Prof. Nowak: Rosja może być bezpieczniejszym sąsiadem, gdy zostanie zmuszona do uznania przegranej swojej idei imperialnej

O rosyjskiej mentalności imperialnej, wspólnocie słowiańskiej i zróżnicowanym stosunku do Rosji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawia Wojciech Teister.

Wojciech Teister: Rosjanie w realizacji swoich imperialnych zamiarów bardzo często posługują się argumentem z braterstwa narodów słowiańskich, Czy istnieje w ogóle coś takiego, co można by nazwać wspólną mapą mentalną narodów słowiańskich lub szerzej  Europy Środkowo-Wschodniej?

Prof. Andrzej Nowak: Na pewno jest jedna cecha wspólna, to jest podłoże językowe. Słowianie tworzą jedną grupę językową i to pomimo wszelkich różnic, które wykształciły się w ciągu setek lat, wciąż możemy się domyślić pewnych słów, które wypowiadają Rosjanie, które wypowiadają Ukraińcy czy Serbowie duło łatwiej niż w językach innych grup, choćby germańskich czy romańskich, że nie wspomnę już oczywiście o nieindoeuropejskich grupach. To banalna uwaga, ale trzeba ją przypomnieć, bo kwestia języka jest zawsze bardzo ważna dla naszej tożsamości. Jednak wskutek różnych podziałów historycznych ta wspólnota słowiańska stosunkowo wcześnie, bo już w XVI, XVII wieku utraciła charakter realnej wspólnoty. Tym niemniej pewna bliskość kulturowej wciąż była wykorzystywana politycznie przez te ośrodki polityczne, które aspirowały do tego, ażeby na całą Słowiańszczyznę rozciągnąć swoje panowanie.

Tę rolę odgrywa obecnie Rosja…

Moskwa przejęła ją co najmniej od wieku XVIII, tworząc Imperium Rosyjskie. I ta ideologia, która w XIX wieku przyjęła postać dojrzałą panslawizmu, czyli programu podporządkowania wszystkich narodów słowiańskich ośrodkowi centralnemu w Imperium Rosyjskim, niewątpliwie ma swoje znaczenie polityczne współcześnie. I w jakiejś mierze nawiązuje do niej również projekt ruskiego miru Władimira Putina, który zakłada, że język rosyjskich wpływów powinien nie tylko podporządkować sobie ukraiński i białoruski świat sąsiedzki, ale szerzej dotrzeć do całego obszaru postsowieckiego i jeszcze dalej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.