Słowa Najważniejsze. Ewangelia z komentarzem

« » Czerwiec 2024
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Poniedziałek 3 czerwca 2024

Bóg daje nam wszystko w dzierżawę

Mk 12,1-12 

Jezus zaczął mówić w przypowieściach do arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych:

«Pewien człowiek założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał tłocznię i zbudował wieżę. W końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas, posłał do rolników sługę, by odebrał od nich należną część plonów winnicy. Ci chwycili go, obili i odprawili z niczym. Wtedy posłał do nich drugiego sługę; lecz i tego zranili w głowę i znieważyli. Posłał jeszcze jednego, i tego zabili. I posłał wielu innych, z których jednych obili, drugich pozabijali.

Miał jeszcze jednego – umiłowanego syna. Posłał go do nich jako ostatniego, bo mówił sobie: „Uszanują mojego syna”. Lecz owi rolnicy mówili między sobą: „To jest dziedzic. Chodźcie, zabijmy go, a dziedzictwo będzie nasze”. I chwyciwszy, zabili go i wyrzucili z winnicy. Cóż uczyni właściciel winnicy? Przyjdzie i wytraci rolników, a winnicę odda innym.

Nie czytaliście tych słów w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach”».

I starali się Go ująć, lecz bali się tłumu. Zrozumieli bowiem, że przeciw nim opowiedział tę przypowieść. Pozostawili Go więc i odeszli.

Oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. (Mk 12,1)

W swojej regule św. Benedykt uczy: „Jeśli pragniemy uniknąć kar piekła i osiągnąć życie wieczne, to póki jest jeszcze czas, póki w tym ciele będąc, możemy wszystko to wypełniać w świetle ziemskiego życia, śpieszmy się i to tylko czyńmy, co nam przyniesie korzyść na wieczność”. Bóg daje nam wszystko w dzierżawę. Życie jest pożyczone od Boga i o życie Bóg się upomni. Cierpliwie. Niespiesznie. Poprosi o swoje. Możemy Go zignorować, wyrzucić czy zabić. Możemy udawać, że wszystko jest naszą własnością. Nie warto, bo Pan przyjdzie i wytraci nas jak rolników. Obudźmy się i zreflektujmy. Przetrzyjmy zamglone oczy. Popatrzmy trzeźwym spojrzeniem, na to wszystko, co za nami i przed nami. Mamy czas – jak mówi św. Benedykt – czyńmy to, co przyniesie nam korzyść na wieki.

Ewangelia z komentarzem. Bóg daje nam wszystko w dzierżawę
Gość Niedzielny

Zobacz: Teksty dzisiejszych czytań