Nowy numer 43/2020 Archiwum

USA: Co czwarty Amerykanin katolikiem

Co czwarty Amerykanin określa siebie jako katolik – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze analizy powstały w oparciu o sondaż General Social Survey (GSS) za 2010 rok.

Analizy wskazują, że katolicy nieodmiennie stanowią około 25 proc. liczących ponad 308 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy jednak dostrzeżono, że zatrzymał się trend wzrostowy wśród amerykańskich katolików urodzonych poza USA. Ich odsetek spadł do 23 proc. W 2006 roku wynosił on 29 proc. Choć zmiany mieszczą się w granicach błędu statystycznego, eksperci uważają, że trend wzrostowy wśród katolików o zagranicznych korzeniach mógł się zatrzymać.

Zauważono także, że wśród katolików maleje też tzw. stopień utrzymania. Wynosi on obecnie 68 proc. Oznacza to, że taki odsetek osób wychowanych w wierze katolickiej nadal identyfikuje się ze swym macierzystym wyznaniem. W 1973 stopień ten wynosił 84 proc. Naukowcy przewidują, że przy utrzymaniu obecnego tempa spadku w 2050 roku poziom utrzymania wyniesie 54 proc.

Z raportu wynika, że ok. 47 proc. dorosłych Amerykanów określa siebie jako protestantów, a ponad 5 proc. jako wyznawców prawosławia lub chrześcijańskich Kościołów bezwyznaniowych. 1,6 proc. to żydzi , 1, 2 proc. – hinduiści i buddyści, zaś 0,6 proc – muzułmanie. 18 proc. badanych nie identyfikowała się z żadną religią.

Przedstawiciele CARA już w ubiegłym roku zauważyli, że ogólna liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA wzrasta, a ilość dzieci rodzonych i wychowywanych w katolickich rodzinach gwarantuje zastępowalność pokoleń. Ma to także częściowy związek z wydłużaniem się średniej długości życia, konwersjami z innych wyznań i religii oraz przybywaniem do Stanów Zjednoczonych katolików z innych krajów. Od lat 40. ubiegłego wieku odsetek społeczeństwa amerykańskiego określającego siebie jako katolicy utrzymuje się stałym poziomie – od 22 do 25 proc.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama