Nowy numer 15/2024 Archiwum

Czy piekło jest puste?

Są podstawy do nadziei, że ostatecznie nikt nie będzie potępiony. Ale nie do pewności.

Papież Franciszek, zapytany 14 stycznia przez dziennikarza Fabio Fazio o swoje wyobrażenie piekła, odpowiedział: „To, co powiem, nie jest dogmatem wiary, ale moim osobistym poglądem. Lubię myśleć o piekle jako pustym; mam nadzieję, że tak jest”. Wypowiedź ta wywołała dyskusję na temat treści wiary Kościoła, który w swoim nauczaniu potwierdza istnienie piekła i jego wieczność. „Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, »ogień wieczny«” – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (1035). Czytamy tam, że „zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może mieć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie”.

Czym innym jest jednak istnienie piekła, a czym innym wiara w jego „zaludnienie”. Ten sam Katechizm stwierdza: „Kościół modli się, by nikt nie ściągnął na siebie potępienia” (1058) i przywołuje słowa św. Pawła, który zapewnia, że Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni” (1 Tm 2,4). Podkreślając, że nikt nie może zbawić sam siebie, zaznacza też, że „u Boga wszystko jest możliwe” (Mt 19,26).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka