Nowy numer 42/2019 Archiwum

Aborcja prawem człowieka?! Podpisz apel do PCK!

Istnieją poważne obawy, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, jedna z najważniejszych organizacji humanitarnych na świecie, mogą zacząć popierać prawo do aborcji – ostrzegają przedstawiciele Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny ( C-FAM) z Nowego Jorku.

Powołują się przy tym na raport Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), w którym w części poświęconej przestrzeganiu praw ludzkich cytuje się szeroko krytykowany dokument Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Zdrowia, Ananda Grovera. Oenzetowski działacz domaga się, by na całym świecie podjąć wysiłki na rzecz promowania tzw. bezpiecznej aborcji.

Zdaniem publicystów C-FAM, powołując się na słowa o tym, że „państwa muszą podjąć wysiłki, by zapewnić dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji”, IFRC może w rezultacie niedługo zadeklarować, że aborcja jest prawem człowieka, tak jak zrobiła to w 2007 roku Amnesty International. AI tłumaczyła wówczas, że proaborcyjne stanowisko to naturalna konsekwencja dwuletniej kampanii walki z przemocą wobec kobiet.

W swej analizie „Friday Fax” zwraca uwagę, że IFRC przyjęła to samo założenie co proaborcyjne grupy przy ONZ, które stawiają znak równości pomiędzy „niebezpiecznymi” i nielegalnymi aborcjami. Na tej podstawie promują na świecie „bezpieczne aborcje”, nie zważając na to, że aborcja może powodować problemy zdrowotne wśród kobiet, a nawet prowadzić do ich śmierci. C-FAM przypomina, że najmniejszy wskaźnik śmiertelności wśród kobiet jest w krajach, gdzie aborcja jest nielegalna, np. w Irlandii czy Chile. Ponadto, jak zauważają dziennikarze, kwestia aborcji nie jest w ogóle wspomniana w Milenijnych Celach Rozwoju (MDGs), choć niektórzy działacze starają się tak interpretować pojęcie „zdrowia reprodukcyjnego”.

Kierownik Działu Współpracy z Zagranica PCK Magdalena Stefańska powiedziała serwisowi gosc.pl, że stanowisko PCK w tej sprawie jest w trakcie opracowywania i będzie gotowe na początku przyszłego roku.

 

UWAGA!

Gotowy e-mail z apelem do zarządu PCK!

 

Jeśli nie masz skonfigurowanego programu pocztowego, wyślij apel ręcznie na adres: zarzad.glowny@pck.org.pl.

Przykładowa treść:

Szanowny Pan

Andrzej Podsiadło

Prezes Zarządu Głównego PCK

Apeluję do Pana osobiście oraz do całego Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża o sprzeciw wobec planów uznania przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc aborcji za prawo człowieka.

Zwracam uwagę, że w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawa międzynarodowego aborcja nie jest uznawana za prawo człowieka. Przeciwnie - każdy człowiek ma prawo do życia. Ufam, że organizacja, która tak wiele dobra wyświadczyła najsłabszym, pozostanie wierna tradycji, dzięki której cieszy się społecznym szacunkiem.

Z poważaniem

« 1 »

Zobacz także

 • JAN STARY
  25.12.2011 22:07
  Do Judyty:
  Kobieta ma nietylko prawo, lecz przedewszystkim OBOWIAZEK kontroli swego ciala, ale kiedy kopuluje, a nie pozniej, kiedy lekkomyslnie zajdzie w niechciana ciaze.
  Wtedy juz nie jest sama, jest juz ktos drugi, kto ma prawo do zycia, a dysponowanie jego cialkiem wykracza poza jej prawo. Aborcja to morderstwo.
  doceń 2
 • Michał
  30.12.2011 11:25
  Nikt z nas nie ma prawa do niszczenia życia. Kim jest człowiek, by porywać się na życie drugiego człowieka?
  doceń 3
 • Justyna
  08.01.2013 20:06
  Judyto, jeśli możesz dysponować swoim ciałem, to się pochlastaj przy najbliższej okazji. Oczywiście ironizuje, ale tak można by tu przekładać twój "światopogląd" na "dysponowanie własnym ciałem"! Dalej: tyle kobiet składa skargi na przemoc w rodzinie. Ależ przecież mąż i żona to jedno ciało! Dziecko nienarodzone jest bezbronne, ale ty jak za niego wychodziłaś, to chyba wiedziałaś co robisz (nie wiem czy jesteś mężatką, strzelam)? Stanowicie jedno ciało, a skoro ma prawo "dysponować własnym ciałem"... więc może z nim zrobić co chce, prawda? Wniosek: ma prawo cię zgwałcić, nawet zabić - tak samo, jak ty swoje nienarodzone dziecko! Tylko, że ty zrobisz z tego skandal i sprawę w sądzie, a dziecko jest bezbronne. Mąż za takie coś dostałby dożywocie, a takie morderczynie jak ty chodzą dumne po ulicy, a w niedzielę przystępują do Komunii, bo nawet nie wiedzą, że zabójstwo to grzech śmiertelny, a przystąpić z nim do Komunii, to drugi, taki sam.
  doceń 0
 • prochoice
  08.05.2014 18:21
  A na jakiej podstawie większość Państwa chce, decydować o tym czy aborcja ma być legalna czy nie, na podstawie tendencyjnych argumentów? Tendencyjnych, bo argument typu "dusza", "dar boży" nie dotyczy całości społeczeństwa, a prawo - owszem. Dlaczego stronnicze argumenty miałyby mieć wpływ na ustawy, które dotyczą wszystkich - nie tylko wierzących w duszę. Zapewne odpowiecie, że "zabijanie dzieci" to nie sprawa religii a moralności. Oczywiście! Absolutnie protestuje przeciwko zabijaniu ludzi. Ale to czy zarodek jest dzieckiem czy nie to kwestia poglądu. Jeśli według Państwa - zarodek - bez względu na to, w którym tygodniu (ba! według chrześcijaństwa nawet plemnik) jest >człowiekiem< to nikt nie nakazuje Państwu korzystać z możliwości aborcji. Dlaczego jednak zakazywać tego innym, dla których ani zarodek, ani tym bardziej plemnik, nie jest człowiekiem, bo żyje w innym organizmie i sam - poza nim - nie byłby w stanie przeżyć (oczywiście są pewne granice czasowe, kiedy to wszystkie organy i funkcje niezbędne do samodzielnego życia płodu są rozwinięte). Najbardziej zniechęca mnie do katolicyzmu (chrześcijaństwa) właśnie to narzucanie swoich poglądów wszystkim dookoła. Nie zgadzam się na krzyze w szkołach, na religie w szkole za moje pieniądze (Państwo nie zgadzaja sie na aborcje za pieniadze podatników - ja na religię w szkole), na wtrącanie się w życie ludzi niewierzących - próbując narzucić im chrześcijanskie poglądy i styl życia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL