Nowy numer 13/2024 Archiwum

Upokorzone krainy witają Zbawiciela

Niemym i negatywnym bohaterem dzisiejszego pierwszego czytania jest Tiglat-Pileser III, władca Asyrii.

Iz 8, 23b – 9, 3

W dawniejszych czasach upokorzył Pan krainę Zabulona i krainę Neftalego, za to w przyszłości chwałą okryje drogę do morza, wiodącą przez Jordan, krainę pogańską. Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują w żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemięzcy, jak w dniu porażki Madianitów.

 

To on w wizji proroka Izajasza „upokorzył krainę Zabulona i krainę Neftalego”. Jako imperator był militarnym nowatorem. Nie on jednak, lecz jakiś jego inżynier wymyślił nową konstrukcję: bojowy wóz, który miał mieć nie cztery, ale osiem szprych. Taki wóz był lżejszy i bardziej sprawny. Na jego pokładzie znalazł się drugi żołnierz. Woźnica jedynie prowadził powóz, o prowadzeniu walki myślał żołnierz. Ten militarny wynalazek zapewnił Asyryjczykom nowe zdobycze terytorialne. Tiglat-Pileser III jest też twórcą koncepcji organizowania podbitych ziem, polegającej na przesiedlaniu podbitych ludów.

Prorok Izajasz był świadkiem działań tego asyryjskiego władcy. Za jego życia miały miejsce dwa najazdy, którym przewodził Tiglat-Pileser III. Spustoszyły one „krainę Zabulona i krainę Neftalego”, tereny, które po przybyciu narodu wybranego zajęły te dwa pokolenia Izraela w północnej części Ziemi Obiecanej. A to przecież te krainy w Bożym planie miały stać się miejscem działalności zapowiadanego Mesjasza. On tu spędził dzieciństwo i młodość. I tutaj rozpoczął gromadzenie swych uczniów.

Zapewne Izajasz nie wiedział, że jego słowa spełnią się po ponad siedmiu wiekach. O urzeczywistnieniu się tej zapowiedzi mówi dzisiejszy fragment Ewangelii. Co zrozumiałe, jesteśmy przyzwyczajeni, by obraz narodzin i przyjścia oczekiwanego Zbawiciela wiązać z Betlejem, blisko Jerozolimy, na południu Ziemi Świętej. A czytane dziś biblijne teksty przenoszą nas na jej północną część, do Galilei. To tutaj Pan Jezus rozpoczął swą publiczną działalność. I tutaj powołał uczniów. Tutaj, na północy Palestyny, zgodnie z narracją ewangelistów Marka, Łukasza i Mateusza, Jezus głosił najpierw Dobrą Nowinę o zbawieniu. W tym miejscu dokonał pierwszych cudownych znaków. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy