Nowy numer 20/2022 Archiwum

Rosjanie przeciw przywilejom dla gejów

Rosjanie są przeciw gejowskim paradom i nie chcą, aby geje pracowali jako nauczyciele.

W Rosji rozpoczęła się dyskusja na temat inicjatyw ustawodawczych, które będą definiowały miejsce mniejszości seksualnych w życiu publicznym. Jednak jak wynika z niedawnych badań, przeprowadzonych na zlecenie komisji parlamentarnej, zdecydowana większość Rosjan, (74 proc.) nie chce definiowania jakichkolwiek praw homoseksualistów, gdyż uważa homoseksualizm nie za jedną z orientacji seksualnych, ale za zachowanie niezgodne z naturą człowieka. Podobna grupa wypowiedziała się kategorycznie przeciwko stworzeniu możliwości prawnych dla zawierania „małżeństw” gejowskich. Blisko 87 proc. badanych domagało się wprowadzenia prawnego zakazu organizowania parad homoseksualnych na ulicach rosyjskich miast. Ponad 82 proc. uważa, że geje nie powinni być zatrudniani jako wychowawcy oraz nauczyciele w szkołach.

Wyniki tych badań wydają się dobrze oddawać nastroje w Rosji, gdyż zostały one przeprowadzone na reprezentatywnej grupie mieszkańców w 149 miastach w różnych częściach Rosji. Zdecydowanie przeciwko homoseksualizmowi wypowiada się także rosyjska Cerkiew Prawosławna, która zapowiedziała, że klerycy o orientacji homoseksualnej będą usuwani z seminariów.  Biskupi prawosławni przestrzegali także swoich polityków, aby nie ulegali Zachodowi i nie próbowali narzucić Rosji prawa, które oznaczałoby ustanowienie specjalnego statusu dla grup homoseksualnych.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się