Nowy numer 5/2023 Archiwum

Algieria: Al-Kaida wzywa do powstania

Nowy przywódca Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, pogratulował libijskim powstańcom opanowania Trypolisu i wezwał ich do wprowadzenia szarijatu. Zaapelował do Algierczyków, by zbuntowali się przeciwko prezydentowi Abdelazizowi Buteflice - podała w środę agencja AFP.

Agencja powołuje się na amerykański ośrodek monitorowania stron internetowych islamistów SITE.

W trwającym 13 minut nagraniu wideo, które pojawiło się w internecie we wtorek, następca Osamy bin Ladena ponaglił Libijczyków, by podstawą rządów, które zastąpią reżim Muammara Kadafiego, było prawo koraniczne, czyli szarijat.

"Pierwszą rzeczą, o którą poprosi was NATO będzie porzucenie islamu" - zapewnił Egipcjanin, nazywając Sojusz, który wspierał powstańców z Narodowej Rady Libijskiej, "zachodnim gangiem". "Nie pozwólcie im, by was oszukali i pozbawili efektów poświęceń i cierpienia" - powiedział Zawahiri w wideo, nagranym w sierpniu lub we wrześniu.

"Gratulując naszym ludziom w Libii zwycięstwa nad tyranem, wzywam naród Algierii, by poszedł za ich przykładem. (...)Dlaczego i wy nie zbuntujecie się przeciwko waszemu tyranowi?" - dodał przywódca Al-Kaidy.

Władzom Algierii udało się stłumić demonstracje, przypominające te, w następstwie których obalony został prezydenta Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali.

59-letni Zawahiri został przywódcą Al-Kaidy w czerwcu, miesiąc po pakistańskiej operacji amerykańskich komandosów, podczas której zabity został Osama bin Laden. Wówczas Zawahiri, będący mózgiem operacji Al-Kaidy i głównym rzecznikiem tej organizacji terrorystycznej, został najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Za jego schwytanie amerykańskie władze wyznaczyły nagrodę w wysokości 25 mln dolarów. We wrześniu poinformowały one, że Zawahiri najpewniej przebywa w Pakistanie.(PAP)

jhp/ ro/

9970439

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze