Nowy numer 08/2020 Archiwum

Polityka i ekumenizm wokół Kosowa

Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął m.in. nuncjusza w Słowenii i delegata apostolskiego w Kosowie, abp. Juliusza Janusza

Pochodzący z archidiecezji krakowskiej watykański dyplomata niedawno stał się niechcący bohaterem medialnego zamieszania w związku ze swoją pierwszą wizytą w Kosowie. Środki przekazu przypisały mu wypowiedź na temat rychłego uznania niepodległości tego kraju przez Stolicę Apostolską. Tymczasem takie posunięcie mogłoby mieć fatalne skutki dla relacji z prawosławiem i to w delikatnym momencie przygotowań do ekumenicznych obchodów 1700-lecia Edyktu Mediolańskiego, które mają się odbyć w 2013 r. w serbskim Niszu, miejscu urodzenia Konstantyna Wielkiego, autora tego historycznego aktu.

Kosowo, choć zamieszkiwane w większości przez muzułmańskich Albańczyków, jest historycznie związane z Serbią, która uważa tę krainę za integralną część swego terytorium. Dowodem tych związków są m.in. liczne zabytkowe monastery i świątynie. Miejscowa Cerkiew skarży się nie tylko na dyskryminację serbskiej mniejszości, ale także na dewastowanie przez Albańczyków chrześcijańskiej spuścizny kulturowej. Walkę kosowskich Serbów o swoje prawa wsparł ostatnio zwierzchnik tamtejszych prawosławnych, patriarcha Ireneusz, który odwiedził Peć – położoną w Kosowie historyczną stolicę patriarchatu.

« 1 »
TAGI:

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama