Nowy numer 43/2020 Archiwum

Gates: Izrael ma działać ostrożnie

Izrael powinien działać ostrożnie w odpowiedzi na ataki terrorystyczne, by nie zaszkodzić zmianom na Bliskim Wschodzie - powiedział sekretarz obrony USA Robert Gates w piątek podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Cezarei.

Gates podkreślił, że związki USA i Izraela w sferze bezpieczeństwa i obrony nigdy nie były silniejsze niż obecnie, ponieważ oba państwa muszą stawić czoło niepokojom w regionie.

Szef amerykańskiego resortu obrony złożył kondolencje rodzinom ofiar środowego wybuchu bomby na przystanku autobusowym w Jerozolimie, w którym jedna osoba zginęła, a ponad 30 odniosło rany.

Podczas wizyty w Izraelu, Gates, były szef CIA, powiedział, że Izrael ma prawo do odwetu za zamach bombowy i ataki rakietowe, które określił mianem "obrzydliwych aktów".

Jednocześnie jednak sugerował, że Izrael powinien działać ostrożnie, by uniknąć ryzyka "wykolejenia kursu zmian w krajach arabskich i muzułmańskich".

Gates nalega na palestyńskich i izraelskich przywódców, by podjęli zdecydowane działanie na rzecz pokoju, pomimo ostatnich napięć. Jego zdaniem, polityczne zmiany w regionie stwarzają szansę na porozumienie.

Netanjahu podkreślił, że Izrael jest gotów działać z "wielką siłą i wielką determinacją|" przeciw atakom terrorystycznym.

Jak dodał szef izraelskiego rządu, walka z terrorem leży we wspólnym interesie cywilizowanych krajów i żaden z nich nie może sobie pozwolić na jego tolerowanie.

W ostatnich dniach przedstawiciele kilku państw zachodnich oraz krajów w regionie, w tym Egiptu, apelowali, by izraelskie władze zachowały umiar - w obawie, że rząd Netanjahu może zdecydować się na frontalny atak na palestyńską Strefę Gazy, skąd wystrzeliwane są rakiety i pociski moździerzowe na Izrael.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama