Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Kwiecień 2023
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Piątek 21 kwietnia 2023

Czytania »

Czy Bóg nas testuje?

J 6, 1-15

Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego, czyli Tyberiadzkiego. Szedł za Nim wielki tłum, bo oglądano znaki, jakie czynił dla tych, którzy chorowali.

Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha.

Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: «Gdzie kupimy chleba, aby oni się najedli?» A mówił to, wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co ma czynić.

Odpowiedział Mu Filip: «Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać».

Jeden z Jego uczniów, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: «Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?»

Jezus zaś rzekł: «Każcie ludziom usiąść». A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.

Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: «Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło». Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, pozostałymi po spożywających, napełnili dwanaście koszów.

A kiedy ludzie spostrzegli, jaki znak uczynił Jezus, mówili: «Ten prawdziwie jest prorokiem, który ma przyjść na świat». Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę.

Mówił to, wystawiając go  na próbę.  
 J 6,6

Ewangelia z komentarzem. Czy Bóg nas testuje?
Gość Niedzielny

Czy Bóg nas testuje? Czy patrzy, jak się zachowamy, czy Go nie rozczarujemy? Czy poszczególne sytuacje to egzamin, który ocenia niebieski Arbiter, przyglądając się naszej postawie, słowom, gestom, i dokonuje kwalifikacji do nieba lub w przeciwnym kierunku? Logika przeczy takim konstatacjom: wszechmogący i wszechwiedzący Bóg jest poza czasem, nie zamykają Go współrzędne naszego świata. Doskonale wie, co zrobimy także dlatego, że zna każdego lepiej, niż my znamy samych siebie. Kto więc ma uzyskać informację z próby? Człowiek, każdy z nas. To szansa, by zobaczyć siebie w dialogu z Bogiem, odkryć zaufanie, jakie On budzi, stwierdzić ograniczony zasięg swojej wiedzy i wpuścić Go w każdą sytuację.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

Zapisane na później

Pobieranie listy