Nowy numer 48/2023 Archiwum

Recenzje: Jaśniej

Zwycięzca XIII edycji programu The Voice of Poland i absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a do tego budowlaniec, nagrał minialbum z muzyką, jakiej niewiele ostatnio na rodzimym rynku.

W czasach wszechobecnych „dosmucaczy” Dominik Dudek proponuje nam dawkę pozytywnego, bezpretensjonalnego i melodyjnego popu. „Idę i dobre rzeczy widzę” – wyśpiewuje z bezczelną wręcz radością. A w innej z kolei piosence, tym razem po angielsku, wyznaje: „Jedyne, czego chcę, to być dobrym”. Po wysłuchaniu tych pięciu utworów w duszy robi się trochę jaśniej, dlatego mam ochotę na więcej. Najlepiej po polsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego