Zapisane na później

Pobieranie listy

Władza pochodzi od Boga – ale czy jest boska?

Czy trzeba słuchać każdej zwierzchności? Jak reagować na niesprawiedliwość rządzących? Czy można stawiać opór?

Franciszek Kucharczak

|

GN 42/2023

dodane 19.10.2023 00:00

Był rok 57. Imperium Rzymskie panowało nad całym basenem Morza Śródziemnego, zajmując olbrzymie przestrzenie od Brytanii po Egipt. Wszędzie tam sięgała władza cesarza, który rządził za pośrednictwem swoich urzędników, ściągających podatki i tłumiących niepokoje społeczne.

„Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga” (Rz 13,1) – pisał Paweł z Tarsu, obywatel Rzymu, ale zarazem przedstawiciel podbitego narodu żydowskiego. Zwracał się do rzymskiej gminy chrześcijańskiej. On, były faryzeusz, a teraz płonący żarliwością apostoł Jezusa Chrystusa, zachęcał ochrzczonych do posłuszeństwa pogańskiej przecież władzy. „Kto więc przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego” – stwierdzał (Rz 13,2-3). Przekonywał, że władza jest dla każdego „narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu”. Jeśli zaś ktoś czyni źle, ma powód do obaw przed władzą: „lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle” (Rz 13,4). Apostoł podkreśla jednak, że nie kara powinna być motywem uległości wobec władzy, ale sumienie. Wskazuje, że z tego powodu płaci się podatki, a ci, którzy się tym zajmują, „z woli Boga pełnią swój urząd”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka