Nowy numer 44/2020 Archiwum

Amerykański medal dla polskiego oficera

Polski oficer z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca został wyróżniony wysokim amerykańskim odznaczeniem wojskowym Meritorious Service Medal - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy polskiego kontyngentu w Afganistanie kpt. Dariusz Kudlewski.

Dekoracji żołnierza, niewymienionego z nazwiska, dokonał w ubiegłym tygodniu w Kabulu w imieniu prezydenta USA głównodowodzący wojsk ISAF gen. David Petraeus.

Kończąca misję w Afganistanie VIII zmiana komandosów lublinieckiego pułku przeprowadziła wspólnie z afgańskimi żołnierzami i policjantami wiele operacji przeciw osobom podejrzewanym o działalność przeciw siłom ISAF. Żołnierze przejmowali składy materiałów wybuchowych, amunicji i broni, niszczyli miejsca, gdzie produkowano ładunki wybuchowe, zatrzymali też wielu przywódców talibskich bojowników.

Dowodzony przez wyróżnionego polskiego oficera zespół bojowy złożony z żołnierzy 1. Pułku Specjalnego Komandosów bierze udział w misji ISAF do misji ISAF w 2010 roku. Operacje specjalne w Afganistanie przeprowadzał we współdziałaniu z zadaniowym zespołem bojowym wydzielonym z jednostki GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz siłami afgańskimi.

Wyróżniony dowódca ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1. Pułku Specjalnym w Lublińcu. W latach 2007-2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych, skąd po 3-letniej kadencji wrócił do jednostki na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Meritorious Service Medal to odznaczenie ustanowione w 1969 roku, początkowo dla zasłużonych wojskowych amerykańskich. Obecnie jest przyznawane także oficerom sprzymierzonych sił zbrojnych za szczególnie dobrą współpracę we wspólnych międzynarodowych operacjach pod amerykańskim dowództwem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama