Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wojna na Ukrainie

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło dwóch ukraińskich cywilów w obwodzie donieckim, a także po jednej osobie z obwodów charkowskiego i chersońskiego; liczba ofiar ataku na budynek mieszkalny w Zaporożu wzrosła z trzech do czterech - powiadomiły w piątek regionalne władze i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.

Relacja trwa

03.03.2023 10:40

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

03.03.2023 09:01

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło dwóch ukraińskich cywilów w obwodzie donieckim, a także po jednej osobie z obwodów charkowskiego i chersońskiego; liczba ofiar ataku na budynek mieszkalny w Zaporożu wzrosła z trzech do czterech - powiadomiły w piątek regionalne władze i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. (PAP)

03.03.2023 08:50

Rosji nie można pozwolić na bezkarne prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefami MSZ Australii, Japonii i Indii w ramach czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Delhi. (PAP)

03.03.2023 07:51

Ukraina odpowie na rosyjski atak rakietowy w Zaporożu, w wyniku którego zginęły co najmniej dwie osoby, zarówno w sensie militarnym, jak i prawnym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w czwartek w mediach społecznościowych. (PAP)

03.03.2023 07:50

​W mieście Kołomna odległym o ok. 100 km od Moskwy nastąpił w czwartek wieczorem silny wybuch - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti oraz rosyjskie serwisy społecznościowe. Mieszkańcy miasta cytowani przez lokalne źródła mówili, że przed eksplozją słyszeli głośny świst. Wybuch miał nastąpić na przedmieściach miasta. W serwisach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo ukazujące moment eksplozji. Na miejsce udały się służby ratunkowe. Według RIA Novosti zniszczeń nie zanotowano. Wybuch miał nastąpić w powietrzu. Nie wyklucza się, że był to dron. Jak przypomina Ukrinform 28 lutego dron eksplodował w pobliżu instalacji Gazpromu niedaleko Kołomny. (PAP)

02.03.2023 16:50

W Borodziance w obwodzie kijowskim na Ukrainie w czwartek znaleziono i ekshumowano ciała trzech kolejnych ofiar rosyjskiej agresji - poinformował szef policji tego regionu Andrij Niebytow. "Policja obwodu kijowskiego odnalazła dzisiaj ciała trzech zabitych przez okupantów mieszkańców. Ekshumację ofiar przeprowadzono w Borodziance" - napisał Niebytow w komunikatorze Telegram.

Jak przekazał, w marcu 2022 r. podczas rosyjskiej okupacji miejscowy mieszkaniec znalazł ciała dwóch zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy osób i spalone szczątki trzeciej osoby. Mężczyzna pochował zabitych na miejscowym cmentarzu. Teraz wrócił z zagranicy i poinformował policję o pochówkach.

Łącznie w obwodzie kijowskim po rosyjskiej okupacji znaleziono 1373 ciała cywilów. 197 ofiar nie zidentyfikowano. 278 osób uznaje się za zaginione.  (PAP)

02.03.2023 16:48

​Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy z Białorusi na Donbas na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun. (PAP)

02.03.2023 12:33

​Uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi wskutek ataków dronów rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 poleciał do Rosji; celem jest najprawdopodobniej remont maszyny - poinformował w czwartek niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.
Według wstępnych informacji samolot zmierza do Zakładu Naprawy Samolotów w Taganrogu, położonego nad morzem Azowskim na południu Rosji - podał Biełaruski Hajun.
W niedzielę rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 Mainstay stacjonujący w białoruskich Maczuliszczach został uszkodzony w wyniku ataków bezzałogowych statków powietrznych. Informowano o dwóch eksplozjach i uszkodzeniu przedniej i środkowej części maszyny, a także anteny radaru.
A-50 Mainstay to rosyjska powietrzna platforma wczesnego ostrzegania i kontroli. Jej rolą jest rozpoznawanie i tworzenie obrazu przestrzeni powietrznej w celu wsparcia samolotów bojowych. Utrata tego samolotu "byłaby dla Rosji znaczącą stratą, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla rosyjskich operacji powietrznych" - pisał w niedzielę brytyjski resort obrony, który podał wówczas tę wiadomość. (PAP)

02.03.2023 09:35

Dostawa kolejnych polskich czołgów Leopard dla Ukrainy odbędzie się w ciągu kilku tygodni - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podczas wizyty w Kijowie w rocznicę rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji, premier Mateusz Morawiecki poinformował o przekazaniu Ukrainie czterech pierwszych polskich czołgi Leopard 2A4 i zapowiedział, że wkrótce zostaną przekazane kolejne. Poinformował również, że Polska przekaże też czołgi PT-91. "Kolejnych 60 czołgów przyjedzie na Ukrainę" - powiedział wówczas premier. (PAP)

02.03.2023 09:34

Rosja chce, by każdy dzień był dla Ukraińców dniem terroru – oświadczył w czwartek rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak rakietowy wojsk rosyjskich na dom mieszkalny w Zaporożu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do trzech. (PAP)

02.03.2023 07:12

Zaprawieni w bojach żołnierze, fortyfikacje polowe oraz zaminowane mosty i leśne drogi - tak wyglądają linie obrony na północy Ukrainy przy granicy z Rosją i Białorusią. "Ruscy tędy nie przejdą" - zapewniają PAP ukraińscy wojskowi, którzy pełnią tam wartę. (PAP)

02.03.2023 07:08

​Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku w nocy ze środy na czwartek na 5-piętrowy budynek w Zaporożu na Ukrainie. Ratownicy uratowali spod gruzów dziewięć osób, budynek został prawie doszczętnie zniszczony - poinformował sekretarz rady miejskiej Anatoli Kurtiew. Według Kurtiewa, w wyniku rosyjskiego ostrzału, 5-piętrowy budynek w Zaporożu został prawie całkowicie zniszczony. Pod gruzami nadal pozostają ludzie. Spod gruzów uratowano 9 osób, w tym jedną kobietę w ciąży, które trafiły do szpitala. 20 osób ewakuowano. (PAP)

01.03.2023 16:36

Rosyjskich zmobilizowanych z obwodu irkuckiego na Syberii, którzy w apelu do Władimira Putina skarżyli się na dowództwo, wysłano do szturmu ukraińskich linii umocnień Awdijiwki, miasta w obwodzie donieckim - poinformowały w środę rosyjskie media niezależne. Chodzi o grupę zmobilizowanych wcielonych do dwóch batalionów 1439. pułku wojsk rosyjskich. Powołując się na portal Ludi Bajkała, takie media jak Meduza i rosyjska redakcja BBC, podały, iż wojskowych wysłano do szturmu umocnień broniących Awdjiwki.

Wcześniej, pod koniec lutego, zmobilizowani wystosowali apel, w którym skarżyli się, że wcielono ich do oddziałów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i skierowano bez wsparcia do atakowania Awdjiwki. Szef obwodu irkuckiego Igor Kobzjew obiecał, że zmobilizowani zostaną przeniesieni "na nowe miejsce służby". W środę wojskowych wysłano do szturmu ukraińskich linii umocnień. Poinformowali o tym oni sami i ich krewni - podał portal Ludi Bajkała.

Na początku lutego ta sama grupa wojskowych nagrała apel wideo skierowany do Putina i jego ministra obrony Siergieja Szojgu. Zmobilizowani skarżyli się, że mieli służyć w obronie terytorialnej, ale sformowano z nich oddziały szturmowe, mimo że nie mają oni odpowiedniego przygotowania. (PAP)

01.03.2023 14:46

​Wojska rosyjskie nie są w stanie prowadzić dużych ofensyw na wielu kierunkach, prowadzone w ostatnim miesiącu działania stanowią maksimum ich możliwości - powiedział ukraińskiej telewizji Espreso Andrij Illjenko, oficer oddziałów ukraińskich zaangażowanych w obronę Bachmutu w obwodzie donieckim. (PAP)

01.03.2023 12:04

01.03.2023 12:02

W Rosji funkcjonuje tylko jedna fabryka czołgów, Urałwagonzawod w Niżnym Tagile na Uralu, która może wyprodukować około 20 pojazdów w ciągu miesiąca. Zapotrzebowanie na czołgi 10-krotnie przekracza zdolności produkcyjne zakładu, ponieważ rosyjskie wojska tracą każdego miesiąca na Ukrainie co najmniej 150 maszyn - powiadomił brytyjski tygodnik "Economist". (PAP)

01.03.2023 11:06

Konflikt rosyjsko-ukraiński będzie ważnym tematem rozpoczynającego się w czwartek szczytu G20 w Delhi - poinformował w środę szef dyplomacji Indii Vinay Kwatra. (PAP)

01.03.2023 10:42

Atakujące w Donbasie wojska rosyjskie pokrywają ogniem Wuhłedar i Bachmut w obwodzie donieckim, a w sąsiadującym obwodzie ługańskim Rosjanie podjęli nieskuteczne próby ataku - informują w środę ukraińskie władze regionalne. (PAP)

01.03.2023 10:32

​Od czerwca 2022 roku rosyjskie wojska zdołały podbić zaledwie 2 tys. km kw. terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, czyli około 4 proc. całego tego obszaru. Jeśli ofensywa Kremla będzie nadal posuwać się w takim tempie, najeźdźcy opanują Donbas za cztery i pół roku - powiadomił niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta.Jewropa. (PAP)

01.03.2023 09:30

W ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach zginęło pięcioro mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, a także trzy osoby w obwodzie donieckim i jedna w charkowskim, na wschodzie i północnym wschodzie kraju - oznajmiły w środę władze tych trzech regionów. (PAP)

01.03.2023 08:12

Władze Rosji wydają się nasilać działania dezinformacyjne, by odciągnąć uwagę od braku sukcesów swoich wojsk na polu walki w Ukrainie - poinformował Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie. Celem działań dezinformacyjnych jest także spowolnienie dostaw zachodnich czołgów i innego sprzętu wobec spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy. ISW przypomina, że rosyjski resort obrony oskarżył we wtorek "Stany Zjednoczone i ich wspólników" o planowanie w Ukrainie prowokacji z wykorzystaniem trujących środków chemicznych. Wcześniej ministerstwo obrony Rosji oznajmiło, że urzędnicy ukraińscy szykują w Ukrainie ataki pod fałszywą flagą na obiekty zagrażające promieniowaniem, aby zrzucić za nie odpowiedzialność na siły rosyjskie. Jednocześnie według strony rosyjskiej władze Ukrainy miałyby szykować inwazję w okupowanym przez siły rosyjskie Naddniestrzu. Prezydent Rosji 21 lutego wrócił także do retoryki nuklearnej w rosyjskiej przestrzeni medialnej, zapowiadając w przemówieniu do Zgromadzenia Narodowego zawieszenie udziału w traktacie Nowy START. ISW ocenia, że istnieje zależność między rosyjskimi operacjami informacyjnymi, a sytuacją na polu walki, zwłaszcza gdy siłom rosyjskim nie udaje się zająć znaczących terenów podczas ofensywy w Ukrainie. Zdaniem Instytutu rosyjski resort obrony i przedstawiciele władz Rosji prawdopodobnie będą nasilać tego rodzaju działania, gdyż rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim zbliża się do momentu kulminacyjnego i rosną możliwości ukraińskich działań kontrofensywnych. (PAP)

01.03.2023 08:01

​Wojskowi rosyjscy ewakuują swoje rodziny z rejonu wsi Perewalne koło Symferopola, na Półwyspie Krymskim anektowanym przez Rosję  - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie w środę. (PAP)

28.02.2023 19:31

​Rosyjska armia, działając na kilku kierunkach, prowadzi od początku stycznia nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy; jednocześnie nie zrezygnowała z celu zajęcia całej Ukrainy - oświadczyła we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Według niej Rosja "nie rezygnuje ze swojego celu zajęcia całej Ukrainy".

"Nasze jednostki likwidują (...) nawet do 80 proc. zaangażowanych jednostek Wagnera. To jest informacja, którą przekazał sztab generalny" - dodała.

Malar zapewniła, że pomimo zaciętych walk i liczebnej przewagi przeciwnika, straty rosyjskie są dużo większe od ukraińskich.

Wiceminister powiedziała, że nowa ofensywa w Donbasie rozpoczęła się na początku stycznia, kiedy rosyjskie wojsko zaktywizowało swoje działania i zgromadziło tam swoje siły - pisze Interfax-Ukraina. Obecnie - jak dodała - w okolicach Bachmutu Rosja koncentruje "profesjonalne i liczne jednostki" najemniczej Grupy Wagnera.

28.02.2023 14:51

​Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych we wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w obwodzie chersońskim; liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ lekarze walczą o życie kilkorga cywilów - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu na południu Ukrainy.

"Rosyjska armia bez litości ostrzeliwała domy mieszkańców Chersonia. (...) Ludzie, którzy jeszcze kilka minut temu mieli dach nad głową, (teraz) z bólem i strachem pokazują zrujnowane domy i ogromne leje (powstałe po uderzeniach) pocisków" - poinformowała administracja obwodu chersońskiego.

28.02.2023 13:45

Podczas walki w miesiącach zimowych wyzwaniem są nie tylko odmrożenia czy odpowiednie racje żywnościowe, ale też funkcjonowanie urządzeń elektronicznych, które szybko się rozładowują; dlatego powerbanki stają się w Donbasie sprawą życia lub śmierci - czytamy we wtorkowym reportażu niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia, opisującym warunki, w których walczą ukraińscy żołnierze.

W nocy, gdy jest najzimniej, mróz doskwiera nie tylko ludziom, ale także nowoczesnym urządzeniom, szczególnie dronom. Przydatność bezzałogowców, które działają na prąd elektryczny, zmniejsza się wprost proporcjonalnie do spadku temperatury - informuje opozycyjna telewizja z siedzibą w Pradze.

"Wszystko rozładowuje się dużo szybciej. Operatorzy dronów nie wypuszczają maszyn, jeśli poziom naładowania (baterii) wynosi mniej niż 25 proc. (...) Oprócz dronów, prąd jest też jednak potrzebny do starlinków, noktowizorów, tabletów, a przede wszystkim do krótkofalówek. Żołnierze mogą być w terenie nawet przez tydzień. W tym czasie wszystko się rozładowuje. Jeśli jest możliwość, żeby przywieźć coś naładowanego, to w pierwszej kolejności wiezie się powerbanki. To sprawa życia bądź śmierci" - wyjaśnił ukraiński oficer Taras Berezowec.

Inny wojskowy pokazuje złamany kilof. "Ziemia jest tutaj nieprawdopodobnie twarda, po prostu jak lód. Dlatego nawet nie próbujemy kopać łopatami, tylko czymś porządniejszym. Nawet kilof nie wytrzymał" - przyznał jeden z bohaterów reportażu.

Prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości jest nawet pojedyncza noc w okopie, gdy rosyjskie wojska nie prowadzą żadnych ostrzałów. "Razem z moim towarzyszem broni staliśmy na posterunku i na zmianę na 5-10 minut traciliśmy przytomność z zimna. To bardzo niewskazane na pierwszej linii frontu, ale zimno może sprawić, że (nagle) po prostu przyjemnie zasypiasz. Jeśli cię nie obudzą, to nie ockniesz się już nigdy" - relacjonował Roman Trochymec z pułku Azow.

Na froncie pod Bachmutem temperatura wzrasta w ciągu dnia do kilku stopni Celsjusza powyżej zera, a nocą ponownie chwyta mróz. Oznacza to, że okopy najpierw zamieniają się w błoto, a potem na powrót, zamarzają i ziemia staje się twarda niczym kamień. W takich warunkach pojazdy gąsienicowe muszą być wyposażone w specjalne gumowe podkładki, ponieważ w innym przypadku mogą na dobre utkwić w zmrożonym gruncie - opisuje niezależna rosyjska telewizja.

"Każdy sprzęt wojskowy, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, źle sobie radzi w temperaturach poniżej zera. W przypadku uzbrojenia produkcji sowieckiej takich zabezpieczeń nie ma praktycznie nigdzie" - przyznał ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan, cytowany przez Nastojaszczeje Wriemia. (PAP)

28.02.2023 13:33

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) z siedzibą w Budapeszcie, który jest nazywany „bankiem szpiegów” i w którym niemal połowa udziałów należy do Rosji, jest w krytycznej sytuacji w związku z nałożonymi na Kreml po agresji na Ukrainę sankcjami – poinformował węgierski portal HVG.

„Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Euroclear zablokował warte dziesiątki miliardów dolarów papiery wartościowe będące w posiadaniu Rosjan” – napisał portal. Euroclear to europejski depozytariusz z siedzibą w Brukseli. Według HVG, bank wykorzystał niemal wszystkie swoje płynne rezerwy i grozi mu upadłość. (PAP)

28.02.2023 13:16

Rosjanie przygotowują się do długiej wojny na Ukrainie, użycie przez nich broni nuklearnej wydaje się nieprawdopodobne - to wnioski z ogłoszonego we wtorek raportu włoskich służb specjalnych dla parlamentu. Według wywiadu należy spodziewać się dalszych cyberataków ze strony Rosji oraz prób ingerencji w politykę państw NATO. (PAP)

28.02.2023 12:43

Nie ma oznak, aby Putin dążył do pokoju i zmienił swoje plany; w kwestii bezpieczeństwa jesteśmy w krytycznym momencie – oświadczył we wtorek w Helsinkach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Priorytetem jest, aby Finlandia i Szwecja weszły do NATO „możliwie szybko”, ale to i tak jest – zaznaczył – „najszybszy proces akcesyjny w historii” Sojuszu. (PAP)

28.02.2023 12:28

28.02.2023 12:27

28.02.2023 12:15

28.02.2023 12:10

28.02.2023 12:08

Poniżej: dowcipny bankomat. Po wybraniu języka rosyjskiego otrzymuje się komunikat "Chwała Ukrainie" na tle ukraińskiej flagi. Aby otrzymać z powrotem swoją kartę, trzeba nacisnąć przycisk z ukraińskim odzewem: "Chwała bohaterom".

28.02.2023 12:05

28.02.2023 12:02

Po uszkodzeniu rosyjskiego samolotu wojskowego pod Mińskiem w centrum skandalu obyczajowego znalazł się generał dowodzący żołnierzami Rosji na Białorusi: jeden z kanałów na serwisie Telegram opublikował nagranie, na którym wojskowy obnaża się w erotycznym tańcu.

Anonimowy kanał WczK-OGPU, który opublikował wideo w poniedziałek, zapewnia, że nagranie przedstawia generała Aleksandra Matownikowa, będącego - według kanału - dowódcą grupy operacyjnej wojsk lądowych Rosji na Białorusi.

Wideo pojawiło się po tym, gdy na lotnisku w Maczuliszczach pod Mińskiem doszło do ataku na rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A50. Media niezależne podały, że odpowiedzialność za akt dywersji wzięła na siebie grupa byłych białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy używająca nazwy BYPOL.

Kanał WCzK-OGPU często publikuje informacje o działaniach rosyjskich służb specjalnych, powołując się na swoje źródła; jego autorzy nie podają swojej tożsamości. Doniesienia kanału nierzadko cytowały renomowane rosyjskie media niezależne, choć w przypadku domiemanego wideo z Matownikowem tego nie zrobiły. WCzK-OGPU to skróty od historycznych nazw radzieckich organów bezpieczeństwa.

Generał Matownikow od stycznia 2020 roku jest zastępcą dowódcy wojsk lądowych sił zbrojnych Rosji. Od 2018 roku był przedstawicielem prezydenta Rosji na Kaukazie Północnym. Wcześniej był zastępcą dowódcy Sił Operacji Specjalnych (SSO), tajnych jednostek ministerstwa obrony.

Matownikow był uczestnikiem dwóch wojen czeczeńskich (lata 1994-1996 i 1999-2009). W 1995 roku dowodził szturmem na szpital w Budionnowsku, w którym zabarykadował się oddział bojowników czeczeńskich pod wodzą Szamila Basajewa. Media rosyjskie wymieniały go wśród uczestników dwóch innych operacji specjalnych - w moskiewskim Teatrze na Dubrowce i szkole w Biesłanie. Jako jeden z dowódców SSO Matownikow brał udział w działaniach w Syrii, a według mediów ma również na koncie udział w operacjach specjalnych w Afryce i na Ukrainie.(PAP)

28.02.2023 11:56

Dotrzymujemy słowa; gwarantujemy Polakom bezpieczeństwo - podkreślił premier Mateusz Morawiecki przypominając, że we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak ogłosi w Hucie Stalowa Wola zamówienie na dostawy wozów bojowych Borsuk.

We wtorek w południe w obecności szefa MON zostanie zawarta umowa ramowa między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola na dostawy bojowych wozów piechoty BORSUK oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.

"Dotrzymujemy słowa. Dziś Wicepremier Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola ogłosi zamówienie ponad 1 000 sztuk wozów bojowych Borsuk" - napisał premier w mediach społecznościowych. "Gwarantujemy Polakom bezpieczeństwo" - dodał.

Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego; wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Bojowy Wóz Piechoty Borsuk to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd pływa, co wyróżnia go z innych wozów tego typu. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. (PAP)

28.02.2023 10:44

Przestrzeń powietrzna nad Petersburgiem została znów otwarta po przejściowym zamknięciu z powodu pojawienia się niezidentyfikowanego obiektu; lotnisko Pułkowo na południe od miasta zaczęło przyjmować samoloty - podał we wtorek niezależny rosyjski portal Meduza.

Wcześniej media podały, że przestrzeń powietrzna została zamknięta w promieniu 200 km. Przyczyną miał być niezidentyfikowany obiekt "podobny do dużego drona". Kanały na serwisie Telegram przekazały, że w powietrze poderwano dwa myśliwce - Su-35 i MiG-31.

 (PAP)

28.02.2023 10:35

Sytuacja w rejonie Bachmutu jest nadzwyczaj napięta, Rosjanie rzucili do szturmu najlepiej przygotowane oddziały najemników z Grupy Wagnera - poinformował we wtorek gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Mimo znacznych strat wróg rzucił do szturmu najlepiej przygotowane oddziały szturmowe Wagnera, które próbują przerwać obronę naszych wojsk i otoczyć miasto" - przekazał Syrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej informowano, że oddziały Grupy Wagnera biorą udział w walkach na północ od Bachmutu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek wieczorem, że sytuacja pod Bachmutem "stale robi się trudniejsza". Rosjanie atakują Bachmut, położony w obwodzie donieckim, od ponad pół roku, rzucając do ataku najemników i oddziały regularnej armii. (PAP)

28.02.2023 10:03

​Przestrzeń powietrzna nad lotniskiem Pułkowo pod Petersburgiem została zamknięta w promieniu 200 km - podał we wtorek Reuters, powołując się na oficjalne media rosyjskie. Według nieoficjalnych doniesień poderwano myśliwce po pojawieniu się na niebie niezidentyfikowanego obiektu.

Doniesienia o myśliwcach przekazał kanał Baza na serwisie Telegram. Serwis utrzymuje, że w Petersburgu służby bezpieczeństwa wprowadziły działania przewidywane w przypadkach nielegalnego przekroczenia granicy bądź pojawienia się niezidentyfikowanych obiektów w przestrzeni powietrznej.

Inny kanał na Telegramie, o nazwie 112, cytowany przez niezależny portal Meduza podał informację o obiekcie "podobnym do dużego drona". (PAP)

28.02.2023 09:43

Rafineria w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim, na południu w Rosji, została zaatakowana przy użyciu dwóch dronów, które prawdopodobnie nie dotarły do wyznaczonego celu i rozbiły się w pobliżu magazynu ropy naftowej; do incydentu doszło w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza. (PAP)

28.02.2023 08:52

​Wiosną ukraińskie wojska mogą przeprowadzić kontrofensywę w obwodzie zaporoskim, przecinając rosyjską linię frontu na południu Ukrainy i pozbawiając siły wroga na okupowanym Krymie lądowego połączenia z terytorium Rosji - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (PAP)

28.02.2023 06:41

​Sytuacja na froncie pod Bachmutem stale robi się trudniejsza – powiadomił w poniedziałek w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, prezydent Ukrainy zaapelował o „przełamanie tabu na dostawy samolotów”. (PAP)

27.02.2023 21:11

Rosja nie jest gotowa do długotrwałej wojny – oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. „Mówię to jako szef wywiadu. Oni wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to +wojna na dziesięciolecia+, ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości" - podkreślił. (PAP)

27.02.2023 20:42

Przebywająca w poniedziałek w Kijowie minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen powiedziała, że Rosja powinna ponieść koszty szkód spowodowanych jej inwazją na Ukrainę, ale istnieją "poważne przeszkody prawne" dla całkowitej konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów. (PAP)

27.02.2023 18:08

Musimy uderzać w cele na terytorium Rosji; jeśli tego nie zrobimy, wojna się przedłuży i stanie się jeszcze bardziej złożona - powiedział ukraiński ekspert wojskowy, major rezerwy Ołeksij Hetman, w wywiadzie dla portalu nv.ua. "Nasi partnerzy zaczęli stopniowo pojmować, z jakiego rodzaju wojną mamy do czynienia" - stwierdził Hetman. "Nasi najpotężniejsi sojusznicy wiele razy mówili, że nie powinniśmy używać pewnych rodzajów broni, które oni nam dostarczają, w celu atakowania obiektów na terytorium Federacji Rosyjskiej, ponieważ +może to doprowadzić do eskalacji konfliktu+" - przypomniał. Zwrócił jednak uwagę, że stanowisko mocarstw uległo zmianie, a brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, iż 97 proc. rosyjskiej armii jest zaangażowane na Ukrainie, co oznacza, że Rosja nie może fizycznie doprowadzić do eskalacji, nawet gdyby chciała. Ołeksij Hetman podkreślił, że uderzanie w cele na terytorium państwa-agresora jest legalne w myśl wszystkich norm prawnych i traktatów międzynarodowych. Powiedział, że Ukraina ma prawo atakować bazy wojskowe i lotniska zarówno w Rosji, jak i na Białorusi, ponieważ jest atakowana z tych terytoriów. Dodał, że jeśli Ukraina nie uderzy w te miejsca na terytorium Rosji i Białorusi, z których startują samoloty nieprzyjaciela, to straci jeszcze więcej ludzi, a wojna potrwa kolejne "sto lat" - napisał portal nv.ua. (PAP)

27.02.2023 17:03

​Uszkodzenie samolotu wczesnego ostrzegania A50U, cokolwiek było jego przyczyną, to dobra wiadomość dla Ukrainy, ale nie wpłynie ono na rosyjskie ataki rakietowe - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, komentując nieoficjalne doniesienia o uszkodzeniu rosyjskiej maszyny na terytorium Białorusi. (PAP)

27.02.2023 13:37

​Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i postawienie przed sądem tych, którzy odpowiadają za uprowadzenie. (PAP)

27.02.2023 11:25

​Chorwacja przekaże Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8 używanych wcześniej przez siły zbrojne; maszyny są przygotowywane do transportu i mają być do niego gotowe w przeciągu 10 dni - poinformowały chorwackie media. (PAP)

27.02.2023 08:12

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły trzy ataki na miasto Chmielnicki w zachodniej części Ukrainy; w wyniku ostrzału dokonanego przy pomocy dronów zginęła co najmniej jedna osoba, a cztery zostały ranne - poinformowały na Telegramie władze obwodu chmielnickiego i stolicy tego regionu.

"Kilka budynków jest uszkodzonych, trwa gaszenie pożarów. Ofiara śmiertelna to ratownik Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), który zginął podczas wykonywania swoich obowiązków" - oznajmił mer Chmielnickiego Ołeksandr Symczyszyn (https://tinyurl.com/4mj6c5an).

Podobne doniesienia przekazał też szef władz obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij (https://t.me/khmelnytskaODA/1413).

W nocy i nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę 14 dronami irańskiej produkcji typu Shahed. Według wstępnych informacji udało się zestrzelić 11 spośród tych bezzałogowców - powiadomił w poniedziałek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/3n7f5nm8). (PAP)

27.02.2023 07:09

The Moscow Times (TMT) w niedzielnym wydaniu zamieścił listę dziewięciu głównych, jego zdaniem, osobistości ze świata sportu i kultury, które opuściły kraj w ciągu ostatniego roku w proteście przeciwko wojnie. Zdaniem gazety trwa exodus z Rosji ludzi kultury i sportu, często uznawanych przez władze za "zagranicznych agentów".

Dziewięcioosobową listę czołowych emigrantów otwiera Miron Fiodorow, znany pod pseudonimem Oxxxymiron, jeden z najpopularniejszych rosyjskich raperów. Wkrótce po rozpoczęciu wojny opuścił Rosję, nazywając inwazję „katastrofą i zbrodnią”.

Primabalerina Olga Smirnowa odeszła w marcu z rosyjskiego baletu Bolszoj, mówiąc, że jest „przeciwko tej wojnie każdym włóknem swojej duszy”. Po wyjeździe z Rosji dołączyła do Holenderskiego Baletu Narodowego.

Po inwazji na Ukrainę radziecka legenda muzyki pop Ałła Pugaczowa i jej mąż, komik i prezenter telewizyjny Maxim Gałkin, wyjechali do Izraela ze swoimi dziećmi. Para pozostawiła po sobie wielką dziurę w rosyjskiej popkulturze - twierdzi cenzurowany przez Kreml TMT. Było to szczególnie widoczne w sylwestra - podkreśla autorka tekstu - kiedy wielu Rosjan spodziewało się tradycyjnie zobaczyć zarówno Gałkina, jak i Pugaczową pijących szampana o północy na ekranach telewizorów.

Na liście gazety jest też pięciokrotna złota medalistka olimpijska i sekretarz generalna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Anastasia Dawidowa, która ogłosiła pod koniec września, że opuszcza Rosję. Chociaż nie potępiła wprost wojny, podkreśla TMT, doniesienia rosyjskich mediów o jej wyjeździe sugerowały, że nie zamierza wracać do domu. Dawidowa nadal trenuje pływanie synchroniczne w swoim nowym miejscu zamieszkania, Dubaju.

Little Big, popularny zespół punkowy Ilji Prusikina i Sonii Tajurskiej, opuścił Rosję w proteście przeciwko wojnie w tydzień po inwazji. Cztery miesiące później wydał swoją antywojenną piosenkę „Generation Cancellation”, która zawiera tekst „umrzeć lub odejść / nie mam wyboru”.

Maria Alochina z grupy Pussy Riot, znanej z akcji przeciwko Kremlowi, podjęła decyzję o opuszczeniu Rosji w maju, po tym jak sąd nakazał zamianę jej aresztu domowego na karę więzienia. Przez białoruską granicę została przemycona na Litwę. „Rozumiem, że zrobiło się głośno o mojej tak zwanej ucieczce, ale nie mam planów emigracyjnych. Chcę tylko pomóc Ukrainie i tyle” – powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

Listę TMT zamykają krytyk filmowy Anton Dolin, aktor Artur Smoljaninow i łyżwiarz figurowy Michaił Nazarychow, który komentując swój wyjazd, powiedział, że w Rosji nie czuje się już „bezpiecznie”, a inwazja jest „punktem bez powrotu”. „To bardzo smutne, że wojna zbiegła się z moją karierą” – powiedział TMT.(PAP)

27.02.2023 07:07

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał, bez podania przyczyny, generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy połączonych sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera. Moskalow był na tym stanowisku od marca ubiegłego roku. (PAP)

27.02.2023 07:04

​Polska jest liderem wsparcia dla Ukrainy; pierwsze transporty amunicji na Ukrainę skierowaliśmy jeszcze przed wybuchem wojny - powiedział w wywiadzie dla "Polski. Metropolii warszawskiej" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. (PAP)

26.02.2023 13:01

Rosyjska niezależna telewizja Dożd dotarła do dokumentów, z których wynika, że ok. 400 dzieci wywiezionych przez Rosjan z Ukrainy trafiło do 24 domów dziecka w Rosji. W sierocińcach dzieci uczestniczą w "wojskowo-patriotycznych" zajęciach.

W sierpniu ponad 400 dzieci wywiezionych z okupowanych terytoriów Ukrainy skierowano do 24 rosyjskich domów dziecka - wynika z dokumentacji, do której dotarł Dożd.

W 21 z tych placówek dzieci z Ukrainy wraz z rosyjskimi wychowankami uczestniczą w "wojskowo-patriotycznych" zajęciach: m.in. słuchają briefingów rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony, uczą się obsługi broni, robią świece okopowe, odwiedzają rosyjskich wojskowych w szpitalach, wystawiają przedstawienia o wojennej tematyce, piszą listy do rosyjskich żołnierzy.

Dożd podkreśla, że liczba wywiezionych do Rosji z Ukrainy dzieci jest znacznie wyższa niż 400. W tych 24 placówkach znalazły się tylko te dzieci, które Rosja wywiozła w przeddzień albo tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę do punktów tymczasowej dyslokacji w obwodzie kurskim i rostowskim.

Z dokumentów wynika, że sierocińce mają za zadanie znaleźć dla dzieci rodziny zastępcze. Według stanu ze stycznia z 400 dzieci 36 znalazło się w takich domach.

Niedawno Dmytro Łubinec, rzecznik praw człowieka Ukrainy, powiedział, że do Rosji mogło zostać nielegalnie wywiezionych nawet 150 tys. ukraińskich dzieci. Według zweryfikowanych danych na terenie Rosji jest 16 207 ukraińskich dzieci - dodał.(PAP)

26.02.2023 12:59

​Wiosną ukraińska armia będzie gotowa, by przejść do kontrofensywy - poinformował Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodał, jednym ze strategicznych celów kontrataku będzie "wbicie klina w rosyjski front na południu". (PAP)

25.02.2023 19:25

​W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.

„W sobotę lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w 2 obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową” – czytamy w komunikacie.Na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zwiększają presję na ludność cywilną, przeprowadzając rewizje domów. Wiadomo, że w miejscowości Wasyliwka w obwodzie zaporoskim Rosjanie urządzili izbę tortur, w której przetrzymywani są ukraińscy obywatele - poinformował Sztab.
Jak donosi Ukrinform, ukraińscy obrońcy wyeliminowali w ciągu dnia kolejnych 650 rosyjskich najeźdźców, a łączne straty armii rosyjskiej na Ukrainie w ciągu roku wynoszą około 147 470 osób.(PAP)

25.02.2023 16:00

​Niezłomni w lutym stanęli do walki, niezłomni zwyciężą – napisał Wołodymyr Zełenski, publikując na Facebooku krótki film podsumowujący rok ukraińskiej walki z rosyjską agresją.
„Rok nieugiętości. Rok wytrwałości. Rok jedności” – głosi podpis pod filmem opublikowanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

https://www.facebook.com/watch/?v=754797765912045

Na wideo pokazano kadry przedstawiające Ukrainę i jej mieszkańców od pierwszych chwil rosyjskiej agresji na pełną skalę 24 lutego ub. r. Widać na nim bombardowania ukraińskich miast, ewakuację mieszkańców, ich strach i cierpienie, pracę wolontariuszy, ratowników, lekarzy, walkę na froncie i wyzwolone miasta.
„Z czego składa się niezłomność? Z decyzji, by podjąć walkę. Decyzji, by stawić opór. Odwagi, by nieść pomoc. Odwagi, by ratować. Odwagi, by dawać. Odwagi, by się trzymać. Ze wspólnej walki. Wspólnego gniewu, bezgranicznego gniewu. Z ofensywy” – te słowa towarzyszą zmieniającym się w filmie obrazom.(PAP)

25.02.2023 12:12

​Rosjanie po raz pierwszy od pięciu dni wyprowadzili na Morze Czarne fregatę przenoszącą rakiety manewrujące Kalibr – powiadamia portal Ukraińska Prawda, powołując się na rzeczniczkę Sił Obrony na południu Ukrainy Natalię Humeniuk.

„Wczoraj wieczorem (do rosyjskiego zgrupowania okrętów na Morzu Czarnym) dołączył jeden okręt przenoszący rakiety, sytuacja pozostaje w miarę stabilna” – oceniła Natalia Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.
Obecnie w akwenie Morza Czarnego znajduje się dziewięć jednostek. W piątek, jak mówiła Humeniuk, liczba okrętów podwoiła się, co może świadczyć o dalszych planach zwiększenia zgrupowania na dyżurze bojowym.
Wśród rosyjskich jednostek na Morzu Czarnym jest fregata przenosząca osiem rakiet Kalibr.
Ukraińska Prawda odnotowuje, powołując się na marynarkę wojenną, że w ciągu minionych czterech dni na Morzu Czarnym nie było jednostek przenoszących Kalibry, używane do ataków na Ukrainę. (PAP)

24.02.2023 21:23

Jestem pewien, że Ukraina zwycięży; bardzo chcę, by doszło do wygranej w tym roku - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w piątek w Kijowie na konferencji prasowej w rocznicę napaści Rosji na jego kraj. (PAP)

24.02.2023 21:22

To bandytyzm, złamać wszystkie zasady, napaść na wolne suwerenne, niepodległe państwo, wydać rozkaz o pełnoskalowej agresji - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany czy prezydent Rosji Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpili w piątek, w rocznice ataku Rosji na Ukrainę, we wspólnym wywiadzie w Polsat News. Zapytani zostali m.in. o to kim jest dla nich Władimir Putin. "Przede wszystkim jest przywódcą Rosji, który złamał wszystkie reguły, nie tylko prawa międzynarodowego, ale także współżycia międzynarodowego" - odpowiedział Duda. Przyznał, że do ostatniej chwili przed atakiem Rosji na Ukrainę nie chciał dopuścić do siebie myśli, że Władimir Putin zdecyduje się na akt - jak podkreślił - takiej agresji.

"Oczywiście wiedziałem kto napadł na Ukrainę w 2014 r. To było jasne, że słynne zielone ludzki, tzw. separatyści w Donbasie, w Ługańsku, to tak naprawdę są rosyjscy żołnierze, regularna rosyjska armia poprzebierana dla kamuflażu, żeby nie było, że to Rosja napadła, przynajmniej teoretycznie, żeby się można było zapierać i kłamać na arenie międzynarodowej i mieć +takie excuse: to nie my+. Natomiast tak naprawdę wszyscy wiedzieli o co chodzi znakomicie, ale mimo wszystko to nie była otwarta, pełnoskalowa inwazja, nie w tym międzynarodowym znaczeniu. W jakimś sensie w związku z tym Rosjanie musieli się hamować" - mówił prezydent Polski.

"I szczerze mówiąc do ostatniej chwili myśmy myśleli, że może tutaj będzie próba jednak zrobienia czegoś podobnego, jakiegoś udawania, że to separatyści w Donbasie, w Ługańsku zostali zaatakowani przez wojska ukraińskie, a armia rosyjska wchodzi (...) jako siły rozjemcze, żeby ich rozdzielić i w efekcie zajmuje terytorium i udaje, że jest wielką armią niosącą pokój. Myśleliśmy, że chociaż na takie udawanie będzie się Władimir Putin wysilał, by nie pokazać, że jest pełnoskalowym brutalnym agresorem, który łamie wszystkie zasady, który stosuje bandytyzm międzynarodowy, że jest normalna bandyterka" - zaznaczył Duda.

Na pytanie czy Putin jest zbrodniarzem wojennym odpowiedział: "Przede wszystkim jest to bandytyzm, złamać wszystkie zasady, napaść na wolne suwerenne, niepodległe państwo, wydać taki rozkaz o pełnoskalowej agresji, o tym, że bombardowane są budynki cywilne, o tym, że giną ludzie, że są bombardowane szkoły, przedszkola, budynki użyteczności publicznej". Wskazał, że nie jest to wojna, która toczyłaby się tylko i wyłącznie pomiędzy oddziałami wojskowymi. "Rosjanie doprowadzili od razu do tego, że to się stało wojną totalną. Zaatakowano zwykłych ludzi, zaczęli burzyć ich domy, zaczęli rujnować ich życie" - dodał.

Prezydent Polski podkreślił, że na Ukrainie toczy się wojna totalna. Jak mówił, wystarczy posłuchać relacji, np. z Bachmutu. "Dzisiaj czytałem sprawozdanie jednego z uczestników tych walk, który powiedział, że średnia życia żołnierza, który wchodzi w Bachmucie do walki na front, to jest około pięć godzin, po pięciu godzinach taki żołnierz średnio licząc jest wyeliminowany, bo albo jest ciężko ranny, albo nie żyje. To pokazuje, jaka tam jest skala walki. Ten człowiek mówił, że tam spadają tysiące pocisków artyleryjskich dziennie" - mówił prezydent Duda. "To jest wojna na maksymalną skalę tocząca się każdego dnia. To jest rzeczywiście coś niewyobrażalnego" - wskazał.

Prezydent Ukrainy pytany był czy wyobraża sobie sytuację, w której Władimir Putin decyduje o tym, że wojska rosyjskie wycofują się z całego terytorium Ukrainy i czy mógłby usiąść z nim razem do stołu negocjacji na temat przyszłego pokoju.

"Przede wszystkim z Putinem nie zależy sobie niczego wyobrażać" - zaznaczył Wołodymyr Zełenski. "Dziś to jest mój wróg, wróg mojego narodu, mojego państwa" - podkreślił. "Dlatego powinniśmy być bardzo praktyczni w naszych działaniach. On nie chce znikąd wychodzić, trzeba go do tego zmusić. W jaki sposób? Uderzyć potężnym uderzeniem w jego armię i uderzyć w biznes, który wspierał tę wojnę poprzez sankcje, poprzez blokady ich rachunków i biznesu zagranicą oraz izolacją polityczną. To jest to, co my wszyscy powinniśmy czynić" - wskazał.

Jak mówił, wtedy prezydent Rosji "będzie osłabiony, będzie słaby i wtedy albo sam odejdzie, albo będziemy go wypierali, doprowadzimy do odpowiedniego stanu, do odpowiedniej jego wagi, znaczenia w jego kraju". "Kiedy będzie znaczył mniej we własnym kraju, jeśli te wszystkie kroki zostaną przedsięwzięte i to zadziała, to Putin odstąpi i będzie szukał kompromisu (...). To wówczas on będzie wysyłał informacje po całym świecie, wielkim i mniejszym krajom, że jest gotów do negocjacji. I wówczas powstanie kwestia w jaki sposób zechce wyjść z Ukrainy" - dodał Zełenski.

"Na dzień dzisiejszy nie jestem gotowy, ale tym niemniej dyplomacja może się włączyć do działania, wtedy, kiedy już ich nie będzie na naszym terytorium" - zaznaczył. Wskazał, że wiele zależy od tego, w jaki sposób Rosjanie wyjdą z Ukrainy. "Dlatego, że mogą wyjść i zabrać ze sobą wiele istnień ludzkich Ukraińców, i dlatego w ogóle z takim krajem nikt nie będzie gotów rozmawiać. I już z nimi będziemy rozmawiać językiem ultimatum. Dlatego wiele zależy od tego, w jakim czasie, w jaką godzinę i w jaki sposób oni wyjdą z Ukrainy i z jakimi ofiarami, z jakimi stratami" - mówił prezydent Ukrainy. (PAP)

24.02.2023 21:21

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie skorzystał z zaproszenia swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego do Kijowa na rocznicę rosyjskiej agresji. Według francuskich źródeł dyplomatycznych szef państwa uda się na Ukrainę dopiero wtedy, gdy będzie mógł przywieźć "kluczowe obietnice".

24.02.2023 20:57

To był niezwykle trudny rok. Trudno nawet wspominać tamten straszny dzień 24 lutego. Ale jestem dumna, że okazaliśmy się tak bardzo odporni – powiedziała w piątkowej rozmowie z TVP Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy.

Zdaniem Zełenskiej znakiem siły Ukrainy i jej narodu jest fakt, że po roku od rosyjskiej inwazji w Kijowie i wielu innych miastach życie toczy się w dużym stopniu normalnie. „Jest to wytrwałość, która daje nam nadzieję na przyszłość” – podkreśliła. Dodała, że ma nadzieję na moment przełomu, który będzie zapowiedzią pokoju.

Pytana o swoją rolę w dyplomacji światowej powiedziała, że traktuje reprezentowanie swojego kraju jako swój obowiązek, ale nie postrzega siebie jako dyplomaty. „Przekonamy się jakie będą wyniki mojej pracy, ale zawsze zależy mi, aby nie tylko mnie słyszeli, ale również usłyszeli” – mówiła Pierwsza Dama. Podkreśliła, że szczególnym wyzwaniem było dla niej wystąpienie przed Kongresem USA, ponieważ był to jej pierwszy wyjazd poza granice walczącego kraju, w którym zostały jej dzieci. „Był to również precedens, bo byłam pierwszą żoną prezydenta występującą przed oboma izbami Kongresu. Miałam też niezwykłe trudne zadanie: musiałam przekazać naszym amerykańskim partnerom, jak ważna jest ta pomoc. Mówiłam z perspektywy matki, żony i córki. Dla mnie był to najbardziej emocjonalny moment” – wspominała.

Pierwsza Dama Ukrainy podziękowała Polakom za wsparcie dla Ukraińców, którzy od lutego 2022 r. przebywają w Polsce. „Pragnę podziękować za przyjęcie Polsce tak wielkiej liczby uchodźców. Ilekroć żałowaliśmy, że mamy tak agresywnego sąsiada, tyle samo razy cieszyliśmy się, że mamy tak życzliwego i wiernego sąsiada, czyli Polskę” – mówiła Ołena Zełenska. Dodała, że Polska to miejsce, które zapewniło ukraińskim dzieciom naukę w swoich szkołach, a ich matkom możliwość podjęcia pracy. Podkreśliła także znaczenie współpracy z małżonką prezydenta RP Agatą Dudą. „Od pierwszych dni wojny wspólnie realizowaliśmy ewakuację chorych onkologicznie dzieci” – mówiła.

Zwracając się do Ukraińców w Polsce powiedziała, że „wierzy, ze wrócą do nas, do pokojowej niepodległej Ukrainy, czekamy na wasz powrót”.(PAP)

24.02.2023 20:56

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mieli powiedzieć prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że musi zacząć rozważać rozmowy pokojowe z Moskwą, nawet jeśli Rosja nadal będzie okupować ukraińskie terytorium - twierdzi "Wall Street Journal" ("WSJ"). Miało do tego dojść podczas spotkania trzech polityków w Paryżu na początku lutego. (PAP)

24.02.2023 20:46

Przed Sejmem zakończył się marsz solidarności z Ukrainą pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". "Było spokojnie i bezpiecznie" - poinformowała podkom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji.

W piątek po południu przed ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrali się uczestnicy wydarzenia pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". W ten sposób oddali hołd bohaterom oraz uczcili pamięć ofiar w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Uczestnicy mieli ze sobą transparenty z hasłami m.in.: "Rosja to państwo terrorystyczne" oraz flagi Ukrainy, Polski i biało-czerwono-białe - Białorusi.

Podczas marszu uczestnicy nieśli dwie duże flagi obok siebie - Polski i Ukrainy. Skandowali m.in.: "Norymberga dla Putina", "Chwała Ukrainie", "Broń dla Ukrainy" oraz "Ukraina to Europa".

W czasie przemarszu uczestnicy przeszli ulicami Belwederską, alejami Ujazdowskimi do Pięknej i Wiejskiej, które były zamknięte dla ruchu. Z utrudnieniami musieli się liczyć też pasażerowie autobusów linii: 116, 131, 166, 167, 168, 180, 503 i E-2.

Około godziny 19.30 przemarsz dotarł przed Sejm. Podczas wiecu przemawiali politycy i aktywiści. Nawoływali do dalszej pomocy Ukrainie. Dziękowali też za już otrzymaną pomoc wojskową i dla uchodźców. Na koniec uczestnicy latarkami zaświecili światło pokoju, światło zwycięstwa oraz odśpiewali hymn Ukrainy.

W trakcie marszu trwała zbiórka latarek na baterię dla ukraińskich dzieci. "4,5 miliona dzieci w Ukrainie żyje w ciemności, gdyż w wyniku ciągłych bombardowań wiele miejscowości jest odciętych od prądu. Wiemy, jak dzieci boją się ciemności, dlatego chcemy wręczyć każdemu dziecku w Ukrainie latarkę – którą zawsze może mieć przy sobie jako symbol światła od świata" - apelowali podczas wydarzenia organizatorzy.

Podczas marszu organizatorzy prowadzili też zbiórkę pieniędzy na agregaty prądotwórcze dla ukraińskich szpitali.

Około godziny 20.30 podkom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji przekazała PAP, że oficjalnie wydarzenie zostało zakończone. "Podczas marszu było spokojnie i bezpiecznie. Uczestnicy rozchodzą się" - dodała policjantka.(PAP)

24.02.2023 20:18

​Jest potrzebna koalicja samolotowa dla Ukrainy, podobnie jak działająca koalicja czołgowa - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że zacząć trzeba od szkoleń pilotów, które mogą potrwać cztery, pięć miesięcy.

We wspólnym wywiadzie telewizyjnym w Polsat News prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnieśli się do wypadającej w piątek rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy był pytany m.in. o kwestię dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, w tym samolotów.

W odpowiedzi Zełenski wskazał, że nie znamy planów prezydenta Rosji Wladimira Putina, ale "aby go zatrzymać potrzebna jest odpowiednia broń w standardzie NATO, która jest efektywna i może być odpowiedzią na te miliony osób, których tak (Putinowi-PAP) nie żal Rosji i które rzuca na śmierć".

"Potrzebna jest broń dalekiego zasięgu - nie do naszej ofensywy, ale żeby bronić naszych ludzi, bo broń wroga znajduje się w odległości, do której nie sięga nasza broń i mamy stałe straty wśród ludności cywilnej" - mówił prezydent Ukrainy.

Jak mówił, dlatego potrzebne są czołgi, gdyż Ukraina sama nie może się przeciwstawić licznym czołgom rosyjskim. "A ludzi nam szkoda. Nie możemy rzucać ludzi pod czołgi, jak to czyni Rosja" - zaznaczył.

Z kolei samoloty to forma "obrony przestrzeni powietrznej". "W całym świecie nie ma tylu rakiet obrony powietrznej, by strącać rosyjskie pociski. Ostatni pakiet dronów irańskich liczy 500 sztuk, wkrótce zostaną zastosowane przeciw nam. Dlatego powinniśmy stosować różną broń i likwidować zagrożenia z powietrza we współpracy obrony powietrznej z samolotami" - wskazał Zełenski. (PAP)

24.02.2023 18:59

Jeśli Ukraina przegra, to Rosja zaatakuje kraje bałtyckie - ostrzegł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek na konferencji prasowej w rocznicę rosyjskiej napaści.

Prezydent został zapytany o to, co by powiedział tym Amerykanom, którzy twierdzą, że wsparcie USA dla Ukrainy jest za duże.

Jak ocenił, USA "nigdy nie porzucą (w potrzebie) państwa NATO". "A jeśli dojdzie do tego, że Ukraina nie wytrzyma przez te czy inne poglądy, przez osłabienie pomocy, to Rosja przyjdzie do krajów NATO. Tak się stanie" - powiedział Zełenski.

Według niego w przypadku przegranej Ukrainy Rosja może zaatakować kraje bałtyckie. "Wtedy USA będą wysyłać swoich synów i swoje córki; będą walczyć i będą ginąć. Nie daj Boże, bo jest to ogromny smutek" - dodał.(PAP)

24.02.2023 18:36

​Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj - odtrzxegł w piątek na konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Putin musi pokazać jakiś sukces - dodał.

"Niestety tak; uważam, że to jest możliwe" - stwierdził Zełenski, odpowiadając na pytanie o to, czy według niego możliwy jest rosyjski atak na inny kraj, w tym należący do NATO.

"Putin musi pokazać sukces i zwycięstwa. Do sukcesu na polu walki w Ukrainie nie dojdzie. Do zmasowanego rewanżu nie dojdzie. (...) Wszyscy zdają sobie sprawę, że sukces może być tam, gdzie jest słaby punkt" - wyjaśniał prezydent.

Z punktu widzenia Kremla dobrze, by był to kraj z obszaru wpływu byłego ZSRR i kraj, w którym są jakieś nieporozumienia, konflikty - dodał. W tym kontekście Zełenski zwrócił uwagę na Mołdawię i przypomniał, że ukraiński wywiad zdobył informacje o tym, że Rosja chciała przewrotu w Mołdawii.(PAP)

24.02.2023 18:09

Niedawny incydent z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko „wierzchołek góry lodowej” - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani w piątek przez dziennik „De Tijd”. Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.

Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował w tym tygodniu gabinet ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne’a. „Nasze służby wywiadowcze biorą pod uwagę, że statek miał na celu mapowanie wrażliwej infrastruktury” – przekazano mediom.

Informacja o tym, iż rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii przekazały wcześniej holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.

W ocenie ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem belgijskiej części Morza Północnego, takich sytuacji jest o wiele więcej, a ujawnione przypadki, to jedynie „wierzchołek góry lodowej” i rosyjskie szpiegostwo w tym rejonie jest powszechne.

Jedno ze źródeł dziennika „De Tijd” szacuje, iż w ubiegłym roku zaobserwowano 80 podejrzanych jednostek na belgijskich wodach. Gazeta wskazuje, że Rosjanie używają do szpiegowania również statki towarowe pływające pod banderami innych krajów.

„Na belgijskim Morzu Północnym znajduje się ponad 200 km kabli elektrycznych, od farm wiatrowych po wybrzeże i między Zeebrugge a Wielką Brytanią” – czytamy w dzienniku. „De Tijd” podkreśla, że kable stanowią niezwykle wrażliwy element infrastruktury, gdyż mimo tego, że są zakopane w dnie morskim, są dość łatwe do wykrycia. (PAP)

24.02.2023 17:56

Mam nadzieję, że Chiny nie będą dostarczać Rosji broni i mam nadzieję, że będą po naszej stronie - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej.

"Chcę wierzyć, że Chiny będą po stronie sprawiedliwego świata, czyli po naszej stronie" - oznajmił szef państwa ukraińskiego.

"Bardzo chcę wierzyć w to, że Chiny nie będą dostarczać broni Rosji" - dodał Zełenski. "To dla mnie punkt numer jeden" - wskazał i zapewnił, że robi wszystko, by nie dopuścić do tego.

Jeśli Chiny będą "w objęciach" z Rosją, dojdzie do ryzyka III wojny światowej - ostrzegł Zełenski.

Zaznaczył też, że inicjatorem inicjatyw pokojowych może być tylko kraj, na terytorium którego trwa wojna. (PAP)

24.02.2023 17:45

Przed ambasadą Rosji w Warszawie rozpoczęła się demonstracja, która poprzedzi marsz solidarności pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". Uczestnicy w ten sposób chcą oddać hołd bohaterom oraz uczcić pamięć ofiar w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W piątek po południu przed ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrało się kilkaset osób. Podczas wydarzenia pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia" uczestnicy w ramach solidarności z Ukrainą rozpoczną marsz, który przejdzie przed Sejm. Podczas marszu będzie trwała zbiórka latarek dla ukraińskich dzieci.

Uczestnicy, którzy przyszli przed ambasadę Rosji oprócz latarek mają ze sobą transparenty z hasłami m.in.: "Rosja to państwo terrorystyczne" oraz flagi Ukrainy, Polski i biało-czerwono-białą - Białorusi. (PAP)

24.02.2023 17:36

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Ukraina jest otwarta na rozważenie pewnych elementów pokojowego planu przedstawionego przez Chiny.

Zełenski wypowiadał się podczas konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. (PAP)

24.02.2023 17:27

Najstraszniejszy dzień wojny był wtedy, kiedy zobaczyłem Buczę po wyzwoleniu z rąk sił rosyjskich - wyznał w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

"Na pewno Bucza. To, co zobaczyłem, kiedy ją wyzwoliliśmy. Było to bardzo straszne. Zobaczyliśmy, ze diabeł nie jest gdzieś tam, on jest tu, na Ziemi" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie o to, jaki dzień wojny był dla niego najstraszniejszy. (PAP)

24.02.2023 17:08

Państwa bałtyckie i Polska wspierają nas we wszystkim, o cokolwiek byśmy poprosili - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

Zełenski, odnosząc się do tematu pociągnięcia do odpowiedzialności Rosjan za agresję, wskazał, że Ukraina ściśle współpracuje w tej dziedzinie z Holandią, Wielką Brytanią, USA, krajami bałtyckimi.

"Szczerze mówiąc, to trzy państwa bałtyckie i Polska wspierają nas we wszystkim, o cokolwiek byśmy poprosili" - przyznał. (PAP)

24.02.2023 17:01

Jestem pewien, że Ukraina zwycięży; bardzo chcę, by doszło do wygranej w tym roku - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej w rocznicę rosyjskiej napaści na jego kraj.

Szef państwa oświadczył, że do wygranej dojdzie, kiedy Ukraińscy i wszyscy partnerzy "odrobią swoją pracę domową".

"Mamy wszystko: motywację, pewność, przyjaciół" - podkreślił.

Zełenski poinformował też, że chce włączyć do ukraińskiej "formuły pokojowej" kraje Ameryki Południowej, Afryki, Chiny i Indie. (PAP)

24.02.2023 17:01

Mam nadzieję, że Niemcy nie tylko przekażą czołgi, ale będą przekazywały także części zamienne - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

24.02.2023 17:00

Najtrudniejszy dla mnie był moment wybuchu wojny, bo jak każdy do końca łudziłem się, że do niej nie dojdzie, a także moment, gdy zadzwonił w nocy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, iż atakowana jest elektrownia atomowa - mówił prezydent Andrzej Duda pytany o trudne momenty związane z wojną w Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany na konferencji prasowej po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego o najtrudniejsze momenty, związane z wojną rosyjsko-ukraińską. "Pierwszy taki bardzo trudny moment to był moment dokładnie rok temu, kiedy nad ranem poinformowano mnie, że rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę" - odparł.

"Wiedzieliśmy o tym, że prawdopodobnie się rozpocznie, kiedy wracaliśmy z Ukrainy w nocy z 23 na 24 lutego zeszłego roku. Wracaliśmy wtedy samochodem, cały czas będąc w kontakcie z przedstawicielami naszych służb. Dostawaliśmy informacje, żeby przyspieszać, bo ten atak może nastąpić w każdej chwili. On rzeczywiście nastąpił nad ranem i to był bardzo trudny moment, bo gdzieś człowiek w głębi serca wierzy, że do wojny nie dojdzie" - podkreślił Duda. (PAP)

24.02.2023 17:00

Prezydent Ukrainy: nikt nie spodziewał się, że nasz sąsiad, Rosja, będzie chciał nas zniszczyć całkowicie. (PAP)

24.02.2023 16:59

Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy - czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców Polski, Francji i Niemiec. (PAP)

24.02.2023 16:59

Rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, wiec można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, a także opozycji.

Po posiedzeniu prezydent pytany był o możliwość wspólnej produkcji militarnej z USA. "Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, wiec można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta" - powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że "na pewno te rozmowy będą kontynuowane".

Prezydent pytany o dostawy samolotów MiG-29 czy F-16 dla Ukrainy, odpowiedział, że "w kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA".

Jak zaznaczył, "nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne". "Jeżeli będzie taka inicjatywa, to w pierwszej kolejności jesteśmy gotowi przekazać MiGi-29, które jeszcze mamy, a które strona ukraińska może użyć właściwie natychmiast, biorąc pod uwagę obecne umiejętności, zdolności ukraińskich pilotów" - powiedział Duda.

Zastrzegł, że "co do innych samolotów, Polska będzie uważnie obserwowała decyzje, które będą podejmowane i będzie uczestniczyła w procesach decyzyjnych podejmowanych na poziomie sojuszniczym". (PAP)

24.02.2023 16:58

Widać, że gremium obecne na RBN poważnie podchodzi do polskich spraw i kwestii na Ukrainie; ta sprawa nie jest przedmiotem politycznych sporów, a podejście wszystkich uczestników debaty jest niezwykle konstruktywne - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, a także opozycji. (PAP)

24.02.2023 16:58

W związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego; jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym, przyjmujemy ją z satysfakcją - powiedział w piątek, po posiedzeniu RBN, prezydent Andrzej Duda.

"Dzisiaj w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja nasza, czyli państw Trójkąta Weimarskiego. Myśmy rozmawiali z panem kanclerzem Olafem Scholzem i panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ten temat w Monachium, że taką wspólną deklarację przygotujemy właśnie na rocznicę, na dziś" - poinformował prezydent na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

24.02.2023 16:19

Analizujemy możliwość przekazania Ukrainie samolotów bojowych czwartej generacji, takich jak F-16, a także nowszych maszyn; jednak w tej kwestii nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje - poinformowała w rozmowie z dziennikiem "Washington Post" podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

"Rozmowy (w sprawie przekazania samolotów) prowadzimy zarówno tu w kraju, w kontekście (zapewnienia Ukrainie) możliwości obrony powietrznej w perspektywie długookresowej, jak też (bezpośrednio) z Kijowem. W Europie są państwa zainteresowane dostarczeniem takich samolotów (Ukrainie). Jak stwierdził nasz prezydent, jest to wybór, którego te kraje powinny dokonać samodzielnie. Cały ten proces ma jednak dynamiczny charakter i zależy od zapotrzebowania zgłaszanego przez Ukrainę" - oznajmiła w czwartek Nuland podczas audycji "Washington Post Live".

Władze w Kijowie apelują do krajów Zachodu w sprawie dostarczenia samolotów bojowych, przede wszystkim należących do czwartej generacji amerykańskich maszyn wielozadaniowych F-16. Dostawa samolotów piątej generacji, takich jak F-22 Raptor i F-35, jest - w opinii większości ekspertów - mało prawdopodobna.

W tej chwili jeszcze żaden kraj nie przekazał Ukrainie myśliwców ani podobnych samolotów - przypomniało w piątek Radio Swoboda, relacjonując wystąpienie Nuland.

"Jesteśmy gotowi, by przeprowadzać w Polsce szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16. Podkreślam jednak, że zawsze to powinno być uzgodnione w ramach szerszej koalicji" - powiadomił w piątek w Kijowie premier RP Mateusz Morawiecki. (PAP)

24.02.2023 15:06

Zdecydowaliśmy o przekazaniu Ukrainie do 10 czołgów Leopard 2 - poinformowali w piątek premier Szwecji Ulf Kristersson oraz minister obrony Pal Jonson. Dostawa ma zostać zrealizowana "najszybciej jak to możliwe" w koordynacji z Niemcami.

Zaprezentowany na konferencji prasowej w bazie wojskowej w Boden, na północy kraju, 11. pakiet wsparcia Ukrainy obejmuje również części do systemów obrony przeciwlotniczych HAWK oraz IRIS-T.

W czwartek rząd Szwecji zdecydował o kolejnej transzy pomocy humanitarnej oraz wsparcia infrastruktury energetycznej dla Ukrainy w wysokości 500 mln koron (ok. 45 mln euro).

Szwecja posiada 120 czołgów Stridsvagn 122, czyli zmodyfikowanej wersji Leoparda 2 A5. O przekazanie części z nich apelował w połowie lutego podczas wizyty w Sztokholmie premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał na ten temat z Kristerssonem. (PAP)

24.02.2023 14:57

Nieznani sprawcy uszkodzili linię kolejową w rejonie (powiecie) bakczysarajskim na południu okupowanego Krymu, co doprowadziło tam do wstrzymania ruchu pociągów - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy. (PAP)

24.02.2023 14:56

Hiszpańskie władze nie wykluczają możliwości przekazania myśliwców Ukrainie, która od roku odpiera rosyjską inwazję - poinformował w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Hiszpanii Pedro Sanchez. (PAP)

24.02.2023 14:48

Dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, niszcząc w ten sposób ład, jaki zbudowany został po zimnej wojnie. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary. Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył - pisze premier Mateusz Morawiecki tekście opublikowanym w piątek na portalu amerykańskiego tygodnika "Newsweek".

"Bezpieczeństwo i dobrobyt, budowane wysiłkiem kilku pokoleń Europejczyków, znalazły się na krawędzi upadku" - stwierdza premier w artykule.

Premier Morawiecki rozważa w tekście, w jakiej sytuacji znajduje się świat obecnie.

"Za nami dwanaście miesięcy niesłychanego wręcz okrucieństwa Rosji. Miesiące odmierzane regularnymi bombardowaniami szkół, szpitali, budynków cywilnych. Miesiące, gdy zamiast dni liczono ofiary. Rosjanie nie oszczędzają nikogo – mężczyzn, kobiet, osób starszych ani dzieci. Ludobójstwa w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach to przerażający dowód, że Rosja dopuszcza się najgorszych zbrodni. Zbiorowe mogiły, komory tortur, gwałty, porwania – to prawdziwy obraz rosyjskiej napaści" - pisze Mateusz Morawiecki.

"Za nami także rok wielkiego bohaterstwa narodu ukraińskiego, który pod przywództwem Wołodymyra Zełenskiego stawia czoło rosyjskiemu imperium zła. Rok wiary, wytrwałości i determinacji. Ukraina walczy dziś nie tylko o swoją suwerenność, ale również o bezpieczeństwo całego kontynentu" - zaznacza szef polskiego rządu.

Premier wskazuje w swoim artykule na pięć lekcji, jakie można wyciągnąć z ubiegłego roku i trwającej od 24 lutego wojny. Jego zdaniem, przede wszystkim, wojna na Ukrainie nie jest odizolowanym od reszty świata zdarzeniem, ale "dotyczy nas wszystkich". Ponadto, co łączy się z tym wnioskiem, Rosja napędza światowy kryzys gospodarczy poprzez wojnę, którą rozpoczęła i jej skutki. Po trzecie, "deputinizacja to warunek suwerenności Europy".

"Nie można normalizować stosunków ze zbrodniczym reżimem. Najwyższy czas na uniezależnienie się Europy od Rosji – zwłaszcza w sektorze energetycznym. Polska od dawna mówiła o konieczności dywersyfikacji dostaw ropy i gazu. Nowe kierunki dostaw otwierają nowe możliwości. Deputinizacja, czyli zerwanie relacji z dyktatorską machiną przemocy stworzoną przez Putina, to warunek konieczny suwerenności Europy" - pisze premier.

Za czwartą lekcję premier Morawiecki uznał to, że "solidarność jest silniejsza niż strach" i należy "wspólnie pokonać zło. Jego ostatni wniosek dotyczy tego, że odbudowa Ukrainy po wojnie wzmocni cały kontynent europejski".

"Przed nami więc dwa scenariusze przyszłości Europy. Jeden to zwycięstwo Ukrainy i pokój na kontynencie. Drugi to zwycięstwo Rosji i ekspansja putinowskiego imperializmu. Jeśli Ukraina ma wygrać w tej wojnie, już dziś musimy myśleć o zmianie paradygmatu europejskiej polityki. Idea wspólnoty bezpieczeństwa i pokoju jest dziś jedynym możliwym modelem rozwoju. Równo rok po wybuchu wojny mamy jeden wspólny, solidarny cel: odbudować Ukrainę, wzmocnić Europę" - podsumowuje szef polskiego rządu.

Artykuł premiera powstał w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” realizowanej przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze” przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Ukazujące się w ramach tego projektu teksty opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. (PAP)

24.02.2023 14:28

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz powiedział w piątek PAP, że nadal wierzy w możliwość wizyty papieża Franciszka w jego kraju. Zdaniem ambasadora nierealistyczna jest koncepcja podróży papieża także do Moskwy.

Ukraiński dyplomata pytany przez PAP, czy nadal wierzy w możliwość wizyty papieża na Ukrainie w najbliższym czasie odparł: "Tak, wierzę, że jest taka szansa. Nie jestem pewien, kiedy to się wydarzy, nie mam obecnie żadnych konkretnych sygnałów ani dat, ale naprawdę wierzę w to, że rozwój sytuacji w tej tragicznej wojnie zainspiruje Ojca Świętego do podjęcia tej decyzji".

"Wszyscy, włącznie z papieżem Franciszkiem myślą o wprowadzeniu pokoju, a taka możliwa wizyta na Ukrainie miałaby najważniejszy wpływ na zaprowadzenie, na realizację tej idei pokoju; sprawiedliwego pokoju. To byłby bardzo widoczny, konkretny, nadzwyczaj ważny gest wskazujący, że duchowy przywódca wolnego, demokratycznego zachodniego świata stoi u boku Ukrainy" - oświadczył Jurasz.

Podkreślił: "To byłoby znów potwierdzenie poparcia dla strony ukraińskiej i jednocześnie sygnał, że Rosja nie może kontynuować tej wojny". Jak zaznaczył, zachodnie społeczeństwa "rozumieją diabelską naturę tej wojny".

Papieska wizyta byłaby w ocenie ambasadora Jurasza gestem na rzecz "sprawiedliwego, szybkiego, właściwego pokoju dla Europy Wschodniej, dla Ukrainy i dla reszty świata".

Na pytanie o to, czy dla strony ukraińskiej problemem jest to, że Franciszek deklaruje zamiar udania się zarówno do Kijowa, jak i do Moskwy, ambasador odpowiedział: "Ukraińcom bardzo trudno jest zaakceptować ten pomysł. W sytuacji, w której każdy rozumie powody, konsekwencje tej wojny, koncepcja podróży najpierw do Moskwy przed wizytą w Kijowie nie jest całkowicie zrozumiała".

"Skoro każdy rozumie, po czyjej stronie jest racja oraz wszystkie argumenty na rzecz sprawiedliwości, strona ukraińska musi mieć absolutny priorytet" - ocenił ambasador.

Następnie zauważył: "Ważne jest to, by zrozumieć, że szansa na złożenie wizyty w Moskwie wydaje się absolutnie nierealistyczna".

"Władze Ukrainy wraz z wieloma przedstawicielami społeczeństwa ukraińskiego wiele razy, stale potwierdzały, że czekamy na papieża, że jesteśmy gotowi wszystko zorganizować i powitać go na Ukrainie, nawet jeśli ta wizyta byłaby bardzo krótka" - przypomniał dyplomata.

Jurasz zauważył też, że "ze strony rosyjskiej nie ma nawet najmniejszego sygnału świadczącego o gotowości zrealizowania takiej wizyty". Zdaniem ambasadora koncepcja złożenia wizyty w Moskwie i Kijowie nie ma oparcia w rzeczywistości.

Dyplomata wyraził nadzieję, że "bardzo szybko" zapadnie definitywna decyzja o podróży papieża na Ukrainę.

"Mamy nadzieję, że cały kraj, wszyscy nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele, przede wszystkim Polska, która tak wiele czyni popierając nasz kraj, że wszyscy usłyszą pozytywną odpowiedź ze strony Ojca Świętego" - oświadczył ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. (PAP)

24.02.2023 14:09

​Podczas uroczystości w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier obiecał Ukrainie dalszą solidarność i wsparcie. Władimir Putin chce wygrać, ale już przegrał - stwierdził Steinmeier w piątek w Pałacu Bellevue w Berlinie.

Putin chce wygrać, "ale prawda jest taka: kto pozwala ludziom zabijać i mordować, kto bombarduje Ukrainę, niszczy miasta i uprowadza dzieci, kto pozwala własnym żołnierzom dzień po dniu bezsensownie wykrwawiać się, ten nigdy nie stanie przed historią jako zwycięzca, już przegrał" - mówił prezydent, cytowany przez portal telewizji ARD.

Niemcy nie są w stanie wojny, "ale ta wojna nas dotyczy" - stwierdził Steinmeier. (PAP)

24.02.2023 12:06

​Brytyjskie MSZ ogłosiło w piątek wprowadzenie zakazu eksportu do Rosji wszystkich przedmiotów, których używa ona na polu walki na Ukrainie i objęcie sankcjami kilkadziesiąt kolejnych osób i podmiotów.

Pakiet skoordynowanych z innymi krajami sankcji i środków handlowych obejmuje zakazy eksportu setek towarów, takich jak części samolotów, sprzęt radiowy i elektroniczne komponenty wojskowe, w tym części do produkcji dronów. Dodatkowo sankcjami objęto kolejnych kilkadziesiąt osób, sześć przedsiębiorstw produkujących bądź naprawiających sprzęt wojskowy i cztery banki.
Jeśli chodzi o osoby, na które nałożono sankcje, to na liście znalazło się 34 wysokich rangą pracowników dwóch największych rosyjskich firm zbrojeniowych, Rostech i Ałmaz-Antej, 20 dyrektorów koncernu paliwowego Gazprom i linii lotniczych Aerofłot, a także Lubow Kabajewa, matka domniemanej kochanki Władimira Putina Aliny Kabajewej, były szef ochrony Putina Aleksiej Diumin, syn byłego wicepremiera Dmitrija Kozaka, Aleksiej oraz prezes Nord Stream 2 i bliski przyjaciel Putina, Matthias Warnig.
"Ukraińcy zawracają rosyjską falę, ale nie mogą tego zrobić sami. Dlatego musimy zrobić więcej, aby pomóc Ukrainie wygrać. Dzisiaj nakładamy sankcje na elity, które kierują kluczowymi gałęziami przemysłu Putina i zobowiązujemy się do zakazania eksportu do Rosji każdego przedmiotu, którego użycie przez Rosję na polu bitwy zostało stwierdzone" - powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly.
Jak podkreśliło w wydanym oświadczeniu MSZ, brytyjski wywiad wojskowy wykazał, że sankcje już spowodowały niedobór komponentów w Rosji, co wpływa na jej zdolność do produkcji sprzętu wojskowego na eksport, a nowe "zaszkodzą dalej i podkopią machinę wojenną Putina". (PAP)

24.02.2023 09:26

​Od was zależy, czy przetrwa Ukraina - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych podczas uroczystości rocznicowej w centrum Kijowa w piątek, gdy mija rok od inwazji rosyjskiej. (PAP)

24.02.2023 07:42

Blisko 100 rosyjskich ataków odparły w ciągu doby wojska ukraińskie – powiadomił w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W piątek mija rok od rozpoczęcia przez Rosję szerokoskalowej inwazji na Ukrainę. W sztabie poinformowano, że Rosjanie prowadzą działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju: kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim. „Rosja już rok prowadzi pełnoskalową agresję zbrojną przeciwko Ukrainie” – podkreślono w sztabie, informując o wyjątkowo dużej liczbie 100 rosyjskich ataków. „W niektórych rejonach tymczasowo okupowanych terenów obwodu ługańskiego operatorzy wyłączyli internet, by uniemożliwić przekazywanie danych o ruchach rosyjskich wojsk i przeciwdziałać patriotycznie nastawionej ludności” – napisano w komunikacie, podając, że przeciwnik planuje odłączenie internetu na całym okupowanym terytorium obwodu. Rosjanie przeprowadzili 10 ataków rakietowych i 31 lotniczych, kontynuowali ostrzały wzdłuż linii frontu. Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło 17 ataków na wojska wroga i cztery – na stanowiska systemów rakietowych. Wojska rakietowe i artyleria raziły trzy rejony skupienia wojsk, magazyny amunicji i paliwa oraz jeszcze jeden „ważny obiekt wroga” – podano. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/536993181947098 (PAP)

24.02.2023 06:57

​Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, powiedział w czwartek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. (PAP)

23.02.2023 16:23

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy