Zapisane na później

Pobieranie listy

Daleko od domu

John Grogan, Najdłuższa podróż do domu, Znak, Kraków 2009 s.356

Poleca - Ewa Babuchowska

|

GN 06/2010

dodane 10.02.2010 22:02

Śmierć ojca stała się dla 50-letniego autora okazją do napisania autobiografii. Porównanie obu życiorysów uświadamia dobitnie, jak wielkie zmiany obyczajowe zaszły w Ameryce w ostatnim półwieczu.
W latach 60. wraz z modą hippisowską wkroczyła tam kontrkultura kontestacyjna. Wartości rodziny, Kościoła, szkoły i wiele norm społecznych przez „młodych zbuntowanych” zostały podane w wątpliwość.

Dorastającemu Johnowi, podobnie jak jego rodzeństwu, trudno jest zachować równowagę pomiędzy wymaganiami kochających, lecz niemodnie pobożnych rodziców, a luzem paczki przyjaciół, lubiących alkohol i marihuanę. Przez długi czas balansuje, brnąc coraz głębiej w kłamstwa. Kiedy postanawia ułożyć życie według własnej wizji, przepaść między nim a rodzicami wydaje się nie do przebycia.

Szczerość, z jaką Grogan pisze o swoim domu, szkółce parafialnej i katolickiej szkole średniej, o dorastaniu i dalszym swoim życiu, jest cenna. Autor wylicza grzechy ludzi Kościoła, z jakimi się zetknął; z sentymentem wspomina także dobro i piękno, jakiego był świadkiem. Gorące pragnienie rodziców, by znów stał się praktykującym katolikiem, jest jednak dla niego, jak sam określa, czymś w rodzaju krzyża. I to rozdarcie pozostaje.

Najbardziej dramatyczna jest ostatnia część Najdłuższej podróży do domu. Bardzo już starzy rodzice zaczynają chorować. Prawie 90-letniego ojca dopada białaczka. W kryzysowym momencie rodzicami opiekuje się żona jednego z braci Johna, pobożna Filipinka. Rodzeństwo Groganów spotyka się przy łóżku ojca. Próbują się modlić, brakuje im jednak słów… Z dalszych stron książki możemy wnioskować, że autor ciągle jeszcze jest w drodze do domu. Być może ta książka, będąca rodzajem spowiedzi, jest jej etapem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..