Katedra Matki Teresy poświęcona

Kosowo. W stolicy Kosowa, Prisztinie, od kilku lat trwała budowa jednej z największych katedr katolickich na Bałkanach. W minioną niedzielę została uroczyście poświęcona.

Katedra stoi przy głównej ulicy Prisztiny, noszącej nazwę Matki Teresy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że większość mieszkańców Kosowa stanowią muzułmanie. Inicjatorem budowy był poprzedni prezydent Kosowa Ibrahim Rugova.

W lutym ubiegłego roku, w czasie podróży po Kosowie, spotkałem się z ks. Shanem Zefim, kanclerzem kurii w Prizren, który powiedział, że Rugova był jednym z kosowskich kryptokatolików. To chrześcijanie, których rodziny przez kilka wieków w ukryciu zachowywały tradycje katolickie, często nie mając nawet chrztu, formalnie pozostając muzułmanami.

W ostatnich latach coraz więcej z nich wychodzi z ukrycia (pisaliśmy o tym w obszernym materiale rok temu). Ks. Shan Zefi prowadził wieloletnie badania nad tym zjawiskiem. Jego zdaniem, aż 60 proc. mieszkańców wiosek kosowskich to kryptokatolicy. – Oficjalnie mamy w Kosowie ok. 65 tys. katolików (na 2 mln mieszkańców) – mówił. – Ale na przykład w wiosce Kravseri na tysiąc mieszkańców około jednej trzeciej zadeklarowało już chęć przyjęcia chrztu – wyliczał.

Z kolei prof. Muhamet Mala, historyk religii na uniwersytecie w Prisztinie, którego mieszkanie jest doskonałym punktem obserwacyjnym na nową katedrę, powiedział mi wtedy: – Katedra na pewno nie będzie stała pusta. Dla nas to będzie symbol powrotu do źródeł, jakimi przez wieki był dla Albańczyków katolicyzm.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Jacek Dziedzina