GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Portugalia: Rząd nakazał masowy odstrzał dzików

Rząd Portugalii ogłosił rozpoczęcie odstrzału dzików, których w okresie pandemii populacja rozrosła się do ponad 400 tys. sztuk. Zwierzęta zagrażają szczególnie uprawom rolnym - podał gabinet Antonia Costy.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. ochrony przyrody i lasów Joao Paulo Catarino, wraz z największą od lat liczbą dzików niezbędne jest pilne ograniczenie ich populacji przynajmniej o 20 proc.

"W tym celu wydłużone zostaną okresy polowań na te zwierzęta. Będzie można na nie polować praktycznie przez cały rok" - zapowiedział przedstawiciel portugalskiego rządu.

Catarino wyjaśnił, że w okresie pandemii, podczas której występowały restrykcje dotyczące polowań, doszło do wyraźnego wzrostu populacji dzików.

Portugalscy biolodzy, cytowani przez rząd, szacują, że w Portugalii jest obecnie o ponad 150 tys. okazów dzików za dużo.

"Liczba tych zwierząt jest niezwykle wysoka. Musimy zacząć szybko ją zmniejszać, gdyż dziki zagrażają uprawom rolnym" - wyjaśnił Joao Paulo Catarino.

Dodał, że szczególnie duże populacje dzików występują aktualnie w rolniczych regionach kraju, takich jak Alentejo, Beira Interior oraz Tras-os-Montes.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast