Nowy numer 24/2018 Archiwum

Zatrzymano aż 895 pijanych kierowców

W piątek i sobotę, dwa pierwsze dni wydłużonego weekendu majowego, na polskich drogach doszło do 219 wypadków, w których zginęło 20 osób a 257 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 895 nietrzeźwych kierowców.

"Ruch jest niewielki. Liczba wypadków, osób zabitych i rannych nie jest większa niż w zwykłe dni" - powiedziała w niedziele PAP Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci spodziewają się większego ruchu we wtorek, 3 maja. Wtedy bowiem wiele osób będzie wracać do domu.

Jak dodała, niepokojąca jest liczba nietrzeźwych kierowców. "Widać, że są takie osoby, które mimo grożących im kar, decydują się na to, by po grillu połączonym z alkoholem wsiąść za kierownicę. Możemy jedynie apelować o rozsądek. Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu, ryzykujemy nie tylko swoje życie, a przede wszystkim życie naszych bliskich, jadących z nami samochodem" - powiedziała Puchalska.

Zapewniła, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla pijanych kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila alkoholu kierowcy grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy na 10 lat i do 720 tys. zł grzywny.

Z policyjnych statystyk wynika, że wśród zatrzymanych pijanych kierowców przeważają ci, którzy mają we krwi powyżej 0,5 promila. Często też są to osoby, które piły nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej wieczorem.

"Do tych kierowców, którzy będą jeszcze wyjeżdżać lub wracać z wypoczynku apelujemy o ostrożność i rozsądek. Mamy załamanie pogody. W najbliższe dni ma być deszczowo - to wpływa na koncentrację. Gorsze są też warunki na drogach, może być ślisko. Dostosujmy prędkość do sytuacji na jezdni, nie +nadrabiajmy+ brawurą czasu straconego na remontowanych odcinkach dróg" - zaznaczyła.

Policyjna akcja rozpoczęła się w piątek. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Kontrolują też stan techniczny aut i to czy dzieci przewożone są w fotelikach.

« 1 »

Zobacz także

  • Agaton
    01.05.2011 14:00
    Po każdym weekendzie czytam o setkach kierowców prowadzących na podwójnym gazie.Nigdy jeszcze nie udało mi się przeczytać co tych wesołków spotkało potem.Gdzie można dotrzeć do takiej informacji? Bardzo proszę o pomoc...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama