Nowy numer 43/2020 Archiwum

O światowej Arce rozmawiają w Polsce

Międzynarodowi koordynatorzy wspólnoty l’Arche z blisko 40 krajów świata rozmawiają w Polsce o funkcjonowaniu wspólnot na całym świecie. Mieszkają w nich i pracują osoby z upośledzeniem umysłowym i ich asystenci.

Spotkanie – jak twierdzą – ma na celu ulepszenie struktur wspólnot, aby jeszcze lepiej realizować podstawowe założenie federacji: „osoba niepełnosprawna jest darem a nie przeszkodą”. 27 marca spotkali się w Śledziejowicach k. Krakowa, gdzie powstała pierwsza tego typu wspólnota w Polsce.

Trwające w Polsce ponad tydzień spotkanie przedstawicieli wspólnoty l’Arche jest pierwszym na tak dużą skalę spotkaniem w naszym kraju. Biorą w nim udział koordynatorzy i przewodniczący krajowi z blisko 40 krajów świata, m.in. Nowej Zelandii, Indii, Kanady, USA, Urugwaju, Belgii, Niemiec, Australii, Włoch, Szwajcarii i Irlandii. Obrady zakończą się we wtorek.

L’Arche (Arka) jest wspólnotą życia, w której razem mieszkają i pracują osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich asystenci. Pierwsza wspólnota powstała w 1964 r. we Francji. Stworzył ja Jean Vanier razem z upośledzonymi mężczyznami: Rafaelem Simi i Filipem Seux. Duchowym ojcem wspólnoty przez kilkadziesiąt lat był znany dominikanin o. Thomas Philippe. Dziś w 40 krajach świata istnieje już 137 wspólnot, w których spotykają się i mieszkają ludzie różnych wyznań, poglądów, tradycji, wykształcenia i zdolności.

Zdaniem koordynatorów życie wspólnotowe w l'Arche opiera się na zasadzie partnerstwa, rozumianego jako wymiana darów pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi. Wspólnie prowadzi się dom, spożywa posiłki, pracuje i modli. Nie ma tam też typowego dla instytucji charytatywnych podziału na odrębne światy: opiekunów i podopiecznych, a wzajemnym relacjom towarzyszy zasada przyjaźni.

Międzynarodowe spotkanie Federacji wspólnot l’Arche w Polsce dotyczy przede wszystkim zmian w ich strukturach, po to, aby te miejsca jeszcze lepiej mogły spełniać swoją misję. Spotkaniom towarzyszy także element duchowy, jest czas na wspólną modlitwę i wzajemne poznanie.

„Rozmawiamy o ulepszeniu struktur wspólnot rozmieszczonych po całym świecie, tak, aby kraje, które nie są samodzielne pod względem finansowym, mogły usamodzielnić się ekonomicznie i jeszcze lepiej móc służyć słabszym” – wyjaśnia Barbara Wójcik, koordynator krajowy l’Arche w Polsce.

Jak dodaje, oprócz omawiania spraw strukturalnych, spotkanie służy wzajemnemu poznaniu, wymianie wspólnych doświadczeń na temat funkcjonowania wspólnot w różnych krajach. „Spotkaniu towarzyszy element duchowy, chcemy na całym świecie jeszcze lepiej realizować zasadę, że osoba niepełnosprawna jest darem, a nie przeszkodą, pomimo różnych wyznań, zainteresowań, chcemy wspólnie coraz lepiej służyć” – mówi Wójcik.

„Spotkanie koordynatorów międzynarodowych jest bardzo ważnym wydarzeniem, podczas niego zastanawiamy się wspólnie nad życiem wspólnot, nad tym co nas czeka w przyszłości – opowiada Jean Christophe Pascal, koordynator międzynarodowy z Kanady, odpowiedzialny za całość l’ Arche w świecie. Jak podkreśla, życie w tej wspólnocie wygląda jak życie w każdej rodzinie, ale jest to szczególne życie, w którym najbardziej odkrywa się dar relacji z drugim człowiekiem.

„To są normalne osoby, tylko odrzucone przez współczesny świat, które tutaj się realizują, radują i tworzą wspólnotę, a w nas, koordynatorów, coś w nas budzą i wciąż poruszają” – mówi KAI Jean Christophe Pascal. Podkreśla, że to, co najbardziej urzekło go w Polskiej Arce, to fakt, że wspólnota została bardzo dobrze przyjęta przez otoczenie.

Wspólnota w Śledziejowicach została założona jako pierwsza w Polsce. Powstała we wrześniu 1981 roku.

Obecnie wspólnota prowadzi dwa domy, w których mieszka 12 osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z asystentami. Ponadto administruje Warsztatem Terapii Zajęciowej dla 30 osób, w ramach którego działają pracownie: produkcji świeczek, stolarska, malarska, gospodarstwa domowego, krawiecka, ceramiczna i zatrudnienia wspieranego.

Od 2009 roku wspólnota prowadzi także Środowiskowy Dom Samopomocy, otaczając troską 15 osób i stwarzając im możliwość rehabilitacji fizycznej, aktywnego spędzania czasu oraz nabywania nowych umiejętności. Od półtora roku funkcjonuje także warsztat komputerowo–poligraficzny, kulinarny i artystyczny.

Jadwiga Milewska – Connolly, dyrektor wspólnoty w Śledziejowicach mówi, że praca z osobami niepełnosprawnymi nie polega na życiu dla nich, ale z nimi. „Pomagamy im w tym, czego sami nie potrafią zrobić, towarzyszymy im w codziennym życiu, dlatego to bycie jest byciem z nimi” – podkreśla. „Osoby niepełnosprawne czują się tutaj jak w domu, przygotowują posiłki, wspólnie je jedzą, pracują, czują się dobrze, ponieważ się rozwijają” – powiedziała. „Zawsze staramy się robić coś, co będzie dla kogoś potrzebne i ważne” – dodaje.

W Polsce działają trzy wspólnoty l' Arche: w Śledziejowicach k. Krakowa, w Poznaniu i we Wrocławiu, a w fazie projektu jest wspólnota w Warszawie. We wrześniu wspólnoty w Polsce będą świętować 30–lecie powstania.

* * *

Od red. wiara.pl:
Zobacz film o charyzmacie Wspólnot Arka: Piękno współodczuwania

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama