Nowy numer 20/2024 Archiwum

Czy pozwolisz Bogu działać?

Siostra Joanna Nowińska: Czytając Biblię, pozwól Bogu na działanie.

Poznawanie Boga nie polega na gromadzeniu informacji na Jego temat. Nie chodzi o zdobywanie wiedzy. Kiedy Biblia mówi o poznaniu Boga, zawsze chodzi o budowanie relacji, o kontakt z Osobą. W Niedzielę Słowa Bożego siostra dr hab. Joanna Nowińska podkreśla, że fundamentalne znaczenie ma nasza decyzja na to, żeby czytając Biblię pozwalać Bogu na działanie. Nie wystarczy sama znajomość kognitywna, musimy widzieć Boga w akcji, w działaniu. Nie poznamy Go bez relacji.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi do uczniów: „Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”. Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma. Nie tylko wyjaśnia, ale też oświeca ich umysły. To przepis na czytanie Biblii – wyjaśnienie plus łaska?

- To jest bardzo istotna podpowiedź, dlatego że potrzebujemy słuchać Boga w Jego Duchu i czytać Biblię w Duchu, w którym została napisana, czyli w trzeciej osobie Bożej. Pamiętać nie tylko o kulturze, nie tylko o języku, ale przede wszystkim traktować lekturę jako doświadczenie spotkania żywego Boga, który kontaktuje się z nami. Sformułowanie, że Jezus oświecił umysły uczniów w tekście oryginalnym ma trochę inną formę - mamy do czynienia de facto z otwarciem umysłu, którego dokonuje Jezus. To impuls do tego, by również nasz umysł był miejscem spotkania Boga.

Wejdź i słuchaj: Więcej podcastów „Gościa Niedzielnego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy