Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dać w łapę po czesku

I jak tu nie kochać Czechów? W Pradze ruszyło biuro podróży, które oferuje wycieczki… śladami najgłośniejszych afer korupcyjnych

Turyści, których agencja o wdzięcznej nazwie Corrupt Tour ma ponoć zatrzęsienie, są oprowadzani po miejscach związanych z nadużyciami w praskim ratuszu. Zwiedzają Uście nad Łabą, gdzie w niejasnych okolicznościach przeprowadzano prywatyzację spółek węglowych. Posiadacze biletów oglądają w Pradze luksusowe osiedla kadry menedżerskiej i willi lobbystów. W programie również zwiedzanie szpitali, które działają na granicy prawa.

Na swojej stronie internetowej agencja Corrupt Tour zachwala swój projekt, mówiąc, że Republika Czeska "w kwestii korupcji ma wiele do zaoferowania turystom krajowym i zagranicznym". I jak tu nie kochać Czechów za humor? Czarny wprawdzie, ale jaki chwytliwy i rentowny! Oprócz tego, że pomysł na działalność gospodarczą genialny, to również wyraz bezradności wobec powszechności korupcji w państwie. "Środowisko korupcyjne w Czechach jest niezwykle stabilne i stopniowo rośnie. Stabilne środowisko korupcyjne stwarza dobre warunki do rozwoju turystyki korupcyjnej" – w prawdziwie czeskim stylu skomentowała dla Polskiej Agencji Prasowej działalność Corrupt Tour jej przedstawicielka, Olga Sejrakova. "Argentyna ma tango, Wiedeń dobrą kawę, chcielibyśmy, aby UNESCO czeską korupcję uznało za światowe dziedzictwo kultury" - kpiła z kolei podczas uroczystości otwarcia Corrupt Tour rzeczniczka agencji Olga Cieslarova.

A teraz pytanie: czy Polska jest pod tym względem gorsza? W pewnym sensie tak: u nas takiego biura podróży jeszcze nie ma. Ale to dowód na mniejszą pomysłowość, a nie na brak „zabytków” i „pomników” do zwiedzania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny