Nowy Numer 29/2018 Archiwum

"Jeśli działania Ziobry będą eskalowały - pożegnamy się"

Jeśli działania grupy związanej ze Zbigniewem Ziobrą będą eskalowały, to się pożegnamy - zapowiedział w środę rzecznik PiS Adam Hofman. Około godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS dotyczące m.in. sytuacji Ziobry.

"Wszystko zależy od pana posła (Jacka) Kurskiego (...) i pana posła Ziobry, bo to chyba w ten sposób wygląda dzisiaj kierownictwo tej grupy. Jeśli zakończą się tego typu działania, to jeszcze jest możliwość współpracy, jeśli one będą eskalowane - tak jak dzisiaj - to my się pożegnamy i panowie podzielą los Polski Plus, Prawicy RP czy PJN" - mówił Hofman dziennikarzom w Sejmie.

"Żadnych szans na prawicy, ci którzy podważają przywództwo Jarosława Kaczyńskiego, nie mają" - oświadczył rzecznik PiS.

"Jeśli ten festiwal zaprzestanie być w mediach toczony, tak jest, że dzisiaj od rana mieliśmy tego typu przykłady, to będzie płaszczyzna do porozumienia. Jeśli nie - to te intencje zostaną odczytane jednoznaczne, także będziemy musieli zakończyć ten festiwal w inny sposób" - podkreślił.

Sytuację tę Hofman nazwał spektaklem, który jest szkodliwy dla PiS i sytuacji opozycji w Polce. "To niewątpliwie szkodzi i zakończyć się musi, jak się zakończy, zależy w tej chwili od pana posła Zbigniewa Ziobry i pana posła Jacka Kurskiego i jego kolegów politycznych" - powtórzył.

Wyjaśnił, że chodzi o zaprzestanie działań typu "wysyłania listów, rozmowy przez media". "Bo to niewątpliwie nie jest pomysł na to, żeby partia była lepsza, skuteczniejsza, bardziej zjednoczona. Sądzę, że odwrotnie" - ocenił.

Hofman powiedział, że na środowe posiedzenie komitetu zaproszony został też europoseł Tadeusz Cymański (nie jest on członkiem komitetu). Polityk ten ostatnio również krytykował w mediach sytuację w PiS. Według Hofmana, Cymański został zaproszony, "aby wyjaśnił swoje zachowanie, także wypowiedzi w mediach".

W ocenie Hofmana, za takie działania jak Cymańskiego niewątpliwie "należy się wykluczenie z partii". Zastrzegł jednak, że "zawsze istnieje możliwość poprawy".

Posiedzenie ma rozpocząć się ok. godz. 14. Jeszcze przed południem do siedziby partii przyjechały osoby ze ścisłego kierownictwa PiS, m.in. Joachim Brudziński, Beata Szydło, Mariusz Błaszczak. Zjawił się też już rzecznik dyscypliny partyjnej Karol Karski, który prowadzi postępowanie m.in. w sprawie zachowania Ziobry i innych europosłów.

Hofman był pytany, czy Kaczyński zapoznał się z poniedziałkowym listem Ziobry, odparł, że ponieważ był on opublikowany w mediach, każdy mógł się z nim zapoznać. "Także pan prezes Kaczyński, jak sądzę, się z nim zapoznał" - dodał. Nie chciał mówić o reakcji szefa PiS. "To są sprawy wewnętrzne, my mamy dzisiaj posiedzenie komitetu politycznego, na pewno ta sprawa będzie tam omawiana" - powiedział.

Ziobro w swym liście zaapelował m.in. o uspokojenie sytuacji w PiS. Zwrócił się też do Kaczyńskiego o powstrzymanie "brutalnych" ataków na niego. "Apeluję do Pana o uspokojenie sytuacji w Prawie i Sprawiedliwości. Personalne ataki na mnie nie mogą zastąpić rzetelnej dyskusji o tym, jak powinniśmy zmieniać się, aby zwyciężać" - napisał europoseł.

Zgodnie ze statutem PiS, Komitet Polityczny "w przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych i obowiązków członka PiS uniemożliwiającego lub zagrażającego realizacji celów programowych lub linii politycznej PiS" ma prawo "podjąć uchwałę o wykluczeniu członka z PiS albo o zakazie pełnienia przez niego funkcji we władzach PiS przez okres od 6 miesięcy do 2 lat".

Według statutu PiS, w czasie, gdy sprawą Ziobry zajmuje się rzecznik dyscypliny, może on zostać zawieszony przez prezesa PiS. Prezes może zawiesić członka partii, "w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż naraził on dobre imię lub działał na szkodę PiS, w szczególności po wszczęciu przeciw niemu postępowania dyscyplinarnego do czasu rozpoznania sprawy przez Koleżeński Sąd Dyscyplinarny lub do czasu wyjaśnienia sprawy będącej przyczyną zawieszenia".

« 1 »

Zobacz także

 • Ziomal
  02.11.2011 12:23
  Każdy w miarę rozsądny by sie pożegnał. Nie jestem sympatykiem, ani Ziobry, ani Kurskiego, ale jak patrzę na to co robią i wygadują rzecznik Hofman, przewodniczący klubu Błaszczak, czy prezes Kaczynski, to mimo woli nachodzą mnie oznaki współczucia dla ziobrystów, że muszą współpracować z takimi partyjnymi kolegami.
  Osobiście sądzę, że to sie rozwali, albo podzieli, bo chyba już najwyższy czas budować prawdziwą prawicową partię. Chociaż to nie jest moje oczko w głowie.
  doceń 0
 • Urszula
  02.11.2011 17:37
  Zawsze ceniłam PiS jako partię uczciwą tzn taką która władzę zdobywa nie za wszelką cenę, partię wartości. Filozofia tej partii w/g mnie jest taka ,że po prostu robi się 'swoje'- a efekty przyjdą w odpowiednim czasie. Dlatego zawsze na PiS głosuję - zgodnie z zasadą: lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać. Każdemu Pan Bóg daje odpowiednie zadania i on powinien je wykonać. Nie tylko cenię p. Prezesa J.Kaczyńskiego ale też normalnie Go lubię. W/g mnie jest prawdziwym mężem stanu -dobrym i mądrym człowiekiem! Dobro robić ,pokazywać, krzewić jest jednak bardzo trudno . Pan Ziobro w/g mnie dużo zaszkodził partii przez np swoje wystąpienie w PE i nadal szkodzi. PiS jest partią wartości na pierwszym miejscu a to PO jest partią władzy. Myślę,że przyjdzie czas na zwycięstwo PiS ale tak sądzę,że nie będzie się już wtedy liczył ani p.Ziobro ani p. Kurski ani p. Kępa. I cieszę się z tego co się dzieje. Prawda o wszystkim i o człowieku wcześniej czy później zawsze wyjdzie.
  doceń 32

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama