Zapisane na później

Pobieranie listy

Dramatyczne skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce

Rosjanie mają doświadczenie w wysadzaniu zapór wodnych na Dnieprze. Robili to już w czasie II wojny światowej. Jakie są skutki zniszczenia tamy w Nowej Kachowce?

Wojciech Teister

|

GN 24/2023

dodane 15.06.2023 00:00

Dniepr to jedna z największych rzek Europy. Zanim wpadnie do Morza Czarnego, wije się przez terytorium trzech państw, na długości 2285 km. Potencjał Dniepru od lat jest wykorzystywany do pozyskiwania energii. W jego biegu znajduje się aż 6 potężnych elektrowni wodnych, zbudowanych na zaporach przecinających nurt. To powstałe w czasach radzieckich siłownie w Kijowie, Kaniowie, Krzemieńczuku, Kamieńsku, Nowej Kachowce i Zaporożu. Dwie ostatnie tworzą największe zbiorniki wodne, a łączna objętość wody zgromadzonej we wszystkich zalewach to 44 km sześc. Budowa systemu tam zburzyła naturalny ekosystem rzeki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera