Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • gut
    03.11.2014 15:46

    No i, rzecz jasna, główny rozgrywający – odwieczny miłośnik śmierci. Właśnie, jak to maiła objawione i powiedziała polska mistyczka Wanda Malczewska, ciotka polskiego malarza Jacka Malczewskiego ( jego obraz omawiałem kiedyś na maturze :) ) >>> Wiara rzymskokatolicka to wiara zesłana przez Jezus Chrystusa z Nieba. <<< To kontekście tego powiedzenia i tej sytuacji, trzeba wyznać co mówią sami uczeni, że ideologia Nowej Lewicy to "wiara" zesłana przez szatana. Tę ideologię wymyślił osobiście i bezpośrednio sam szatan. Widać to nie w Apokalipsie ale w Księdze Rodzaju! A jak to powiedziała Matka Boża:  >>> samobójcy nie idą po swoim czynie od razu na sąd szczegółowy, ale potamtej stronie życia, ich dusze przebywają  w >specjalnym pomieszczeniu< i siedzą tam do tych dni, ile mieli żyć na ziemi i dopiero potem idą na sąd jszczegółowy. <<<

    doceń 21
    • issewen
      03.11.2014 16:21
      Dokladnie. Z innego objawienia - to inne miejsce jest pieklem, dusza samobojcy jest zdezorientowana i wydaje jej sie ze jest potepiona na zawsze, ale nie wszyscy samobojcy trafiaja ostatecznie do piekla - wszyscy natomiast doznaja czasowego cierpienia piekła. Straszliwa kara! Strasznie Bog karze tych, ktorzy mysla ze maja prawo odebrac sobie zycie!

      Biedna kobieta - teraz cierpi straszliwe, niewyobrazalne meki! Bede sie modlil za nia - zrobiła najgorsza rzecz jaka mogla uczynic...
      doceń 25
      • gut
        03.11.2014 16:39
        issewen :) Strasznie Bog karze tych,... Być może w kontekście naszych czasów, Boże zapatrywanie na ten temat uległ (jakoby) złagodnieniu. :)
        doceń 1
        0
      • issewen
        03.11.2014 19:49
        "Trafiona przez piorun" Glori Polo opisuje miejsce gdzie cierpia dusze samobojcow - bodajze czytalem jeszcze zbiezny fragment w innym prywatnym objawieniu, ale teraz nie jestem w stanie sobie go przypomniec - ktorzy zabili sie - wazne! - z rozpaczy (a wiec byli nie w pelni poczytalni w chwili smierci):

        http://nonamein.net/forum/printview.php?t=4404&start=0

        Polecam goraco "Trafioną przez piorun" - niesamowita lektura.
        doceń 11
        0
      • issewen
        03.11.2014 20:19
        Byc moze sie pomylilem, co do nazwy miejsca cierpienia dusz samobojcow - nie ma czasowego piekla, wiec samobojcy znajduja sie pewnie takze w czysccu, w jakims jego miejscu, przynajmniej do momentu ich sadu szczegolowego jak napisal gut.

        Ale zmiana nazwy nie zmniejsza ich cierpien. Wspolczuje im, kiedys sam przezywalem straszliwa depresje i juz bylem bliski zabicia sie, dlatego wiem co znaczy rozpacz.
        doceń 11
        0
    • gut
      03.11.2014 16:43

      Polecam utwór Bednarek "Cisza" (Official Video) link:
      https://www.youtube.com/watch?v=0SEg695ce3k

      doceń 9
    • a
      03.11.2014 18:56
      Zgadzam się. Zabić samobójców!
      doceń 1
  • Anka
    03.11.2014 16:33
    Issewen pragne cie uswiadomic, ze Bóg nie karze piekłem. Czlowiek w obliczu swych grzechow ziemskich na Sadzie Ostatecznym sam wie gdzie należy i sam się potępia. Poczytaj sobie objawienia ludzi świętych wzgledem nieba , czyssca i piekła to przestaniesz pisac bzdury.
    Eutanazja to samobójstwo, i nie dosc ze wplatujesz w ten grzech samego siebie to jeszcze i innych. Godne pohańbienia!
    doceń 11
    • issewen
      03.11.2014 19:30
      Co do stanu samobojcow po smierci to pisze jak przeczytalem i jak wierze, ze jest. W kwestie slownictwa nie wchodze - czy Bog karze czy sam siebie karze człowiek to dla mnie kwestia drugorzedna - karze Bog, ale czlowiek w pelni sie zgadza z osadem Boga, bo ma doskonałe poznanie siebie, stanu swojej duszy i tego, na co zasługuje. Takze chyba znadinterpetowalas moja wypowiedz.

      Co do drugiej czesci posta to kompletnie nie rozumiem tzn. zgadzam sie, co chyba w moim poscie calkowicie widac, ze eutanazja to samobojstwo - jak wiec wplatuje w nia siebie i innych, bo nie rozumiem?? Tym ze modle sie za tych, ktorzy jeszcze przed sadem szczegolowym cierpia meki, zeby Bog zmniejszyl ich cierpienia?
      doceń 4
    • vanitas
      03.11.2014 20:52
      "Wielu BĘDZIE CHCIAŁO wejść, a nie będą mogli"... (czy podobnie, cytat z Biblii z pamięci)
      i
      "Bóg jest Sędzią Sprawiedliwym który za dobro wynagradza, a za zło karze" z katechizmu.
      doceń 9
    • JacekNowak
      03.11.2014 21:17
      JacekNowak
      @Anka, "Bóg nie karze piekłem"

      a Sześć Prawd Wiary znasz?

      2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.

      Czyli Pan Bóg za grzechy karze.

      Czy rzeczywiście człowiek po śmierci sam wie, gdzie ma iść? Czy rzeczywiście nie potrzebuje wyroku Boga i sam z siebie idzie do nieba albo piekła? Czy rzeczywiście Pan Bóg nie karze piekłem?

      Cóż więc znaczą te słowa:
      "Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego. " (Mt 25 : 41-46)
      doceń 15
  • ala
    03.11.2014 16:48
    Kiedyś samobójcom katolicki pogrzeb nie przysługiwał ale na szczęście ostatnio ktoś się zreflektował i już mają prawo do tego przywileju. Czyżby KK mógł się pomylić???
    doceń 1
  • Zygmunt_Stary
    03.11.2014 18:09
    Zygmunt_Stary

    Eutanaziści to wystarczające i najlepsze sformułowanie - zastępujące komentarz - a ponieważ rozwiązanie to jest lansowane w UE, to może i Euronaziści...?

    doceń 17
  • adas
    03.11.2014 18:16
    "Żyć – to jedyna odpowiedź. Jedyna, bo nikt nam nie dał prawa decydowania o zadaniu śmierci."

    A kto dał Autorowi prawo wygłaszania tak kategorycznych sądów?
    Autor zna miarę cierpienia tej nieszczęsnej kobiety? - Liczę, że, jakimmś niepojętym mi cudem, zna.
    Bo inaczej musiałbym powiedzieć, że pisze jak pierwszy lepszy arogancki głupek. Niestety.

    Decyzje w sprawie odebrania sobie życia są tak absolutnie intymne i niepojęte, że wszelkie wymądrzanie się jest tylko świadectwem pychy.
    • hm
      03.11.2014 19:39
      Skoro jest takie intymne to czemu owa kobieta zrobiła z tej sprawy niemal medialne show? Po co było to nagłaśniać? To jest właśnie pycha...
      doceń 32
      • mmm
        03.11.2014 23:10
        @adas
        Jeśli kolega jest ciekaw skąd autor ma moralne prawo do tak kategorycznych stwierdzeń oraz osądów sumień i czynów innych ludzi to kolega Zygmunt Stary zna odpowiedź na to pytanie, mianowicie autora upoważniają do tego licznie przebyte rekolekcje (sic!!!) 😀
        doceń 0
        0
    • vanitas
      03.11.2014 20:54
      Pogadamy jak za kilkadziesiąt lat lekarz-orzecznik ZUS (czy innego organu) jako leczenie zaaplikuje szanownemu Adasiowi eutanazję z wykonaniem natychmiastowym. Przymusową.
      doceń 16
    • Tata
      04.11.2014 06:25
      Adas, pytasz, kto dał autorowi moralne prawo sprzeciwu wobec samobójstwa? A ty jesteś kosmitą z innym systemem wartości? To nie prawo, ale obowiązek. Nawet polskie prawo państwowe karze pomoc, a nawet namawianie do samobójstwa. Już pomijam obowiązek, który nakłada na nas Bóg, ale ty pewnie niewierzący, wiec nie ma co ci tłumaczyć.
      Gdybys jednak dokładniej poczytał, znalazłbyś w tekście coś dla siebie:
      "Jeśli sprzeciwisz się eutanazji, zawsze możesz liczyć na „empatycznych”, którzy tonem znawców powiedzą: „Nie gadaj, bo nie wiesz, co to jest umierać w męczarniach”. Mówią to tak, jakby sami co najmniej kilka razy już umarli. Normalnie Łazarze.
      I na tę „empatię” liczą też propagandyści eutanazji – bo leczenie kosztuje, a po co inwestować w drogie programy popychające medycynę do przodu, skoro można rozwijać grabarstwo. Wychodzi taniej. I wszyscy zadowoleni – zwłaszcza firmy ubezpieczeniowe. No i, rzecz jasna, główny rozgrywający – odwieczny miłośnik śmierci."
      doceń 18
    • katy
      04.11.2014 09:11
      Autor nie przyleciał wczoraj z kosmosu. Przedstawia swoje poglądy zbieżne z nauką Kościoła. Równie dobrze można Tobie odpowiedzieć, kto dał Ci prawo do osądzania autora??
      • Zet
        04.11.2014 11:36
        Od kiedy zbieżne z nauką Kościoła jest twierdzenie, że jakiekolwiek cierpienie usprawiedliwia samobójstwo?
        doceń 0
        0
      • Zet
        04.11.2014 11:36
        Od kiedy zbieżne z nauką Kościoła jest twierdzenie, że jakiekolwiek cierpienie usprawiedliwia samobójstwo?
        doceń 0
        0
      • JacekNowak
        04.11.2014 21:48
        JacekNowak
        @Zet, a w którym miejscu autor twierdzi, że jakieś cierpienie usprawiedliwia samobójstwo???

        Oczywiście, że takie twierdzenie nie byłoby zbieżne z nauką Kościoła, tyle tylko, że przecież autor niczego takiego nie twierdzi.
        doceń 7
        0
      • Bronak Kamarołski
        05.11.2014 03:42
        Co z tego, że Autor nic z tego co pisze @Zet nie napisał, ważne że @Zet wie co Autor chciał napisać. Gratuluję "przenikliwości"
        doceń 5
        0
    • kochana
      04.11.2014 09:50
      do adas
      Powiedz mi zatem dlaczego ludzie w biednych krajach nie mażą o samobójstwie tylko w bogatych?Przy dzisiejszym rozwoju medycyny większości osób można pomóc tylko środki materialne są kierowane nie tam gdzie trzeba.Protezy mogą być marne a mogą być dobrej jakości.Podobnie jest z lekami,myślę że w przypadku tej pani nie zadziałał system wsparcia,nie czuła się kochana lub uważała że ona ma zawsze rację.Również jestem niepełnosprawna i wiem że gdyby mi zapewniono częściej rechabiltacje,dali większą rentę itp.to moje życie było by łatwiejsze.Dlaczego muszę czekać ponad rok na wizytę do specjalisty?
      W tym należy szukać problemu.Gdyby nam "pozwolono godnie umrzeć"budżet by zaoszczędził, a tak muszą w nas inwestować.Dziwne jest że gdy zachoruje ktoś kto jest "przy korycie" to jego kolejki nie obowiązują.Dodatkowego ubeczpieczenia sobie nie wykupie bo: 1 mnie nie stać 2 przy moim stanie zdrowia nikt mnie nie będzie chciał ubeczpieczyć.
      doceń 16
    • Bronak Kamarołski
      05.11.2014 03:37
      A @adas "zna miarę cierpienia tej nieszczęsnej kobiety?" Bo popełnił tak kategoryczny komentarz, jakby co najmniej kilka razy przeżywał osobiście śmierć tej kobiety (czyli umierał). Dla wiedzy @adasia napiszę, bo najwyraźniej nie czytał nigdy Ewangelii, że Jezus zna tę "miarę", ponieważ osobiście umrał. I oczywiście zmartwychwstał. I to właśnie On mówi - nie zabijaj (w tym nie zabijaj się).
      Niestety @adas, Twój komentarz wygląda na pismactwo pierwszego lepszego aroganckiego głupka. I niestety ignoranta religijnego. Zatem Twoje "wymądrzanie się jest tylko świadectwem pychy."
      doceń 7
  • Maluczki
    03.11.2014 18:37
    Dla katolika samobójstwo, to rzucenie swoim krzyżem pod nogi Panu Bogu.
    Dla materialisty, to zakończenie życia bez sensu.
    Drażnią mnie te głupie tłumaczenia materialistom w mediach, że mogła jeszcze pożyć i być szczęśliwa.
    Katolik nie popełnia samobójstwa, bo chce swój krzyż donieść do końca, kiedy sam Bóg mu go zdejmie. Takie cierpienie człowieka, to wielkie rekolekcje dla ludzi z nim się stykających, a dla samego cierpiącego, możliwość odpokutowania za swoje grzechy.
    Tak katolik powinien tłumaczyć materialistom zło samobójstwa, czy to zrozumieją czy nie.
    doceń 26
    • amico
      03.11.2014 21:22
      A dlaczego popełniają samobójstwa duchowni i to wcale nie tak rzadko? Czy to nie katolicy?
      • Maluczki
        04.11.2014 09:28
        Przeczytaj mój wpis jeszcze raz w nim jest odpowiedź, nie obejmuje on jednak ludzi chorych psychicznie.
        doceń 9
        0
  • Ikar
    03.11.2014 19:21
    Tak, dawniej samobójcom odmawiano katolickiego pogrzebu właśnie dlatego, że samobójstwo to powiedzenie Bogu "Nie". Dzisiaj na podstawie min. rozwoju nauk psychologicznych wiemy, że samobójstwo może być skutkiem choroby psychicznej i jako takie nie jest w pełni świadome. Zostawiamy więc Bogu do osądzenia.
    doceń 20
    • ala
      03.11.2014 23:17
      No to niefart, tyle dusz bez katolickiego pogrzebu bo zostały już na ziemi potępione przez KK. Ale to się najwyżej wytnie😄
      doceń 2
    • nordynka
      04.11.2014 08:04
      nordynka
      owszem, ale raczej nie w tym przypadku, niestety...
      doceń 10
  • zbigniew
    03.11.2014 20:04
    to media tą kobietę zabiły!!!!!!!!!!OD WIELU DNI PRZED MORDEM GŁOSILI JEJ ODWAGĘ POLSKIE MEDIA TEŻ.DZIENNIKARZ NIE POWINIEN MÓWIĆ O JEJ ODWADZE TYLKO O MORDZIE JAKIE ZROBILI NA TEJ KOBIECIE ZBRODNIARZE DZIENNIKARZE ....
    doceń 16
  • krzys
    03.11.2014 20:16
    Do promotorów eutanazji, twierdzicie, że katolicy nie są w stanie sobie wyobrazić jakie męki i cierpienia tacy ludzie przeżywają. Chyba nie muszę przypominać ile w życiu cierpiał nasz Papierz-Polak Jan Paweł II i nie żądał eutanazji, wręcz przeciwnie,chciał żyć tyle ile Pan Bóg pozwoli, pokazując światu, że można żyć w cierpieniu, i nie narzekać jak jest ciężko i żądać śmierci na własnych warunkach bo JA TAK CHCĘ , i koniec kropka.
    doceń 19
    • olek
      03.11.2014 21:25
      Niezupełnie było tak jak piszesz! Jan Paweł II prosił "pozwólcie mi odejść" a był podtrzymywany sztucznie przy życiu.
      • vanitas
        04.11.2014 14:46
        Wprost przeciwnie- prosił, by go sztucznie przy życiu nie podtrzymywać.
        doceń 10
        0
  • Leopold
    04.11.2014 06:58
    A jak pięknie śmierć Petroniusza "na własne życzenie" opisał Sienkiewicz w Quo Vadis.
    doceń 0
  • RaBi
    04.11.2014 09:16
    RaBi
    Samobójstwo (eutanazja) jest niczym innym jak "krzykiem" osoby samotnej, osamotnionej w cierpieniu (chorobie, rozpaczy itp.).

    Samobójstwo jest "wyrzutem" żyjących, czy widzieliśmy obok siebie cierpienie drugiego, czy zapatrzeni "w siebie", zaganiania za teraźniejszością (karierą, komfortem życia) nie dostrzegliśmy bliźniego.

    Mówimy, że nie żyjemy w "próżni" czy na bezludnej wyspie lecz często okazuje się, że jest inaczej. Okazuje się, że są wokół nas ludzie, którzy czują się jak na bezludnej wyspie. W dobie "wszędobylskiej" komunikacji nie potrafimy "dostrzec" drugiego człowieka.
    Mimo wielu facebooków, innych portali społecznościowych czy komunikatorów "czegoś" (dla mnie Kogoś) brak w współczesnych kontaktach międzyludzkich.

    Dla jednych brak czasu, dla innych miłości a dla mnie brak w tej "komunikacji" Boga - Ducha Świętego (nomen omen Ducha Pocieszyciela).

    Nikogo nie osądzam, dla mnie samobójstwo (eutanazja) jest cierniem dla społeczeństwa (lokalnego, rodziny, parafii). Zgubiliśmy, zapomnieliśmy o jednym z nas.

    Wiele akcji społecznych (dobrych akcji) odnośnie "przemocy w 4 ścianach" doprowadziło, że powoli (kropla drąży kamień) zaczynamy zwracać uwagę na przejawy tejże przemocy.

    Czy mamy akcję "cierpienie w 4 ścianach"? Co jako społeczeństwo proponujemy cierpiącym? Eutanazję! Środek za pomocą, którego my sami będziemy wolni od cierpienia innych.
    Sami pchamy ich na drogę samobójstwa.
    Sami ich pchamy w ręce "tego miłośnika śmierci". Przykre.
    Tak się dzieje gdy zapominamy o pierwszym i drugim przykazaniu miłości.

    Pozdrawiam
    RaBi
    doceń 18
    • adas
      05.11.2014 14:02
      samobójstwo bywa też wyrazem lęku przed koszmarem umierania jak zwierzę...
      rozumiem, ze tego lęku można nie podzielać, można go nie umieć sobie wyobrazić - ale to bywa.
      trudne do wyobrażenia w tym tutaj środowisku - ale dla niektórych samobójstwo jest ostatecznym poświadczeniem osobistej godności.

      bałbym się rozsądzać, co jest lepsze: każdy ma prawo do indywidualnych w tym obszarze decyzji i każda winna być przyjęta z szacunkiem.
      w tym temacie ludzie nie żartują, nie postępują na niby.
      a nikt z nas nie wie, jakby się zachował w podobnej sytuacji - w tym trzeba być, żeby mieć prawo do osądu.
      • RaBi
        06.11.2014 10:35
        RaBi
        Drogi @adas

        Nie wiem w jakim środowisku się poruszasz, czy zostałeś wychowany.

        Mam bujną wyobraźnie, ale masz rację, w moim środowisku (rodzinie, znajomych), trudne jest do wyobrażenia aby osoba umierająca czuła się jak zwierzę czy miała obawy, że tak będzie postrzegana.

        Ty się boisz rozsądzać? Ale rozsądzać o czymś czy kogoś?

        Ja nie osądzam samobójców, czy osoby poddające się eutanazji. Ja osądzam czyn i postępowanie samobójców i osób stojących "obok".
        Osądzam cywilizację, która ma czelność na sztandarach pisać: HUMANIZM, HUMANITARYZM a osobom cierpiącym ma do zaproponowania "humanitarną śmierć" - eutanazję.

        Eutanazję dziś dobrowolną, ale z historii ludzkości są przykłady eutanazji przymusowej (Spartanie - cywilizacja antyczna, III Rzesza - XX wiek).

        Eutanazja nie jest wymysłem humanitaryzmu, czy humanizmu.
        To hedoniści podczepili eutanazję, eugenikę pod hasło humanitarne pozbycie się cierpienia.

        To "nowy, lepszy Świat"; Świat bez kalekich, starych, cierpiących; Świat "zdrowych, pięknych i wiecznie młodych"; szczęśliwy Świat.
        Świat, gdzie fundamentem jest "pozbycie się problemu", a nie fundament Bóg* (Miłość, Godność, Sprawiedliwość, Prawda, Życie ect.).

        Pozdrawiam
        RaBi

        * - wstaw sobie co uważasz (w co wierzysz) np. Matka Natura, Jahwe, Allah, czajniczek lub człowiek
        doceń 3
        0
  • shm
    04.11.2014 12:27
    Ale, że z eutanazji się cieszą firmy ubezpieczeniowe? Z czego dokładnie? Bo "radość" zusów i nfzetów jest zroumiała...
    • RaBi
      04.11.2014 13:38
      RaBi
      Drogi @shm

      Firmy ubezpieczeniowe w polisach ubezpieczeń na życie (twz. życiówkach) w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (twz. OWU) zastrzegają klauzule wyłączenia działania polisy.
      Zapewniam Ciebie, że jak przeczytasz OWU swojej polisy znajdziesz tam zapis mówiący, że polisa nie działa, gdy śmierć osoby ubezpieczonej jest w wyniku: wojny, terroryzmu ... samobójstwa.

      Pozdrawiam
      RaBi
      • RaBi
        04.11.2014 14:25
        Wyłączenia rozumiem, owu czytałem, w mojej polisie np jest tak, że w przypadku samobójstwa nie zadziała w okresie dwóch lat od rozpoczęcia ochrony. Po tym czasie zadziała normalnie. Stąd moje pytanie - ale może faktycznie inne polisy mają zapisy wyłączające całkowicie odpowiedzialność w zw z samobójstwem. Pozdrawiam
        doceń 8
        0
  • ewa
    04.11.2014 22:27
    No i dobrze jest umierać jak boli, bo miłość jest tylko do starych rowodników
    doceń 0
  • lili
    05.11.2014 08:44
    Sytuacja Brittany i Świtaja jest nieporównywalna. Tłumaczenie dlaczego uwłacza mej inteligencji...
    • Jozek
      05.11.2014 09:55
      Jest porównywalna, lili, bo w obu przypadkach chodzi o eutanazję. Oczywiście są to rożne przypadki i dlatego nigdy nie przystają do siebie idealnie, ale porównanie jak najbardziej ma sens. Dlaczego nie będę tłumaczył, aby nie uwłaczać twej wysublimowanej inteligencji.
      doceń 6
  • errata
    05.11.2014 12:57
    Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Ostatnio nieczęsto "po drodze" mi z Panem K. lecz w tym przypadku - jak najbardziej. Logicznie, zwięźle, w samo sedno.
    Ludzie, to się po prostu trzyma kupy.
    To właśnie tak działa. Teraz to chorym powinno być wstyd, że żyją. Czytaj: sprawiają kłopot zdrowym.
    Fakt, że ciężka choroba to nie kaszka z mleczkiem, nie ma tu nic do rzeczy. Nikt wprawdzie do końca nie wie, z czym w przypadku na przykład raka przyjdzie się zmierzyć, nie daje to jednak pola do tego typu rozwiązań.
    Decyzja samobójstwa, jeśli ktoś ją w takich razach podejmie, musi zawsze być przyjmowana z bólem i współczuciem. Nie zaś podawana za wzór, lub - o zgrozo - sankcjonowana prawnie.
    doceń 8
  • sookie blue
    05.11.2014 16:25
    dla mnie odważna decyzja i dla innych chorych z wyrokiem to jest potrzebne,nikt nie ma prawa decydować o warunkach i sposobie śmierci,taka śmierć w obliczu beznadziejnej choroby jest istotą CZŁOWIECZEŃSTWA,
    • RaBi
      05.11.2014 18:46
      RaBi
      Drogi sookie blue

      Istotą CZŁOWIECZEŃSTWA jest życie a nie śmierć.
      Ot taka mała różnica.

      Pozdrawiam
      RaBi
      • adas
        05.11.2014 19:21
        @RaBi
        Istotą człowieczeństwa jest wolna wola i niewymuszona osobista DECYZJA.
        Pozdrawiam.
        doceń 0
        0
      • Bronak Kamarołski
        05.11.2014 22:36
        @adas
        Kolejny Twój popis ignorancji. Zatem powiedz nam tu głośno "inteligencie", w jaki sposób funkcjonuje wolna wola i niewymuszona osobista decyzja np. w martwym kamieniu?
        doceń 0
        0
    • qwerty
      05.11.2014 22:06
      UCIECZKA przed cierpieniem - odważna decyzja?
      • adas
        06.11.2014 10:39
        @qwerty
        cyt.: "UCIECZKA przed cierpieniem - odważna decyzja?"

        A co MY o tym wiemy? Znamy skalę Jej cierpienia?
        Jesteśmy uprawnieni do osądzania, czy to było odważne,czy nie?

        Obyście nie musieli weryfikować na sobie tych radykalnych ocen, formułowanych z łatwością i lekkością pióra...
        doceń 0
        0
  • ON
    05.11.2014 19:27
    Czlowiek ma wolna wole i ma prawo z niej skorzystac. Podobno to nawet Bog dal czlowiekowi wolna wole. Skoro ktos decyduje o tym ze nie chce cierpiec i popelnia samobojstwo to jest to jego prawo, ktore dal mu Bog. Nikomu wiec nic do tego. To sprawa miedzy Bogiem a tym czlowiekiem.
    • Ciekawy
      06.11.2014 07:31
      Jeśli to sprawa między "tym człowiekiem a Bogiem" to po co taka spektakularność???? Po co cały szum i nagłośnienie??? Czemu ma to służyć??? Co ta pani chciała udowodnić? Czym się chciała pochwalić? Zupełnie nie rozumiem takiego zachowania.
      I jeszcze coś: bardzo zastanawiająca postawa osób bliskich. Tego też nie rozumiem. Ot tak dać zgodę na to, by ktoś kogo kocham odebrał sobie życie. No po prostu miłość jak z bajki!
      doceń 1
  • onkolog
    05.11.2014 22:40
    Znam wielu ludzi, którzy żyją ze świadomością, że ot ich życie zbliża się do końca, że choroba będzie już tylko postępować. Nikt z nich dotychczas nie chciał wcześniej odchodzić, choć trudno im było pogodzić się z szybko postępującą niesprawnością, byciem "ciężarem" dla bliskich, fizycznym cierpieniem, które nie zawsze da się całkiem likwidować lekami.
    Czytając o eutanazji młodej Amerykanki pomyślałam, że wpisuje się jej postępowanie w pewien utarty schemat myślowy, częsty u naszych pacjentów - "oto ja mam kontrole nad moim życiem. Nie pozwolę, by ktoś się mną opiekował, dotykał mojej fizjologii. Nie wyobrażam sobie siebie jako osoby niedołężnej, zależnej od innych, więc póki jeszcze mogę decydować, zrobię tak, by uniknąć tego stanu - ja tu rządzę"
    A przecież Jezus powiedział do Piotra "Gdy byłeś młodszy, przepasywałeś się i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce i ktoś inny cię przepasze i poprowadzi, gdzie nie chcesz"
    doceń 2
  • adas
    07.11.2014 08:53
    @RaBi
    "w moim środowisku (rodzinie, znajomych), trudne jest do wyobrażenia aby osoba umierająca czuła się jak zwierzę czy miała obawy, że tak będzie postrzegana."

    ja tylko chcę dać wyraz przekonaniu, ze człowiek w sytuacjach cierpienia i braku nadziei na poprawę może mieć różne odczucia - w tym także odczucie braku sensu kontynuowania własnego cierpienia. Niekiedy po prostu brak już sił.

    nie zawsze myśl o zakończeniu swego życia jest wyrazem pójścia na łatwiznę. bywa po prostu wynikiem długotrwałej bezsilności w walce z bólem.
    niestety, ból oddala nas od innych: prosty ból zęba powoduje, że staję się bardzo samotny - choćby wszyscy wokół bardzo mi współczuli i mnie wspierali. bólu fizycznego to nie zmniejsza (daję taki przykład z codziennego życia, żeby zobrazować, że nie zawsze chodzi tylko o brak wsparcia, bliskości i zrozumienia od innych - chodzi o ból, który człowieka sprowadza do pozycji cierpiącego biologicznego organizmu i niczego więcej - w takim stanie decyzje mogą być różne i o zrozumienie tego zabiegam...)
    • RaBi
      07.11.2014 10:59
      RaBi

      Drogi @adas

      To wyrażaj się adekwatnie i przemyśl co piszesz nim naciśniesz "enter"

      cytat z Twojego wcześniejszego wpisu:
      "samobójstwo bywa też wyrazem lęku przed koszmarem umierania jak zwierzę..."

      teraz piszesz też z pozycji osoby nierozumiejącej problem:

      "niestety, ból oddala nas od innych: prosty ból zęba powoduje, że staję się bardzo samotny - choćby wszyscy wokół bardzo mi współczuli i mnie wspierali. bólu fizycznego to nie zmniejsza (...)"

      dla ułatwienia udaj się do najbliższego hospicjum. Porozmawiaj z personelem medycznym oni wyjaśnią Tobie, że nie ma takiego bólu, którego medycznie (farmakologicznie) nie można uśmierzyć.

      Jedyny ból, którego nie da się uśmierzyć w pełni to ból Duszy, ból samotności i odrzucenia, ból braku miłości drugiej osoby.

      Pozdrawiam
      RaBi

      • adas
        07.11.2014 13:23
        @RaBi
        Przyjmuję do wiadomości, że wszystko wiesz lepiej.
        Daj do gazet ogłoszenie, że "nie ma takiego bólu, którego medycznie "farmakologicznie) nie można uśmierzyć" i że to rozwiązuje sprawę tym, którzy żyją z bólem fizycznym na co dzień bez nadziei poprawy.
        Nobel czeka.

        ps. nie muszę udawać się do hospicjum na rekonesans - piszę o rzeczach, które znam.
        zapewniam Cię, że ból o którym piszesz, że jest "jedyny" - jedyny nie jest. mimo miłości wokół (choć, nie przeczę, bardzo wielu osobom ciepiącym ta dookolna miłość daje wiele siły).

        w tej materii sprawa jest tak indywidualna, że ja nie miałbym odwagi pisać i twierdzić, iż może być tylko tak, jak ja jestem w stanie sobie wyobrazić.

        pozdrawiam.
        doceń 0
        0
      • RaBi
        07.11.2014 19:03
        RaBi
        Drogi @adas

        Zamiast deklarować, że "nie muszę udawać się do hospicjum na rekonesans - piszę o rzeczach, które znam."
        Zapraszam Cię do najbliższej placówki opieki paliatywnej. Porozmawiaj z lekarzami oni Tobie wszystko wyjaśnią.

        Co do Nobla dla mnie, to spóźniona propozycja. Już wielu naukowców z dziedziny medycyny i chemii otrzymali takowe za badania nad bólem i chemicznymi środkami uśmierzania bólu. Przyznaję są na świecie dużo lepsi ode mnie fachowcy w tej dziedzinie.

        Ja po prostu porozmawiałem na ten temat (bólu) z wojewódzkim konsultantem od opieki paliatywnej. Jest bratem mojego kolegi i prowadzi domowe hospicjum w moim rodzinnym mieście.

        Wymądrzam się, ponieważ nie deklarowałem, że wiem lecz udałem się na rozmowy do osoby, która jest w tej dziedzinie specjalistą.
        Adas odrobinę pokory Tobie życzę i otwórz się na wiedzę innych ludzi.

        Pozdrawiam
        RaBi
        doceń 1
        0
      • Piotr
        02.09.2019 14:31
        Nie prawda, z tym uśmierzaniem bólu, receptory po pewnym czasie staja sie niewrażliwe na dzialanie leku i nawet najsilniejsza morfina nie pomaga... trzeba zwiększać dawke, a tego nie mozna w nieskonczonosc robic gdyz w pewnym momencie dawka staje sie letalna.
        doceń 2
        0
  • adas
    07.11.2014 20:29

    @RaBi
    "Wymądrzam się, ponieważ nie deklarowałem, że wiem lecz udałem się na rozmowy do osoby, która jest w tej dziedzinie specjalistą.
    Adas odrobinę pokory Tobie życzę i otwórz się na wiedzę innych ludzi."

    sorry, nie podejmę dyskusji o tym, czego dowiedziałem się od kuzyna kolegi przyjaciela mojego brata - choć jest to osoba też wysoce kompetentna.
    istota leży bowiem obok tego.
    dla mnie sedno jest tutaj, że powtórzę:

    zapewniam Cię, że ból o którym piszesz, że jest "jedyny" - jedyny nie jest. mimo miłości wokół (choć, nie przeczę, bardzo wielu osobom ciepiącym ta dookolna miłość daje wiele siły).
    w tej materii sprawa jest tak indywidualna, że ja nie miałbym odwagi pisać i twierdzić, iż może być tylko tak, jak ja jestem w stanie sobie wyobrazić.


    pozdro.

    • RaBi
      07.11.2014 21:22
      RaBi
      Drogi @adas

      Pokory, pokory i jeszcze raz pokory.
      Nigdy nie powiedziałem, że jestem autorytetem w tej dziedzinie ponieważ zajmuję się osobami cierpiącymi lub pracuję w hospicjum.

      Dla Ciebie dyskusja na poziomie zdobycia wiedzy na dany temat jest nie na Twoim poziomie.
      Rozumiem, że Ty swoją wiedzę na ten temat opierasz na własnych doświadczeniu bólu (zęba) lub wiedze tą wyssałeś z mlekiem matki, Gratuluję tej wiedzy.

      Widzę, że mam do czynienia z Alfą i Omegą

      Pozdrawiam
      RaBi
      • adas
        07.11.2014 21:54
        @RaBi
        myślę, że wyczerpaliśmy zasób argumentów.
        dzięki za inspirującą (dla mnnie) wymianę poglądów.
        pozdrawiam.

        ps.(wytłuszczone zdanie z mojego poprzedniego postu oddaje najlepiej, co myślę w tej sprawie)
        doceń 0
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także