Nowy numer 49/2023 Archiwum

Alistair Dutton nowym sekretarzem generalnym Caritas Internationalis

Dyrektor szkockiej Caritas, Alistair Dutton, został wybrany sekretarzem generalnym Caritas Internationalis. Już wcześniej, w tej konfederacji zrzeszającej 162 krajowe Caritas, był odpowiedzialny za projekty humanitarne na całym świecie. Nową funkcję będzie pełnił do 2027 roku.

Nowy sekretarz generalny Caritas Internationalis ma ogromne doświadczenie w działaniach humanitarnych. W ciągu prawie 30 lat organizował wielorakie projekty pomocowe w ponad 70 krajach świata. Po swoim wyborze stwierdził, że „służba w Caritas zawsze była dla niego wielkim przywilejem”. „Caritas była dla mnie domem, rodziną i moim powołaniem” – podkreślił zapewniając, że w nowej funkcji będzie słuchał z pokorą, z uwagą podejmował decyzje i starał się budować mosty, by dalej wspólnie rozwijać działalność tej katolickiej konfederacji.

Po raz pierwszy Alistair Dutton włączył się w działania Caritas w 1996 roku. Od tego czasu realizował projekty pomocowe m.in. w czasie wojen w Kosowie, Darfurze, Iraku i Syrii. Niósł wsparcie ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, tsunami w Indonezji i tajfunów w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu. Angażował się w walkę z rabunkowym wykorzystywaniem bogactw naturalnych Afryki i tworzył projekty humanitarne dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Zapewniał też wsparcie Caritas ofiarom kryzysów żywnościowych w wielu krajach Afryki, od Sahelu po Somalię i od Sudanu po Zimbabwe. Teraz, wraz z nowym przewodniczącym Caritas Internationalis, którym został japoński arcybiskup Tarcisio Kikuchi, będzie odpowiadał za działania konfederacji przez najbliższe cztery lata.  

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama