Zapisane na później

Pobieranie listy

Ks. Giussani na ołtarze!

Kard. Angelo Scola oficjalnie wniósł o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Luigiego Giussaniego. Metropolita Mediolanu odprawił specjalną mszę wotywną o Najświętszym Imieniu Jezus w siódmą rocznicę śmierci włoskiego kapłana.

Joanna Bątkiewicz-Brożek, chiesadimilano.it

|

GOSC.PL

dodane 24.02.2012 11:49
1

Uroczystości w mediolańskiej katedrze Św. Ambrożego zbiegły się z 30 rocznicą powstania założonego przez  ks. Giussaniego ruchu Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione).  Członkowie ruchu od śmierci założyciela modlą się o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. Teraz, wraz z przynależącym do Wspólnoty kard. Scolą zgodnie z procedurą (trzeba było odczekać co najmniej pięć lat od śmierci ks. Giussaniego, wniosek mógł złożyć biskup diecezji na terenie której zmarł kandydat na ołtarze) złożyli oficjalny wniosek do Watykanu.

Ks. Luigi Giussani (1922 – 2005) urodził się we włoskim miasteczku w diecezji Mediolanu. W młodym wieku wstąpił do Seminarium Duchownego. Początkowo, jako kapłan, pracował jako wykładowca teologii wschodniej i protestanckiej w Ameryce. W połowie lat 50-tych uczył z własnej woli religii w liceum klasycznym w Mediolanie. Do 1990 r. ks. Giussani kierował katedrą “Wstępu do teologii” na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie. Tam stworzył podwaliny i pierwsze komórki przyszłej wspólnoty, ruch Młodzieży Akademickiej, który w 1968 r. przekształcił się w Comunione e Liberazione. Ruch szybko rozpowszechnił się w całych Włoszech, Dziś zrzesza ponad 80 tys. młodzieży i dorosłych, świeckich i duchownych w ponad 70 krajach (Hiszpanii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii), i w Polsce. Giussani założył również stowarzyszenia kościelne: Bractwo Comunione e Liberazione oraz Memores Domini. Oba uznała Papieska Rada ds. Świeckich odpowiednio w 1982 i 1988 r. CL zaprasza do kultywowania wiary chrześcijańskiej opartej na relacji do rozumu i życia nią w trzech wymiarach: kulturalnym, charytatywnym i misyjnym.

Wielu wychowanków ks. Giussaniego pełni dziś ważne funkcje w życiu kościelnym, społecznym, gospodarczym i politycznym. Ruch od ponad 20 lat organizuje też jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych – „Meeting” w Rimini we Włoszech. Obecnie funkcje kierownika duchowego CL pełni hiszpański kapłan ks. Julian Carron. Jest on członkiem Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Jan Paweł II w liście w dniu pogrzebu 22 lutego 2005 r. do członków CL podkreślił, że miał „okazję spotykać Księdza Prałat Luigi Giussaniego i podziwiać jego gorącą wiarę, która wyrażała się w chrześcijańskim świadectwie, zdolnym do obudzenia, zwłaszcza u wielu ludzi młodych, chęci przekonującego przyjęcia ewangelicznego orędzia”.

Wniosek członków CL o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Giussaniego rozpatrzy teraz specjalna komisja w Stolicy Apostolskiej. Biskup diecezji, kard Scola zatem, na prośbę wyznaczonego postulatora, powoła trybunał diecezjalny. Przygotuje on dokumentację nt. życia, heroiczności cnót zmarłego i opinii świętości.  Po zakończeniu procesu na terenie diecezji sprawa przekazywana będzie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dopiero nowy, rzymski postulator, przygotuje raport tzw. positio. Dalej, już w procesie, potrzebne będzie stwierdzenie heroiczności cnót oraz kanoniczne stwierdzenie, że za wstawiennictwem Giussaniego, już po jego śmierci dokonał się co najmniej jeden cud.

1 / 1