Platforma Obywatelska po raz drugi z rzędu uzyskała największe poparcie w wyborach do parlamentu 9 października i po czterech latach sprawowania władzy znów utworzyła rząd w koalicji z PSL.
PO poparło ponad 39 procent głosujących, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując prawie 30-procentowe poparcie, PSL i SLD zebrały ponad 8 procent. Nową siłą w parlamencie, i trzecią co do wielkości, został z 10-procentowym poparciem Ruch Palikota, głoszący antykościelne i antyreligijne hasła oraz wysuwający inicjatywy sprzeczne z etyką katolicką, np. dot. wprowadzenia aborcji bez żadnych ograniczeń. Na skutek sporów w PiS 19 parlamentarzystów tego ugrupowania założyło po wyborach własny klub Solidarna Polska.
Na czele nowego rządu znów stanął Donald Tusk, a wicepremierem został ponownie Waldemar Pawlak. Ministerialne stanowiska zachowało 8 szefów resortów, premier mianował 11 nowych ministrów. Ze składu rządu i exposé premiera wynika, że tak jak przez cztery poprzednie lata rząd nie stawia sobie ambitnych celów, ograniczając aktywność do niezbędnych reform ekonomicznych, mających uchronić Polskę przed kryzysem gospodarczym.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się