Nowy numer 43/2020 Archiwum

Izrael: Bank zapłaci spadkobiercom ofiar holokaustu

Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

Decyzję podjęto dzięki ugodzie w sprawie sądowej między bankiem a Agencją Lokalizacji i Restytucji Mienia Ofiar Holokaustu reprezentującą interesy spadkobierców ofiar, która żądała pierwotnie wypłaty 300 mln szekli, co stanowi zbliżoną wartość w złotych.

Ugodę zawarto po dwóch latach od chwili złożenia pozwu przez agencję, która zabiegała o uzyskanie odszkodowań za depozyty umieszczone na 3577 kontach bankowych przez osoby, które zginęły podczas nazistowskiej zagłady Żydów.

Noach Flug, szef centrum reprezentującego różne organizacje ocalonych z holokaustu ocenił, że "lepszy jest kompromis zawarty teraz, niż korzystniejsze nawet rozwiązanie (...) po zakończeniu procesu, wiele lat później".

Bank w swoim oświadczeniu podkreśla, że zgadza się na wypłaty nie w efekcie uznania roszczeń, ale po to, by udzielić pomocy materialnej ocalonym oraz rodzinom ofiar. Podkreśla jednocześnie, że porozumienie "ostatecznie i całkowicie kładzie kres wszystkim roszczeniom" w tej sprawie.

Europejscy Żydzi lokowali swoje pieniądze w Anglo-Palestine Bank, największym banku syjonistycznym w latach 30. XX wieku. Jego kontynuatorem od roku 1950 jest Leumi, który po utworzeniu państwa Izrael w 1948 roku przez pewien czas pełnił funkcję banku centralnego i stworzył izraelski system monetarny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama