Po ponad 20 latach 1 marca 2011 roku zakończyła działalność Komisja Majątkowa. Jej celem był zwrot podmiotom kościelnym dóbr zagarniętych przez państwo w okresie PRL, niezgodnie z ówczesnym prawem.
Rządowo-kościelna komisja rozpatrzyła ponad 2800 wniosków, zwracając kościelnym osobom prawnym 65,5 tys. hektarów nieruchomości oraz odszkodowania w wysokości ponad 143,5 mln zł. Stanowi to zaledwie część zagarniętego majątku, bo, według szacunków, Kościołowi katolickiemu komuniści zabrali co najmniej 150 tys. ha ziemi oraz ponad 4 tys. budynków.
Po 2000 roku komisja była oskarżana o nieprawidłowości, m.in. zaniżanie wycen czy niekonstytucyjność. Prokuratura postawiła kilku osobom zarzuty w związku z jej działalnością, jednak dotąd nie zostały one potwierdzone, nie zapadł też żaden wyrok.
Już po rozwiązaniu komisji wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, orzekając, że działała ona zgodnie z prawem. Kontrowersje wciąż wzbudza jednostronny tryb rozwiązania komisji przez rząd, bez pisemnego porozumienia z episkopatem,jedynie po ustnej akceptacji.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się