Nowy numer 21/2018 Archiwum

Ziemia Święta wspomina bogosławionego

W łączności z Watykanem również chrześcijanie Ziemi Świętej obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Msza w konkatedrze patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie była główną celebracją dziękczynienia za dar błogosławionego Papieża z Polski, pielgrzyma w Ziemi Świętej w marcu Wielkiego Jubileuszu.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez polskie siostry Matki Bożej Miłosierdzia i odmówieniu koronki do Miłosierdzia Bożego łaciński patriarcha Fouad Twal przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii. Wzięli w niej udział katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej, liczni kapłani, wierni i pielgrzymi.

W homilii o. Pierbattista Pizzaballa OFM, kustosz Ziemi Świętej, połączył paschalny aspekt celebracji z wdzięcznością Panu Bogu za przykład świętego życia, 27-letnią posługę na Stolicy Piotrowej oraz orędzie Miłosierdzia przekazane Kościołowi i światu przez Jana Pawła II.

W Jerozolimie uroczystości beatyfikacyjne były transmitowane na dużym ekranie w audytorium Jana Pawła II w Papieskim instytucie Notre Dame. W Betlejem transmisję uroczystości z Watykanu poprzedziła dziękczynna Msza pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego oraz inauguracja ponad trzymetrowej figury bł. Jana Pawła II.

Papieski pomnik wyrzeźbiony przez palestyńskiego rzeźbiarza w lokalnym kamieniu został ustawiony na dziedzińcu Centrum Fundacji Jana Pawła II „Dom Pokoju”, gdzie mieści się ośrodek formacji zawodowej dla palestyńskiej młodzieży. Honorowymi gośćmi betlejemskich uroczystości byli premier Niezależnego Rządu Autonomii Palestyńskiej Salam Fayyad i przewodniczący Stowarzyszenia Chrześcijańskich Robotników Włoskich (Acli), które sponsoruje betlejemski projekt realizowany przy współpracy franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama