Zapisane na później

Pobieranie listy

Muzyka Karpat

Lubelska Orkiestra św. Mikołaja jest jednym z najważniejszych polskich zespołów folkowych.

Marcin Jakimowicz

|

GN 29/2006

dodane 13.07.2006 21:53

Powstali osiemnaście lat temu w środowisku lubelskich studentów, zafascynowanych klimatem Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Porywająca, momentalnie wpadająca w ucho muzyka gór od samego początku była dla nich jedynie punktem wyjścia i inspiracją dla własnych poszukiwań. Wędrowali, szukali, spisywali, grali koncerty w zapomnianych kresowych wioskach. Zafascynowani twórczością Łemków, Hucułów i Ukraińców podbili serca wielu polskich słuchaczy. Zagrali już ponad tysiąc koncertów, a ich działalność stała się inspiracją dla wielu młodszych kapel folkowych.

Na półki sklepowe trafił właśnie najnowszy album lublinian. Płyta „Huculskie muzyki” to projekt zagrany wspólnie z członkami ludowego zespołu „Czeremosz” z Werchowyny, kierowanego przez wirtuoza instrumentów karpackich Romana Kumłyka. Płyta zanurza nas w nieco zapomnianych śpiewach, brzmieniach i dźwiękach huculszczyzny.

To zestaw kilkunastu utworów: od pełnych oddechu, dostojnych pieśni obrzędowych, po piękne kolędy; starodawne śpiewanki, aż po skocznego huculskiego zbójnickiego. Usłyszymy orkiestrowe wariacje na temat muzyki spod Czarnohory, wspomagane przez huculskich muzyków. Niezwykle brzmią solowe partie zagrane na przeróżnych fujarkach: dwojnicy, telence i sopiłkach

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja