Nowy numer 30/2021 Archiwum

Rumunia: Nowa ewangelizacja wyzwaniem Kościołów

Dwadzieścia lat po upadku reżimu totalitarnego katolickie Kościoły wschodnie muszą stawić czoło nowym wyzwaniom społecznym, które zmieniają nie tylko dotychczasowe paradygmaty, ale także naszą religijność i sposób przekazywania wiary

Wskazano na to podczas spotkania biskupów katolickich Kościołów wschodnich Europy, które zakończyło się w Rumunii. Przebiegało ono pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” i poświęcone było nowej ewangelizacji.

W trakcie spotkania przypomniano, że w niemal wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej w czasach komunistycznych wiara była zakazywana, a Kościoły uciskane przez miejscowe reżimy. To, że wiara przetrwała, zawdzięczamy m.in. ofierze krwi wielu męczenników. Teraz to doświadczenie należy przekuć na nowe dynamiczne inicjatywy ewangelizacyjne. Muszą one stawić czoło takim trudnościom, jak chociażby sekularyzacja, rosnący konsumpcjonizm czy coraz mniejsze poczucie przynależności do danej wspólnoty. Wskazano zarazem, że głoszeniu muszą towarzyszyć konkretne gesty solidarności, czyli dzieła miłosierdzia.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama