Nowy numer 42/2018 Archiwum

Wolontariusze wyróżnieni przez prezydenta

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Centrum Wolontariatu w Lublinie zostali wyróżnieni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas Gali Wolontariatu w Warszawie.

Gala odbyła się 31 marca. Wyróżnieni zostali organizatorzy akcji pomocy powodzianom na Powiślu. W imieniu wolontariuszy wyróżnienie odebrali ks. Mieczysław Puzewicz oraz Jacek Wnuk, Justyna Orłowska i Tomasz Danielewicz z Centrum Wolontariatu. Prezydent Komorowski podziękował za obecność wolontariuszy i pomoc powodzianom także wtedy, gdy sytuacja na tych terenach przestała już być w centrum zainteresowania opinii publicznej. Oprócz lubelskich działaczy prezydent wyróżnił także wolontariuszy Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 oraz Fundacji „Nasza Ziemia”.

Akcja pomocy poszkodowanym w ubiegłorocznej powodzi na Powiślu rozpoczęła się tuż po przejściu pierwszej fali powodziowej. Inicjatorem pomocy był ks. Mieczysław Puzewicz, szefujący wówczas Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Razem z regionalnym Centrum Wolontariatu zorganizował długoterminową pomoc, która trwała do późnej jesieni.

W akcji wzięło udział ok. 800 wolontariuszy z całej Polski, między innymi z województwa lubelskiego, Łodzi, Torunia, Poznania, Rybnika, Krakowa, Jastrzębia Zdroju, Gdyni, Olsztyna, Gdańska, a także ze Szkocji, Białorusi, Ukrainy, Uzbekistanu i Gruzji. Zajmowali się uprzątaniem budynków gospodarczych, pól uprawnych, sadów, kuciem tynków, zrywaniem podłóg, izolacji zewnętrznej oraz boazerii. Przez ten czas wolontariusze pracowali w około 180 gospodarstwach, Szkole Podstawowej w Wilkowie oraz kościele parafialnym. Pomagali przy rozdzielaniu darów w punkcie zarządzania kryzysowego w Rogowie. Wspierali mieszkańców pomocą psychologiczną, prawną, finansową, także materialnie.

Po zamknięciu stałej bazy na Powiślu powstał program wolontariacki, który działa do dziś. Przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze zorganizowali pomoc rzeczową.

Gala Wolontariatu to coroczne święto wolontariuszy, ludzi, którzy poświęcają swój czas, energię i umiejętności, aby bezinteresownie pomagać innym. Podczas gali znajduje swój finał konkurs „Barwy wolontariatu”, organizowany przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce. W tym roku do tytułu Wolontariusza Roku zgłoszono ponad tysiąc kandydatów. Tytuł Wolontariusza Roku otrzymała Teresa Jarasz, która działa na rzecz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy