary swego życia: rodzinnego, społecznego i zawodowego.

W ramach czteroletniego programu duszpasterskiego – informuje abp Gądecki - poszczególnych latom liturgicznym towarzyszyć będą konkretne tematy oraz hasła.

W latach 2013/2014 tematem będzie kerygmat, hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”, a symbolem świeca i światło. W latach 2014/2015 tematem będzie nawrócenie, a hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Symbolem będzie krzyż. W latach 2015/2016 tematem będzie chrzest jako nowe życie, hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”, a symbolem woda i biała szata. Natomiast w latach 2016/2017 tematem będzie świadectwo, hasłem: „Idźcie i głoście!”, a symbolem olej i namaszczenie.

Abp Gądecki zapowiedział przy okazji ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski. Rozpoczną się one w 2015 r. a do udziału w ich poznańskiej części (jako miejsca, gdzie rozpoczął się chrzest) zaproszony został przez metropolitę poznańskiego Ojciec Święty Benedykt XVI. Równocześnie skierowane zostało doń zaproszenie przez kard. Stanisława Dziwisza do Krakowa, gdzie mógłby przybyć w przypadku gdyby zapadła decyzja organizacji tam Światowych Dni Młodzieży.

« 1 »

Zobacz także

 • smutna refleksja
  14.03.2012 17:17
  Zapytałem kiedyś moją chrześnicę przed bierzmowaniem, czy wie że po łacinie ten sakrament nazywa się "potwierdzenie". Nie miała pojęcia o tym oraz co ona ma potwierdzać. Nie wiedziała nic o Zanurzeniu (chrzest), za to recytowała jakieś zabawne formułki nie mające żadnego oparcia w Piśmie Św., ale potrzebne na wizytę Arcybiskupa.
  doceń 1
 • Ojciec trójki dzieci
  14.03.2012 22:09
  W mojej parafii przydałaby się reforma. Msze dla dzieci są tylko z nazwy dla dzieci, kazanie jest najnormalniej w świecie dla dorosłych, Dzieci w ogóle nie są angażowane w żadne sprawy dot. Mszy takie jak czytania, śpiewy, dary, modlitwa wiernych itp. Dzieci nie uczą się nowych pieśni. Na Drogę Krzyżową przychodzi jedynie garstka dzieci. Inna sprawa jest taka że w całej Warszawie, znam tylko jeden Kościół (może jest ich więcej, nie wiem) w którym jest "Msza Rodzinna" Wg mnie, w każdym Kościele taka Msza powinna być, by przychodziły całe rodziny z dziećmi. Większość dorosłych nie zabiera do Kościoła swoich dzieci bo te albo nie potrafią usiedzieć w miejscu 50 minut, albo nudzą się, a powinno być tak że jeśli widzimy że wierni odwracają się od Kościoła, zwłaszcza młodzież, to problem jest w kształceniu świadomości rodzin i ich dzieci! Bo to dzieci za lat kilkanaście lub kilkadziesiąt będą kręgosłupem Kościoła. Księża zdają się tego nie dostrzegać.
  doceń 0
 • gnieznianin
  15.03.2012 09:39
  A od kiedy to wiadomo, ze Poznan jest miejscem chrztu Polski? A moze Gniezno? Lub Lednica?
  doceń 0
 • gosc
  15.03.2012 10:29

  chrzest powien byc obmycie ciala zanurzenie wodzie obmyc grzechow a pozniej prosic o DARY duchSWIETEGO TAK PISZE SLOWU BOZYM

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy