10 najchętniej czytanych tekstów „Gościa” w portalu w 2021 r.

red.

|

GOSC.PL

publikacja 29.12.2021 10:46

Zobacz, które artykuły z „Gościa Niedzielnego” użytkownicy portalu gosc.pl czytali najczęściej w 2021 roku.

10 najchętniej czytanych tekstów „Gościa” w portalu w 2021 r. Unsplash/Studio GN

1.

 

Franciszek Kucharczak: „Akt rozkładu”:
 

Tak to często wygląda: własne frustracje i kompleksy leczy się wskazywaniem winnych poza sobą. To pozwala przedstawić siebie jako niewiniątko. Jeśli moje życie nie jest takie, jak chciałem, to dlatego, że źli ludzie od samego początku nie uszanowali mojej wolności.

Czytaj dalej na kolejnych stronach

2.

Karol Białkowski: „W stronę nieba”:
 

Po pierwszej chemii Gosia funkcjonowała przez trzy tygodnie świetnie, a wyniki były zaskakująco dobre, nawet dla lekarzy. Po drugiej kryzys przyszedł już po tygodniu. – Wtedy zasugerowano nam, żebyśmy przyspieszyli przygotowania do I Komunii Świętej, bo czasu nie mamy być może tak wiele – mówi Ania. Wszystko odbyło się bardzo szybko i z ogromną życzliwością. W jeden dzień udało się załatwić wszelkie aspekty organizacyjne. Jedno jednak nie było pewne. Czy Gosia da radę fizycznie. Braliśmy też pod uwagę, że w razie kryzysu Pana Jezusa przyjmie w domu – opowiada.

3.


Agata Combik: „Bo nadchodzą Gody Baranka”:
 

Chodziła, chodziła, aż poszła za Nim – można powiedzieć o Beacie Bodzioch i jej spotkaniu z Jezusem. Trenowała przez lata chód sportowy. W którymś momencie usłyszała: „Czy chcesz iść za Mną?”.

4.

Tomasz Rożek: „Aborcja a szczepionki”:

 

Czy można być jednoznacznym przeciwnikiem aborcji, a równocześnie szczepić się (szczepić swoje dzieci) np. przeciwko różyczce? W tej sprawie już wiele lat temu oficjalne stanowisko zajęła Papieska Akademia Pro Vita. Zaszczepienie się nie jest zgodą na aborcję i nie oznacza wzięcia na swoje sumienie grzechu aborcji.

5.

Franciszek Kucharczak: „Spór o słowa konsekracji”:
 

– W językach semickich nie ma pojęć absolutnych, nieskończonych, w rodzaju „zawsze”, „wszędzie”, „wszyscy”. Dlatego Pan Jezus wypowiada w Wieczerniku słowa „za wielu” w znaczeniu „za wszystkich” – wyjaśnia biblista ks. Zbigniew Niemirski. – Mówi też, że na tej samej zasadzie trzeba przebaczać „siedemdziesiąt siedem razy”, co znaczy, że zawsze – zaznacza. Dodaje, że co do sensu tłumaczenie „za wszystkich” jest więc prawidłowe.

6.

Franciszek Kucharczak: „Ryt i zgrzyt”:
 

Czy można odmawiać posłuszeństwa papieżowi „w pewnym obszarze”? Ojciec Gołaski powołuje się na ogólną zasadę, zawartą także w Konstytucjach Zakonu Dominikańskiego, w myśl której jeśli przełożony poleca coś, co jest sprzeczne z prawem Bożym lub kościelnym, to nie tylko wolno nie posłuchać, ale należy odmówić posłuszeństwa. – Ta zasada dochodzi tu do głosu – twierdzi dominikanin. Uznanie takiej opinii o. Gołaskiego stawiałoby jego współbraci i w ogóle nas wszystkich, wiernych Kościoła katolickiego, posłusznych papieżowi, w sytuacji zgadzających się na grzech.

7.

Franciszek Kucharczak: „Oszukiwanie natury”:
 

To nie Kościół zapomniał, czym jest seksualność – to świat o tym zapomniał. Do tego stopnia, że stwierdzenie „seks zaistniał po to, żeby były dzieci”, budzi dziś pusty śmiech. A przecież to rzecz najoczywistsza. Nie po to w naturze istnieje wzajemne przyciąganie się przedstawicieli odmiennych płci, żeby im było „fajnie” i już. Tak bez celu. Przyjemność wpisana w dążenia seksualne to genialny mechanizm, który ma skłaniać do spłodzenia potomstwa. Przyjemność jest jak miąższ owocu, który zjadamy, uwalniając pestkę, z której ma szanse powstać nowy organizm. Tymczasem współcześnie dochodzi do samobójczego oddzielania przyjemności od celowości.

8.

Ks. Adam Pawlaszczyk: „Niewinny!”:

 

Biorąc do ręki pierwszy tom więziennego dziennika kardynała George’a Pella, należy przygotować się na sporą dawkę emocji, w tym gniewu. Jeden z moich krewnych, starszy już człowiek, sięgnął po niego i odłożył po przeczytaniu pierwszych dwóch stron. Zdenerwowany stwierdził, że nie jest w stanie czytać dalej. Nie może się pogodzić z tym, że są na ziemi ludzie zdolni do takiej podłości, jaka spotkała niesprawiedliwie skazanego kardynała.

9.

Franciszek Kucharczak: „Anielska cierpliwość to za mało”:

 

Tendencje do pójścia na skróty były zawsze, ale teraz jakby się wzmagają. Dlaczego?

Marzenia o łatwym szczęściu obecnie się nasilają, gdyż wielu młodych ludzi doświadcza za mało miłości w domu rodzinnym. Za mało widzą miłości między mamą a tatą. Za mało sami doświadczają miłości – w domu i poza domem. Skoro dorośli mówią, że Bóg jest miłością, a sami nie kochają, to jak dorastający człowiek może się zachwycić Bogiem i odkryć, że to Bóg podpowiada najlepszą drogę życia?


10.

Marcin Jakimowicz: „Wybrany”:
 

Postać Jezusa jest nienachalna. Już po pierwszych odcinkach mamy wrażenie, że występuje On w tle, a głównym bohaterem jest Nikodem, rozchwytywany faryzeusz, który na tarczy wraca po próbie egzorcyzmowania Marii Magdaleny. Przekonuje uczniów, że taką gromadę demonów może wypędzić jedynie sam Bóg. Trzeba zobaczyć jego minę, gdy dowiaduje się, że kobieta jest uwolniona, czysta i urządza wieczerzę szabatu.