Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Naszym priorytetem jest ewangelizacja

Naszym priorytetem jest ewangelizacja – powiedział abp. Swiatosław Szewczuk, nowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W rozmowie z „La Croix” 41-letni hierarcha wybrany w marcu br. powiedział, że wspiera „przymierze strategiczne” katolików i prawosławnych mające wspierać „świadectwo chrześcijańskie i ewangelizację w zsekularyzowanych społeczeństwach”. Poinformował też, że średnia wieku greckokatolickich duchownych jest najniższa na świecie i wynosi 35 lat, zaś Kościół jest obecny na całym świecie, dlatego stara się o ustanowienie patriarchatu. Rozmowa z abp. Swiatosławem Szewczukiem, nowym zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

„La Croix”: Dlaczego postanowił Ksiądz Arcybiskup zaraz po swoim wyborze przyjechać do Rzymu?

- Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest Kościołem wschodnim, synodalnym (51 biskupów) i katolickim. Przyjechaliśmy do Rzymu, aby dać wyraz naszej pełnej komunii z Ojcem Świętym. Ponowił on swoje zaufanie wobec naszego młodego, zmartwychwstałego Kościoła, który rozwija się na całym świecie. Średnia wieku naszego duchowieństwa wynosi 35 lat. Naszym priorytetem jest ewangelizacja.

„La Croix”: Czy rozmawialiście z papieżem o jego ewentualnej wizycie na Ukrainie?

- Ojciec Święty zawsze będzie mile widziany na Ukrainie. Ale nie jest to sprawa aktualna w najbliższym czasie.

„La Croix”: Dlaczego chcecie stać się patriarchatem?

- Decyzja w tej sprawie należy do Ojca Świętego. Nie możemy wywierać na niego presji. Ustanowienie patriarchatu w codziennej praktyce życia Kościoła greckokatolickiego nic nie zmieni, ale inne będą nasze relacje ze Stolicą Apostolską. Trzeba pamiętać, że nasz Kościół jest obecny na całym świecie.

„La Croix”: Jakie stanowisko zajmujecie wobec ekumenizmu?

- Nasza praca ekumeniczna będzie kontynuowana. Jestem przekonany, że osobiste spotkania mogą obalić mury. Byłem bardzo poruszony obecnością ukraińskich hierarchów prawosławnych, związanych z Patriarchatem Moskiewskim, na mojej liturgii intronizacyjnej. Był to bardzo ważny gest otwartości z ich strony. Rozmawialiśmy wówczas z kard. Kurtem Kochem z Watykanu i metropolitą Hilarionem z prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego o „przymierzu strategicznym” mającym wspierać świadectwo chrześcijańskie i ewangelizację w zsekularyzowanych społeczeństwach. Będziemy więc rozwijać współpracę na rzecz ewangelizacji. O wiele więcej nas łączy z prawosławnymi niż dzieli. W dziedzinie ekumenizmu Kościoły wschodnie mogą odegrać wielką rolę.

« 1 2 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama