Nowy numer 17/2024 Archiwum

Studium pamięci

Praca Mariana P. Romaniuka o Prymasie Tysiąclecia, o tym, jak pamiętają go Polacy, jest także opisem promieniowania jego świętości.

Książka  „Prymas Tysiąclecia w pamięci Polaków 1981–2011” wyszła w oficynie IPN i, jak wyjaśnił prezes Instytutu Łukasz Kamiński, choć nie jest oparta na dokumentach przechowywanych w jego archiwach, stanowi zapis stanu narodowej pamięci, wpisując się w ten sposób w istotę misji, dla której Instytut był powołany. Współwydawcą książki jest Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej, bractwa kościelnego istniejącego od pięciu wieków przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.  Marian P. Romaniuk od dawna zajmuje się dokumentacją życia i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego. Efektem wielu lat pracy i poszukiwań były 4 tomy kalendarium życia i działalności prymasa Polski „Życie, twórczość i posługa Prymasa Tysiąclecia”, stanowiące rzetelny przewodnik po jego biografii.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego