Zapisane na później

Pobieranie listy

Ivan Meštrović – dalmatyński Michał Anioł. Jego monumentalne rzeźby znajdziesz we wszystkich krajach byłej Jugosławii

Podziwiał go Auguste Rodin, a Jerzy Stempowski nazywał „największym od starożytności geniuszem rzeźby monumentalnej”. 140 lat temu urodził się Ivan Meštrović.

Szymon Babuchowski

|

GN 34/2023

dodane 24.08.2023 00:00

Jego rzeźby patriotyczne sławiące bohaterów Słowian południowych znaleźć można na terenie całej byłej Jugosławii, ale ten rzeźbiarz i architekt budował też mosty łączące jego ojczyznę z resztą Europy i Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Nie bez powodu nazywano Ivana Meštrovicia dalmatyńskim Michałem Aniołem. Wybitny eseista Jerzy Stempowski po obejrzeniu Galerii Meštrović w Splicie wysunął nawet tezę, że artysta ten może być największym rzeźbiarzem monumentalnym XX wieku. W innym miejscu zaś nazwał go wprost „największym od starożytności geniuszem” tej sztuki. „Z muzeum wynoszę wrażenie, że geniusz Meštrovicia przekroczył granicę przestrzeni przeznaczanej w naszej cywilizacji na rzeźbę. W miastach, gdzie metr kwadratowy terenu kosztuje przynajmniej tysiąc dolarów, nie ma miejsca na rzeźbę monumentalną” – ubolewał pisarz. Tymczasem dzieła dalmatyńskiego rzeźbiarza wymagały, jego zdaniem, „luzu, bezmiaru powietrza i przestrzeni”. „Warunki te posiadał tylko jego pomnik zwycięstwa w Belgradzie stojący na skalnym cyplu, dzielącym rozlewiska Dunaju i Sawy, i w mniejszej mierze mauzoleum poległych na Avali. Innym nawet na większych placach brak oddechu” – twierdził Stempowski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego