Nowy numer 48/2023 Archiwum

Czekają Cię duże wydatki? Sprawdź, jak je sfinansować!

Zakup nowego samochodu, sprzętu AGD i RTV to duże wydatki, do których najczęściej trzeba się przygotować. Nie każdy może sobie pozwolić na to, aby sfinansować je ze zgromadzonych oszczędności.

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby się z nimi uporać. Jeśli czekają Cię spore wydatki, to koniecznie dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.

Karta kredytowa – jak rozsądnie z niej korzystać?

Kartą kredytową możesz płacić zarówno podczas zakupów dokonywanych w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Działa ona na takiej samej zasadzie, jak debetowa przypisana do konta, jednak z tą różnicą, że wykorzystuje limit przyznany przez bank, a nie pobiera środków ze standardowego rachunku. Maksymalna kwota jest ustalana indywidualnie według polityki stosowanej przez konkretną instytucję finansową na podstawie m.in. wysokości dochodów klienta.

Pożyczone środki należy zwrócić do banku w określonym terminie. Aby korzystanie z karty kredytowej było opłacalne, trzeba to zrobić w okresie bezodsetkowym. Dzięki niemu nie poniesiesz dodatkowych kosztów, a będziesz musiał oddać tylko tyle, ile pożyczyłeś. Zanim zaczniesz opłacać swoje wydatki za pomocą karty kredytowej, dowiedz się, ile wynosi okres bezodsetkowy w Twoim banku.

Pomyśl o kredycie celowym

Kredyt celowy jest pożyczką, która ma sfinansować konkretny wydatek. Bank ma prawo skontrolować to, na co zostały przeznaczone pieniądze. Ten rodzaj kredytu sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy planujesz nabycie przedmiotów, praw i nieruchomości, które wpłyną na zwiększenie Twojego majątku. W takiej sytuacji przedmiot, który ma zostać kupiony, stanowi zabezpieczenie spłaty.

Jednym z najpopularniejszych kredytów celowych jest pożyczka na samochód. Ten produkt finansowy jest oferowany przez większość banków działających na rynku. Najczęściej jego warunki są korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego lub leasingu. Jednak zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy na taką pożyczkę, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami. Zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość oprocentowania – to od niego zależy, jakie koszty dodatkowe poniesiesz,
  • prowizję – jest to jednorazowa opłata na rzecz banku za udzielenie kredytu,
  • dodatkowe opłaty – zweryfikuj, czy będziesz musiał ponosić jeszcze inne koszty związane z pożyczką.

Najlepsze kredyty samochodowe znajdziesz, korzystając z porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki nim szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz najlepszą ofertę. Bank będzie wymagał od Ciebie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość oraz zdolność kredytową, a także identyfikujących pojazd, który zamierzasz nabyć.

Środki uzyskane z kredytu celowego możesz także przeznaczyć na inny (określony w umowie) cel, niż zakup samochodu. Bardzo często w ten właśnie sposób finansuje się spłatę innych zobowiązań czy różne inwestycje. Pożyczkę celową możesz również przeznaczyć na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz innych systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Innym popularnym produktem finansowym tego rodzaju jest kredyt hipoteczny. Zaciąga się go na zakup nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie w formie hipoteki. Do jego uzyskania niezbędna jest zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie, na którą wpływa m.in. wysokość zarobków oraz wydatków. Najlepsze kredyty hipoteczne wyróżniają się niskimi kosztami.

A może kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kolejny sposób na sfinansowanie nieplanowanych wydatków, które mogą Cię czekać. Jest to rodzaj pożyczki konsumenckiej przyznawanej w gotówce wypłacanej na konto, a zdecydowanie rzadziej do ręki. Różni się od celowego tym, że bank nie weryfikuje, na co zostały wydane pożyczone środki. Taki kredyt jest więc świetnym rozwiązaniem właśnie w przypadku nieplanowanych wydatków.

Jedną z najważniejszych zalet takiej pożyczki jest przede wszystkim jej dostępność. Kredyt gotówkowy można zaciągnąć w oddziale banku lub przez Internet. Jego uproszczona procedura nie oznacza jednak tego, że może zostać on przyznany każdemu. Klient, który chce skorzystać z takiego kredytu, musi mieć:

  • ukończone 18 lat,
  • dobrą historię kredytową,
  • pełną zdolność do czynności prawnych,
  • zdolność kredytową na odpowiednim poziomie.

Banki weryfikują osoby zainteresowane zaciągnięciem takiej pożyczki w różnego rodzaju bazach, takich jak np. Biuro Informacji Kredytowej. Po rozpatrzeniu wniosku oraz wydaniu pozytywnej decyzji następuje wypłata środków. Klient jest zobowiązany do spłacania pożyczonej kwoty w comiesięcznych ratach, których wysokość jest określona w harmonogramie. Wszelkie opóźnienia wiążą się z dodatkowymi kosztami, które musi ponieść.

Nieplanowane wydatki potrafią zaskoczyć każdego i są sporym problemem zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujesz oszczędnościami, które możesz przeznaczyć na ten cel. W takiej sytuacji możesz jednak zwrócić się o pomoc do banku. Duży wybór produktów finansowych sprawia, że znajdziesz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki niej w wygodny sposób sfinansujesz nieplanowane wydatki – także te bardziej kosztowne.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy