Zapisane na później

Pobieranie listy

40 lat „Cor Unum”

Papieska Rada „Cor Unum” ma już 40 lat. Charytatywną dykasterię założył 15 lipca 1971 r. Paweł VI.

RADIO WATYKAŃSKIE

dodane 15.07.2011 17:30
0

Jej dzieje i plany na przyszłość omawia na łamach dzisiejszego wydania L’Osservatore Romano obecny przewodniczący Rady, kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat zwraca uwagę, że Papież utworzył Radę „Cor Unum” w okresie wielkich przemian w Kościele i w świecie. Kościół po Soborze Watykańskim II coraz więcej uwagi zwracał na problemy społeczne, którym Paweł VI poświęcił właśnie w tym czasie encyklikę Populorum progressio w 1967 r. i list apostolski Octogesima adveniens w 1971.

Ważne było dawanie na tym polu autentycznego ewangelicznego świadectwa. Nie przypadkiem łacińska nazwa „Cor Unum”, „jedno serce”, nawiązuje do pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej opisanej w Dziejach Apostolskich. Rada koordynuje działalność kościelnych organizacji dobroczynnych. Praca charytatywna ma się łączyć z głoszeniem Ewangelii, co wcale nie oznacza prozelityzmu – podkreśla kard. Sarah. Przypomina, że Jan Paweł II w ciągu swego długiego pontyfikatu wzmocnił kompetencje kierowanej dziś przez niego dykasterii, powierzając jej dwie fundacje pomagające najbardziej potrzebującym.

Jedna, powstała w 1984 r. dla Sahelu, nosi imię tego Papieża. Druga, „Populorum Progressio”, niesie od 1992 r. pomoc najbiedniejszym w Ameryce Łacińskiej. O wielkim zainteresowaniu Benedykta XVI dziełami miłosierdzia świadczy już sam fakt, że poświęcił im swą pierwszą encyklikę Deus caritas est, ukazującą związek pracy charytatywnej z dawaniem świadectwa Ewangelii miłości Boga i bliźniego.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w jej 40-lecie pisze też o najbliższych planach tej dykasterii. 11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, odbędzie się z jej inicjatywy spotkanie z Papieżem z okazji Europejskiego Roku Wolontariatu. Wezmą w niej udział biskupi i inne osoby odpowiedzialne za katolickie organizacje wolontariatu na naszym kontynencie. „Będzie to okazja do przypomnienia naszej woli, by zgodnie z papieskim nauczaniem być świadkami Chrystusowej Ewangelii w rozległej dziedzinie miłosierdzia” – zauważa kard. Sarah.
 

1 / 1