Nowy numer 3/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Październik 2019
N P W Ś C P S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Środa 30 października 2019

Czytania »

Andrzej Macura

Które to te ciasne drzwi?

 Łk 13, 22-30

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?»

On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi. Łk 13,24

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

Które to te ciasne drzwi? W kontekście miejsca i czasów, w których żył Jezus, to dość oczywiste. Były wtedy modne drzwi do zbawienia proponowane przez faryzeuszy, były inne, proponowane przez saduceuszy, jeszcze inne, które radzili wybierać zwolennicy Heroda. I jeszcze parę innych. Wszystkie w opinii Jezusa miały tę wadę, że tak naprawdę nie liczyły się ze sprawiedliwością. To znaczy z tym, czego oczekuje od człowieka Bóg. A choć niektóre wydawały się bardzo rygorystyczne, nic nie miały przeciwko różnym wykrętom, pozwalającym omijać jasno wyrażoną w prawie wolę Bożą. A dziś – które to te ciasne drzwi? Ciągle te, które są wyborem Bożej sprawiedliwości. Którymi wchodząc, nie szuka się wymówek, by lekceważyć Boże prawo, zastępując je ludzkimi wymysłami. 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy