Nowy numer 48/2023 Archiwum

Na 40 dni zasłaniamy niebo

70 kilometrów za polską granicą przy minus dziesięciu stopniach zakwitły… kamienne krzyże. W mieście Szczepcia i Tońcia dotknęliśmy potężnej góry Ararat.

Pod lśniącym w popołudniowym słońcu pomnikiem Nikifora przemykają zmarznięci ludzie. Na ławeczce przy rzeźbie Waleriana Łukaszewicza młode Ukrainki pstrykają sobie fotki. Czy wiedzą, że w żyłach wynalazcy lampy naftowej płynęła ormiańska krew? Chyba nie. Po lwowskim wyślizganym bruku maszerujemy pod „świętą górę Ararat”. Jest tuż za rogiem. W jednej z trzech katedr miasta: ormiańskiej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rzut beretem? Jedynie pozornie. To wprawdzie kilkadziesiąt kilometrów od granicy, ale przedostanie się do Lwowa nie jest sielanką. Dłuuuugie kolejki w Korczowej i Medyce (staliśmy ponad 5 godzin), a potem jazda po dziurawej jak szwajcarski ser drodze. Zdążą przed Euro? Podobno zdążą. „Wyleją byle jak asfalt na miesiąc przed turniejem, a po pół roku wszystko wróci do dziurawej normy” – narzekają mieszkańcy Lwowa.

Na 40 dni zasłaniamy niebo  
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza