Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wędrując przez Roztocze... Najgęstszy las kamiennych krzyży

Na całej roztoczańskiej ziemi spotkasz je wszędzie. Czasem jednak trzeba przebrnąć przez ścianę pokrzyw konsekwentnie chroniących dostępu do krzyża, jak cheruby do nieba.

Jeszcze niedawno ten kawałek pola porastały pokrzywy. Wysokie, złośliwe nad wyraz. Sięgające swoimi parzącymi odrostami wszędzie, gdzie tylko można dosięgnąć nieroztropnego gościa. Bo takie są pokrzywy na Roztoczu: odważniejsze od innych, jak reszta roztoczańskiej przyrody. Dziś na tym kawałku pola nie ma po nich śladu. Właściciel leżącego nieopodal gospodarstwa zmierza pod kamienną figurę Madonny, pewnie chce trochę uporządkować teren, wycofuje się jednak: – Przyjdę kiedy indziej. Odwraca się na pięcie. Kamienna Madonna zazna trochę spokoju, choć za nim nie tęskni, dziesiątki lat schowana w tych pokrzywach. Do niedawna bezgłowa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka