Nowy numer 24/2021 Archiwum

Śledztwo smoleńskie - reakcja rosyjskiej gazety

Polska chce wygładzić katastrofę - tak dziennik "Moskowskij Komsomolec" tytułuje w środę informację o poniedziałkowej konferencji prasowej polskich prokuratorów, na której przedstawili wnioski z najnowszego odczytu czarnej skrzynki Tu-154M.

Ta wielkonakładowa gazeta dodała, że "dowódcę Sił Powietrznych, który naciskał na pilotów, chce się +usunąć+ z kabiny i uznać za trzeźwego".

W ocenie "Moskowskiego Komsomolca", "wstępne wyniki nowego badania katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku wywołały w Polsce spory".

"Teraz twierdzi się, że głos dowódcy Sił Powietrznych Polski Andrzeja Błasika, którego podejrzewano o wywieranie presji na pilotów, w kokpicie nie rozbrzmiewał. Tymczasem według polskiego przedstawiciela, który uczestniczył w rosyjskim badaniu (katastrofy), głos Błasika jako pierwsi rozpoznali nie rosyjscy eksperci, lecz sami Polacy" - pisze rosyjski dziennik.

Według "Moskowskiego Komsomolca", "w danym wypadku chodzi najwyraźniej o uratowanie honoru munduru, a nie ustalenie przyczyn katastrofy, których nikt nie podważa".

Gazeta zauważa także, iż ustalenia zaprezentowane przez prokuratorów wojskowych "są sprzeczne zarówno z raportem rosyjskich ekspertów, jak i wnioskami komisji pod przewodnictwem ministra spraw wewnętrznych Polski Jerzego Millera".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama