Zapisane na później

Pobieranie listy

Królewska głowa odnaleziona

Francja. Po 200 latach poszukiwań odnaleziono i zidentyfikowano zabalsamowaną głowę francuskiego króla Henryka IV Burbona.

Fakty i opinie - Tomasz Rożek

|

GN 51-52/2010

dodane 20.12.2010 23:57

Henryka IV nazywano „wielkim” albo „dobrym”. Był jednym z najbardziej lubianych francuskich królów. Dzięki niemu zapanował pokój między katolikami i protestantami. On także zapoczątkował reformy administracji i położył fundamenty pod rozwój gospodarczy Francji. Za jego czasów, dzięki rozbudowie, Paryż stał się nowoczesnym miastem. Henryka IV zamordował w 1610 r. służący i nauczyciel François Ravaillac.

Zabalsamowane ciało króla złożono w nekropolii francuskich królów w paryskiej bazylice Saint-Denis, a serce w klasztorze jezuickim w miejscowości La Flèche w północnej Francji. Głowa króla zaginęła najprawdopodobniej w 1793 r., kiedy w czasie rewolucji francuskiej doszło do profanacji królewskich grobów. Przez ponad 200 lat znajdowała się w rękach prywatnych kolekcjonerów. W ręce naukowców trafiła całkiem niedawno.

Badaniem głowy zajął się zespół specjalistów medycyny sądowej pod kierunkiem Philippe’a Charliera. Podobno głowa pierwszego Burbona zachowała się w idealnym stanie, z nietkniętym mózgiem. Henryk IV miał popsute zęby, zaćmę w prawym oku, a powyżej prawego nozdrza ciemne znamię, widoczne na niektórych portretach.

Naukowcy znaleźli ślady złamania szczęki – to pozostałości po nieudanym zamachu na króla w 1594 r. Badania metodą radiowęglową potwierdziły, że szczątki pochodzą z epoki Henryka IV, a rekonstrukcja wyglądu twarzy zgadza się z wizerunkami króla i z gipsowym odciskiem twarzy wykonanym po śmierci. Głowa władcy zostanie pogrzebana w bazylice w Saint-Denis

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..