Nowy numer 17/2024 Archiwum

Iran zrywa z Wielką Brytanią

Coraz chłodniej w relacjach Iranu z Wielką Brytanią. Prawdopodobnie odwołani zostaną ambasadorzy obu państw z Teheranu i Londynu.

Parlament Iranu przegłosował w niedzielę znaczną większością głosów ustawę o ograniczeniu relacji dyplomatycznych z Wielką Brytanią. Nowe prawo jest reakcją Iranu na sankcje ekonomiczne, jakie Londyn, wraz z Waszyngtonem, chce nałożyć na Teheran w związku z prowadzonym przez rząd ajatollahów programem nuklearnym. Parlamentarzyści mają jeszcze ustalić, jakie formy ma przybrać to ograniczenie kontaktów, które powinno przynajmniej oznaczać odwołanie ambasadorów z obydwu stolic. Brytyjski dyplomata zostanie wkrótce najpewniej wydalony z Iranu.

"Decyzja irańskiego parlamentu o wydaleniu naszego ambasadora jest godna pożałowania – powiedział rzecznik brytyjskiego MSZ. „Jeśli irański rząd postąpi w ten sposób, zareagujemy energicznie w porozumieniu z naszymi międzynarodowymi partnerami. Ten nieuzasadniony gest nie pomoże rządowi irańskiemu w stawieniu czoła jego rosnącej izolacji i zaniepokojeniu, jakie budzi w społeczności międzynarodowej irański program nuklearny i sytuacja w dziedzinie przestrzegania praw człowieka w tym kraju" – dodał w specjalnym komunikacie.

Iran od przeszło 30 lat nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z USA. Władze w Iranie wiązały nadzieje na normalizację stosunków z Ameryką po wyborze Baracka Obamy na prezydenta. Jednak i jego zapowiedź, że będzie wobec Iranu stosował politykę kija i marchewki została w Teheranie odebrana jako retorykę z pozycji silniejszego. A dla dumnych Irańczyków, mających ambicje odgrywania roli regionalnego mocarstwa, przyjęcie narzuconej roli słabszego w relacjach dwustronnych jest nie do zaakceptowania. W ostatnim czasie Izrael groził, że jeszcze w tym roku może zaatakować instalacje nuklearne w Iranie. Teheran zapowiedział, że atak spotka się z ostrą odpowiedzią wymierzoną nie tylko w Izrael, ale również w jednostki amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie oraz w Turcję.

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny